Accessibility/Mobile Features
Skip Navigation

Zone 6/7 & Open Meet - Oct 2, 2013 to Oct 2, 2013

Event 1  Women 3k Run CC Junior Varsity

=======================================================================

    Name                    Year School                  Finals  Points

=======================================================================

A ‑ AAA Results 3000 Run

  1 Hiebert, Hailey           OP Reston Collegiate      19:11.9

zone 6 Results 3000 Run

  1 Andries, Kerstin          JV Pilot Mound            14:50.5    1

  2 Conrad, Toni              jv Prairie Mountain       15:10.3    2

  3 Livingstone, Tascha       JV Cartwright School      15:22.2    3

  4 Hutchinson, Mackenzie     JV Nellie McClung         15:33.1    4

  5 Dearsley, Chelsea         JV Baldur High School     15:33.5

  6 Robidoux, Brittany        jv Prairie Mountain       15:42.5    5

  7 De Roo, Madison           jv Prairie Mountain       15:59.5    6

  8 Michiels, Lindsay         JV Treherne               16:02.4    7

  9 Cousin‑De Smet, Heather   jv Prairie Mountain       16:05.1    8

 10 Simoens, Natasha          jv Prairie Mountain       16:06.3    9

 11 Buchanan, Jenai           JV Pilot Mound            16:09.3   10

 12 Dobson, Jayden            JV Pilot Mound            16:30.6   11

 13 McPhail, Nicole           JV Glenboro School        16:31.9   12

 14 Kovar, Kaitlinn           JV Glenboro School        16:34.8   13

 15 Smith‑Bird, Alison        JV Treherne               16:46.7   14

 16 Delf, Brooklyn            JV Treherne               16:47.2   15

 17 Stinson, Stephanie        JV Treherne               16:48.5   16

 18 Van De Velde, Amanda      jv Prairie Mountain       16:50.2   17

 19 Bridges, Abbey            JV Pilot Mound            17:15.9   18

 20 Van Donkelaar, Krista     jv Prairie Mountain       17:34.8   19

 21 Kinley, Sarah             JV Cartwright School      18:05.5   20

 22 Calcott, Annablle         JV Cartwright School      18:05.9   21

 23 Scharf, Emma              JV Nellie McClung         18:06.2   22

 24 Mangin, Shaylyn           JV Treherne               18:24.7   23

 25 Van Schie, Hannah         JV Glenboro School        18:29.5   24

 26 Sudermann, Lena           JV Cartwright School      18:39.6   25

 27 Anderson, Hunter          JV Pilot Mound            18:50.5   26

 28 Baloun, Avery             JV Nellie McClung         19:03.9   27

 29 Lea, Megan                JV Nellie McClung         19:32.8   28

 30 Cobb, Marley              JV Nellie McClung         20:00.4   29

 31 Rae, Autumn               JV Glenboro School        20:30.5   30

 32 Klassen, Justina          JV Pilot Mound            20:38.1   31

 33 Salamandyk, Mackenzie     JV Treherne               20:53.1   32

 34 Dousselaere, Alyssa       JV Cartwright School      21:02.1   33

 35 Kostal, Courtney          OP Nellie McClung         21:38.2   34

 36 Harder, Serena            JV Nellie McClung         21:38.9   35

 37 Hacault, Lexi             OP Nellie McClung         21:41.2

 38 Jago, Abby                OP Nellie McClung         21:41.5

 39 Lussier, Jessica          OP Glenboro School        22:05.7   36

 40 Berry, Hailey             JV Glenboro School        22:06.8   37

 41 Milljour, Courtney        JV Nellie McClung         22:28.3

 42 Dowd, Ainsley             JV Glenboro School        24:59.2   38

 43 Sawatzky, Gabrielle       JV Glenboro School        24:59.8

 44 McGill, Aleasha           JV Cartwright School      25:25.0   39

 45 Warrener, Marissa         JV Pilot Mound            25:26.5   40

 46 Jefferies, McKensie       OP Glenboro School        26:52.6

zone Results 3000 Run

  1 Wallis, Maia              OP Erickson Collegiate    14:44.7

  2 Beswitherick, Heather     OP MacGregor              15:44.0

  3 Heapy, Katherine          op Rivers Collegiate      16:06.9

 

