Accessibility/Mobile Features
Skip Navigation

SCAC Varsity badminton Championships - Apr 18, 2018 to Apr 18, 2018

 

                          2018 SCAC BADMINTON CHAMPIONSHIP    - VARSITY BOYS DOUBLES-      

         

A1 CLR1 Remi Fournier & Stéphane Boulley

   
         

 

       
       

CSLR2

5

CLR1 21-9

     
       

 

 

 

     
       

 

 

 

     
     

CB1 21-11

 

A8 CSLR2 Jérémie Gauthier & Kessy Mugosa

 

CLR1 21-7

   
     

 

19

 

17

 

   
     

 

 

A4 CB1 Corbin Marish__&__Cameron Gladish

 

 

   
   

JHB2 21-19

28

 

 

 

 

   
   

 

 

CB1

6

CLR2 21-18

 

   
   

 

 

 

 

 

 

   
   

 

 

 

 

 

 

   
 

JHB1 21-15

41

JHB2

 

A5 CLR2 Joshua Sylvestre & Chris Pantel

 

30

CLR1 21-17, 26-24

 
 

 

 

       

2 OF 3

 

 
 

 

 

   

A2 CSLR3 Jack Gibson & Micah Prieur

 

 

 

 
 

 

 

CLR2

 

 

 

 

 

 
 

 

 

 

CSLR1

7

CSLR3 21-14

 

 

Event

JHB1

44

JHB1 21-13

29

 

 

 

 

 

Champion

 

2 OF 3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A7 CSLR1 Brody Bossuyt & Colin Malchuk

 

 

 

 

 

 

 

JHB1 21-18

20

 

18

CSLR3 21-11

47

CLR 21-11, 21-11

 

 

 

 

 

A3 JHB1 Khoa Do & Kelvin Guan

 

 

2 OF 3

 

 

 

   

 

 

 

 

 

 

 

CSLR3

   

JHB1

8

JHB2 21-15

 

 

 

 

 

CSLR2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

36

CSLR1 23-21

 

 

   

 

 

 

 

 

7th

 

A6 JHB2 Lorenzo Aquino & Khang Trinh

   

 

50

 

 

CSLR1

     

CB1

 

 

2 OF 3

 

         

37

CLR2 21-18

 

If A side lost

 

         

 

5th

 

 

 

         

CLR2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

JHB1

 
                   

 

 
 

                          2018 SCAC BADMINTON CHAMPIONSHIP    -VARSITY  GIRLS DOUBLES-      

         

A1 CLR 1 Amélie Boissonneault/Bodin Boissonneault

   
         

 

       
       

WPC3

9

CLR1 21-3

     
       

 

 

 

     
       

23

 

21

     
     

DCI2 21-15

 

A8 WPC 3 Tay-Heicka Scott (Harman) & Georgina Whiskey(Raman)

 

CLR1 21-5

   
     

 

 

 

 

 

   
     

 

 

A4 DCI 2 Harshvi Patel & Ruchi Soni

 

 

   
   

DCI2 22-20

31

 

 

 

 

   
   

 

 

DCI2

10

CSLR1 21-16

 

   
   

 

 

 

 

 

 

   
   

 

CSLR2

 

 

 

 

   
 

DCI2 21-12

42

   

A5 CSLR 1 Natalie Bacon & Talia Dacquay

 

33

CLR1 21-10, 21-8

 
 

 

 

       

2 OF 3

 

 
 

 

 

CSLR1

 

A2 CJS 1 Erika Vermette & Anya Dedio

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

Event

CJS1 11-21, 21-19, 21-12

 

 

 

CSNC1

11

CJS1 21-14

 

 

Champion

 

45

CSLR1 21-6

32

 

 

 

 

 

 

 

2 OF 3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A7 CSNC 1 Horizon Senff & Bailey Baudette

 

 

 

 

 

 

 

NMC2 21-16

24

 

22

 

48

CLR1 21-10, 22-20

 

 

 

 

 

A3 CLR 2 Celeste Vandale & Justine Sutherland

 

CJS1 21-17

2 OF 3

 

 

CJS1

   

 

 

 

 

 

 

 

     

NMC2

12

CLR2 21-16

 

 

 

 

 