 

    ....Event 1  Women 3k Run CC Junior Varsity

  4 Heath, Alexandra          op Rivers Collegiate      16:50.9

  5 Baron, Jensyn             op Carberry Collegiate    17:16.3

  6 Gilmour, Courtney         OP Neepawa Area           17:21.5

  7 Wicks, Kyla               op Carberry Collegiate    18:15.1

  8 Manns, Bryanna            op Carberry Collegiate    18:15.4

  9 Friesen, Katelyn          OP Erickson Collegiate    19:27.4

 10 Rapsky, Hailey            OP Minnedosa              20:06.4

 11 Neelin, Jamie             OP Erickson Collegiate    20:34.1

 

                                   Team Scores

=================================================================================

Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9

=================================================================================

zone 6 Results 3000 Run

   1 Prairie Mountain             30    2    5    6    8    9   17   19

      Total Time:  1:19:03.70

         Average:    15:48.74

   2 Pilot Mound Collegiate       66    1   10   11   18   26   31   40

      Total Time:  1:23:36.80

         Average:    16:43.36

   3 Treherne Collegiate Insti    75    7   14   15   16   23   32

      Total Time:  1:24:49.50

         Average:    16:57.90

   4 Cartwright School           102    3   20   21   25   33   39

      Total Time:  1:31:15.30

         Average:    18:15.06

   5 Nellie McClung Collegiate   110    4   22   27   28   29   34   35

      Total Time:  1:32:16.40

         Average:    18:27.28

   6 Glenboro School             115   12   13   24   30   36   37   38

      Total Time:  1:34:12.40

         Average:    18:50.48


                                                                                                                                                                                

    Event 2  Women 3k Run CC Varsity

=======================================================================

    Name                    Year School                  Finals  Points

=======================================================================

A ‑ AAA Results 3000 Run

  1 Hamel, Leigh‑Ann          OP Reston Collegiate      16:21.4

  2 Bartel, Leah              OP Reston Collegiate      17:02.2

  3 Patmore, Erickka          OP Reston Collegiate      25:22.6

zone 6 Results 3000 Run

  1 Gundrum, Jessica           v Prairie Mountain       13:59.5    1

  2 Conrad, Kelsey             v Prairie Mountain       14:36.8    2

  3 Small, Paige               V Treherne               15:06.5    3

  4 Van De Kerckhove, Sabrin   v Prairie Mountain       15:19.2    4

  5 Dyck, Kendra               V St Claude School       15:42.7    5

  6 Van De Kerckhove, Paige    V Prairie Mountain       15:48.2    6

  7 Desrochers, Ashley         V Prairie Mountain       15:50.3    7

  8 Timmerman, Kristen         V Treherne               16:01.8    8

  9 Dearsley, Kenzie           V Baldur High School     16:10.3

 10 Gillis, Amy                V Glenboro School        16:12.7    9

 11 Howatt, Rachel             V Nellie McClung         16:14.1   10

 12 Bibault, Alyssa           OP Notre Dame             16:19.9

 13 Nakonechny, Haley          V Nellie McClung         16:25.4   11

 14 Frisch, Tara               V Nellie McClung         16:35.4   12

 15 Timmerman, Leandra         V Treherne               17:09.6   13

 16 Green, Gabrielle           V Treherne               17:10.2   14

 17 Rutherford, Shay           V Glenboro School        17:12.1   15

 18 Murdy, Randie             op Prairie Mountain       17:12.9   16

 19 Desochers, Tara           op Prairie Mountain       17:13.3   17

 20 Vandeynze, Brittany        V Prairie Mountain       17:17.5

 21 Milljour, Carlee           V Nellie McClung         17:53.0   18

 22 De Roo, Hilary            op Prairie Mountain       17:55.5

 23 Rossier, Renée            OP Notre Dame             18:02.0

 24 Stokes, Holly             OP Cartwright School      18:03.2

 25 Livingston, Aislinn        V St Claude School       18:19.3   19

 26 Lehman, Kaitlyn            V Nellie McClung         18:30.6   20

 27 Dousselaere, Stephanie    OP Cartwright School      18:41.3

 28 Grenier, Christine        op Prairie Mountain       18:53.9

 29 Ryland, Cheyenne           V Glenboro School        19:06.7   21

 30 Myers, Sami                V Glenboro School        19:07.3   22

 31 Seymour, Katie            OP Nellie McClung         19:24.0   23

 32 Steppler, Ronnie          OP Nellie McClung         19:24.8   24

 33 Ricard, Marissa           op Prairie Mountain       19:30.8

 34 Kostal, Chelsea            V Nellie McClung         19:51.4

 35 McCallum, Shania           V Nellie McClung         19:51.6

 36 Callewaert, Kaylee         V Treherne               19:58.5   25

 37 Murray, Sydney             V Glenboro School        20:52.8   26

 38 Debusschere, Karissa       V St Claude School       21:07.0   27

 39 Rouire, Mikayla            V St Claude School       21:07.6   28

 40 Gosseye, Melanie           V St Claude School       21:08.2   29

 41 Fortier, Jessica          op Prairie Mountain       21:12.7

 42 Klassen, Catherine         V Glenboro School        21:47.1   30

 43 Schwarz, Joanne            V Glenboro School        21:47.4   31

 44 Magne, Sasha              OP Notre Dame             22:52.4

 45 Godard, Sara               V St Claude School       23:54.0   32

 46 Knibbs, Michaela           V St Claude School       32:21.8   33

zone Results 3000 Run

  1 Hulme, Alexa              OP MacGregor              15:11.2

 

 

    ....Event 2  Women 3k Run CC Varsity

  2 Tonn, Rianna               V William Morton         15:30.5    1

  3 Schneeberger, Marie Lou    V William Morton         15:36.8    2

  4 Sollner, Megan             V William Morton         15:55.1    3

  5 Tonn, Kelsey               V William Morton         16:31.5    4

  6 Cardy, Cassandra          OP Minnedosa              17:02.7

  7 Otto, Brooklyn             V William Morton         17:21.0    5

  8 Adriaansen, Jenny         op Carberry Collegiate    17:24.6

  9 Son, Jane                  V William Morton         20:10.1    6

 10 Wedderburn, Kahli         op Rivers Collegiate      20:22.3

 

                                   Team Scores

=================================================================================

Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9

=================================================================================

zone 6 Results 3000 Run

   1 Prairie Mountain             20    1    2    4    6    7   16   17

      Total Time:  1:15:34.00

         Average:    15:06.80

   2 Treherne Collegiate Insti    63    3    8   13   14   25

      Total Time:  1:25:26.60

         Average:    17:05.32

   3 Nellie McClung Collegiate    71   10   11   12   18   20   23   24

      Total Time:  1:25:38.50

         Average:    17:07.70

   4 Glenboro School              93    9   15   21   22   26   30   31

      Total Time:  1:32:31.60

         Average:    18:30.32

   5 St. Claude School Complex   108    5   19   27   28   29   32   33

      Total Time:  1:37:24.80

         Average:    19:28.96

zone Results 3000 Run

   1 William Morton Collegiate    15    1    2    3    4    5    6

      Total Time:  1:20:54.90

         Average:    16:10.98


Event 3  Men 5k Run CC Junior Varsity

=======================================================================

    Name                    Year School                  Finals  Points

=======================================================================

Non‑Award Results 5000 Run

 69 Unknown                                             37:06.3

 70 Unknown                                             37:06.6

zone 6 Results 5000 Run

  1 Conrad, Karl              jv Prairie Mountain       20:34.9    1

  2 Danais, Patrick           JV St Claude School       20:50.8    2

  3 McConnell, Tyson          JV Pilot Mound            20:52.2    3

  4 Hamraev, Salomon          JV Nellie McClung         21:33.4    4

  5 Goderis, Jeremie          jv Prairie Mountain       21:57.6    5

  6 Enns, Ty                  JV Cartwright School      22:38.8    6

  7 King, Gavin               jv Prairie Mountain       22:42.2    7

  8 McKibbin, Carter          JV Cartwright School      22:55.2    8

  9 Curtis, Jeff              JV Glenboro School        22:59.8

 10 Gillis, Reid              JV Glenboro School        23:18.3

 11 Cline, Logan              JV Baldur High School     23:19.5    9

 12 LeHeiget, Matthew         JV St Claude School       23:41.8   10

 13 Espenell, Derek           JV St Claude School       24:06.0   11

 14 Pouteau, Nick             jv Prairie Mountain       24:07.3   12

 15 Collins, Brendan          JV Nellie McClung         24:18.1   13

 16 Devloo, Brad              jv Prairie Mountain       24:22.3   14

 17 Lesage, Christopher       JV St Claude School       24:22.9   15

 18 Vermeersch, Jackson       JV Baldur High School     24:43.8   16

 19 Halowaty, Mathew          JV Baldur High School     25:20.5   17

 20 Rey, Brett                JV St Claude School       25:28.7   18

 21 Ball, Wesley              JV Glenboro School        25:35.7

 22 Desrochers, Chase         JV Baldur High School     25:47.0   19

 23 Lewarne, Robi             JV Pilot Mound            25:47.7   20

 24 Bruneau, Dallas           JV St Claude School       25:51.1   21

 25 Mangin, Keenan            jv Prairie Mountain       25:56.3   22

 26 Dirks, Bryce              JV Nellie McClung         26:02.4   23

 27 Willemen, Mack            jv Prairie Mountain       26:14.2   24

 28 Gillis, James             JV Baldur High School     26:36.8   25

 29 Durupt, Ty                JV Glenboro School        26:59.4

 30 Jamault, Justin           op Prairie Mountain       27:00.6

 31 Cesmystruk, Evan          JV Pilot Mound            27:04.8   26

 32 Davy, Denis               op Prairie Mountain       27:17.7

 33 McIvor, Kelvin            op Prairie Mountain       27:22.4

 34 Ricard, Austin            JV Baldur High School     27:45.0   27

 35 Simoens, Dawson           op Prairie Mountain       28:13.3

 36 Her, Sung‑Wook            JV Pilot Mound            28:28.0   28

 37 Harder, Fernando          JV Cartwright School      29:33.8   29

 38 Fortier, Nick             jv Prairie Mountain       29:43.2

 39 Lytle, Dawson             op Prairie Mountain       30:00.8

 40 Gates, Reece              jv Prairie Mountain       30:04.6

 41 Carels, Sam               JV Pilot Mound            30:07.8   30

 42 Sawatzky, Bradley         JV Pilot Mound            30:56.0   31

 43 Smith, Brennan            JV Nellie McClung         30:57.0   32

 44 McDonald, Bailey          JV Cartwright School      31:00.0   33

 45 Riglin, Logan             JV Cartwright School      31:13.0   34

 46 Dobson, Graham            JV Pilot Mound            31:35.0   35

 47 Haight, Kieran            JV Cartwright School      31:36.0   36

 48 Simoens, Tristan          op Prairie Mountain       31:43.0

 49 Martens, Kieven           JV Baldur High School     33:12.0   37

 

 

    ....Event 3  Men 5k Run CC Junior Varsity

 50 Chalmers, Scott           op Prairie Mountain       33:26.0

 51 Jordan, Cody              JV Nellie McClung         33:50.2   38

 52 Lowry, Derek              OP Nellie McClung         34:55.5   39

 53 Martens, Ryan             JV Nellie McClung         35:04.3   40

 54 Blehm, Keegan             JV Nellie McClung         35:04.8

 55 Wiebe, Luke               JV Baldur High School     35:05.1

 56 Leverault, Joel           JV Baldur High School     37:06.2

zone Results 5000 Run

  1 Woychyshyn, Josh          OP Minnedosa              20:21.1

  2 Lamb, Riley               op Rivers Collegiate      22:51.4

  3 Kuharski, Nick            OP Neepawa Area           23:26.9

  4 Young, Landon             OP Neepawa Area           23:41.1

  5 Ferguson, Clay            OP William Morton         23:41.4

  6 Gregorash, Levi           OP Minnedosa              23:48.5

  7 Fiskel, Jonathon          op Carberry Collegiate    28:12.2    1

  8 Davison, Jon              op Carberry Collegiate    28:29.0    2

  9 Sutherland, Nicholas      op Carberry Collegiate    29:29.4    3

 10 Walker, Wade              op Carberry Collegiate    29:35.5    4

 11 Friesen, Cody             OP Neepawa Area           32:14.0

 12 Agopsowicz, Adam          op Carberry Collegiate    35:05.7    5

 

                                   Team Scores

=================================================================================

Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9

=================================================================================

zone 6 Results 5000 Run

   1 Prairie Mountain             39    1    5    7   12   14   22   24

      Total Time:  1:53:44.30

         Average:    22:44.86

   2 St. Claude School Complex    56    2   10   11   15   18   21

      Total Time:  1:58:30.20

         Average:    23:42.04

   3 Baldur High School           86    9   16   17   19   25   27   37

      Total Time:  2:05:47.60

         Average:    25:09.52

   4 Pilot Mound Collegiate      107    3   20   26   28   30   31   35

      Total Time:  2:12:20.50

         Average:    26:28.10

   5 Cartwright School           110    6    8   29   33   34   36

      Total Time:  2:17:20.80

         Average:    27:28.16

   6 Nellie McClung Collegiate   110    4   13   23   32   38   39   40

      Total Time:  2:16:41.10

         Average:    27:20.22

zone Results 5000 Run

   1 Carberry Collegiate          15    1    2    3    4    5

      Total Time:  2:30:51.80

         Average:    30:10.36

 


    Event 4  Men 5k Run CC Varsity

=======================================================================

    Name                    Year School                  Finals  Points

=======================================================================

A ‑ AAA Results 5000 Run

  1 Reyes, John               OP Reston Collegiate      36:30.0

zone 6 Results 5000 Run

  1 Early, Nathan              V Treherne               19:43.2    1

  2 Stewart, Scott             V Nellie McClung         20:12.8    2

  3 McLean, Griffin            V Nellie McClung         20:16.2    3

  4 McKibbin, Kurtlin          V Cartwright School      21:16.3    4

  5 Delorme, Brandyn           V Treherne               21:32.0    5

  6 Mazurat, Nathan            V St Claude School       21:36.8    6

  7 Lowry, Devin               V Nellie McClung         21:41.8    7

  8 Sanders, Nathan            V Nellie McClung         21:42.1    8

  9 Roy, Conner                V St Claude School       22:03.3    9

 10 Grenier, Kevin            OP Notre Dame             22:15.9

 11 Kamstra, Daniel            V Cartwright School      22:17.5   10

 12 Mullin, Von                V Cartwright School      22:18.1   11

 13 Johnson, Connor            V Baldur High School     22:18.8   12

 14 Livingstone, Dylan         V Cartwright School      22:25.0   13

 15 Michiels, Jeff             V Treherne               22:26.4   14

 16 Benn‑Gibson, Traven        V Treherne               22:40.5   15

 17 Allen, Tyler               V Nellie McClung         22:47.1   16

 18 Lea, Ted                  OP Nellie McClung         23:08.5   17

 19 Collins, Kenton            V Nellie McClung         23:27.9   18

 20 De Jaegher, Jeff           V Prairie Mountain       23:34.5   19

 21 Dupasquier, Colin          V St Claude School       23:58.4   20

 22 Creith, Jesse             OP Nellie McClung         24:04.6

 23 Vigier, Marc               v Prairie Mountain       24:16.6   21

 24 McLeod, Brad              OP Pilot Mound            24:20.2

 25 Bridges, Kirby            OP Pilot Mound            24:20.6

 26 Plante, Sam                V Nellie McClung         24:21.2

 27 Harder, Walter             V Cartwright School      24:38.3   22

 28 Ricard, Jordan             V St Claude School       24:47.7   23

 29 Van De Velde, Jared        v Prairie Mountain       24:51.4   24

 30 Bamford, Colten           OP Nellie McClung         25:44.9

 31 Carels, Jack              OP Pilot Mound            25:46.2

 32 Gurniak, Jordan            V Treherne               25:48.7   25

 33 De Blonde, Jared           V Prairie Mountain       26:10.2   26

 34 Pittet, Alejandro          V Treherne               26:26.3   27

 35 Cullen, Colby             OP Glenboro School        26:47.5

 36 Gates, Bram                v Prairie Mountain       26:58.8   28

 37 Sierens, Cole              V Prairie Mountain       27:01.5   29

 38 Johnson, Reagan            V Baldur High School     27:03.5   30

 39 Vermeersch, Thomas         V Baldur High School     27:17.6   31

 40 Grenier, Nathan            V Baldur High School     27:29.4   32

 41 LeHeiget, Patrick          V St Claude School       27:31.8   33

 42 Spencer, James             V St Claude School       28:55.6   34

 43 Van Deynze, Bryson         V Prairie Mountain       29:43.5   35

 44 Beernaerts, Braeden       op Prairie Mountain       29:44.3

 45 Spencer, Bryce             V St Claude School       29:44.9   36

 46 Malyon, Matthew           OP Glenboro School        30:17.0

 47 Delaquis, Joey            OP Notre Dame             30:18.0

 48 Sholdice, Riley           OP Glenboro School        30:45.0

 49 Tichon, Joel               V Treherne               30:57.0   37

 50 Parsonage, Tyler           V Baldur High School     36:30.0   38

 

 

    ....Event 4  Men 5k Run CC Varsity

zone Results 5000 Run

  1 Young, Logan              OP Neepawa Area           16:46.5

  2 Heschuk, Daniel           OP Neepawa Area           16:47.3

  3 Paddock, Brock             V Rivers Collegiate      20:20.6    1

  4 McKinnon, Justin          OP Minnedosa              20:41.0

  5 Blondeau, Josh            OP William Morton         20:54.3

  6 OP, BJ                    OP Neepawa Area           21:15.7

  7 Gill, Cory                 V Rivers Collegiate      21:46.6    2

  8 Hrabok, Alexander          V Rivers Collegiate      22:43.4    3

  9 McLaren, Keean            op Carberry Collegiate    25:59.3

 10 Roeder, Sebastian         op Carberry Collegiate    25:59.8

 11 Bates, Daniel              V Rivers Collegiate      27:04.2    4

 12 Sprenger, Mackenzie        V Rivers Collegiate      27:38.0    5

 13 McConnell, damian         op Carberry Collegiate    30:58.0

 14 McMillan, Josh            op Carberry Collegiate    35:28.0

 

                                   Team Scores

=================================================================================

Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9

=================================================================================

zone 6 Results 5000 Run

   1 Nellie McClung Collegiate    36    2    3    7    8   16   17   18

      Total Time:  1:46:40.00

         Average:    21:20.00

   2 Treherne Collegiate Insti    60    1    5   14   15   25   27   37

      Total Time:  1:52:10.80

         Average:    22:26.16

   3 Cartwright School            60    4   10   11   13   22

      Total Time:  1:52:55.20

         Average:    22:35.04

   4 St. Claude School Complex    91    6    9   20   23   33   34   36

      Total Time:  1:59:58.00

         Average:    23:59.60

   5 Prairie Mountain            118   19   21   24   26   28   29   35

      Total Time:  2:05:51.50

         Average:    25:10.30

   6 Baldur High School          143   12   30   31   32   38

      Total Time:  2:20:39.30

         Average:    28:07.86

zone Results 5000 Run

   1 Rivers Collegiate            15    1    2    3    4    5

      Total Time:  1:59:32.80

         Average:    23:54.56