WPC3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

38

WPC3 21-17

 

 

   

 

 

 

 

 

7th

 

A6 NMC 2 Christine Oakley & Kierra Ryner

   

 

51

 

 

CSNC1

     

CLR2

 

 

2 OF 3

 

         

39

CLR2 21-15

 

If A side lost

 

         

 

5th

 

 

 

 

 

 

 

 

NMC2

 

CJS1

 
                   

 

Mixed doubles

         

A1 CSLR1 Jenna Campbell & Jaspi Namwira

 
         

 

       
       

CPET1

1

CSLR 1 21-4

     
       

 

 

 

     
       

 

 

 

     
     

JHB1 21-17

 

A8 CPET1 Matt Brown & Bryn Larivière

 

CSLR1 21-14

   
     

 

15

 

13

 

   
     

 

 

A4 CSNC1 Samantha Pippus & Joe Benoit

 

 

   
   

JHB2 21-9

25

 

 

 

 

   
   

 

 

JHB1

2

CSNC1 21-17

 

   
   

 

 

 

 

 

 

   
   

 

 

 

 

 

 

   
 

JHB2 21-15

40

JHB2

 

A5 JHB1 Erin Nero & Gaston Montani

 

27

CLR1 21-12, 21-18

 
 

 

 

       

2 OF 3

 

 
 

 

 

CSNC1

 

A2 CLR1 Sophie Morham & Julian Parent

 

 

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

 

 

 

CJS1

3

CLR1 21-7

 

 

Event

JHB1 21-15, 21-17

43

CSNC1 21-14

26

 

 

 

 

 

Champion

 

2 OF 3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A7 CJS1 Austin Leonard & Tia Leonard

 

 

 

 

 

 

 

CJS2 21-5

16

 

14

CLR1 21-8

46

CLR 21-13, 14-21, 21-9

 

 

 

 

 

A3 JHB2 Maggie Lysak & Matt Basic

 

 

2 OF 3

 

 

CSLR1

   

 

 

 

 

 

 

 

     

CJS2

4

JHB2

 

 

 

 

 

CPET1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

34

CPET1 21-17

 

 

   

 

 

 

 

 

7th

 

A6 CJS2 Matt Brown & Lexie Siwak

   

 

49

 

 

CJS1

     

JHB1

 

 

2 OF 3

 

         

35

JHB1 21-9

 

If A side lost

 

         

 

5TH

 

 

 

         

CJS2

 

JHB1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
                   
                   

Boys singles

       

A1 CLR1 Owen Rivard

       
         

 

         
       

JHB1

1

CLR1 21-2

       
       

 

 

 

       
       

 

 

 

       
     

JHB1

 

B4 JHB1 Jordan Bizwanger

 

CLR 21-5

     
     

 

11

 

9

 

     
     

 

 

A3 JHB2 Josh Tessmer

 

 

     
   

JHB1 21-12

17

 

 

 

 

     
   

 

 

JHB2

2

WPC

 

     
   

 

 

 

 

 

 

     
   

 

CLR2

 

 

 

 

     
 

JHB1 21-18

27

   

B2 WPC1 Jin Bae

 

19

SJR 21-15, 21-12

   
 

 

 

       

2 OF 3

 

   
 

 

 

WPC

 

B1 SJR1 Jeevan Khanuja

 

 

 

   
 

 

 

 

 

 

 

 

 

   
 

 

 

 

CPET4

3

SJR 21-7

 

 

 

Event

CLR 21-9, 21-9

29

WPC 21-15

18

 

 

 

 

 

 

Champion

 

2 OF 3

 

 

 

 

 

 

 

   

 

 

 

 

 

A4 CPET4 Aidan Altomare

 

 

 

   

 

 

 

JHB3 21-10

12

 

10

SJR 21-8

31

SJR 25-23, 21-7

 

 

 

 

 

 

A2 JHB3 Braeden Saindon

 

 

2 OF 3

 

 

 

CLR

   

 

 

 

 

 

 

 

 

     

JHB3

4

 

 

 

 

 

 

 

JHB2

 

 

 

CLR 21-13

 

 

 

 

 

 

23

CPET 21-16

 

 

   

 

 

 

 

 

 

7th

 

B3 CLR2  Callum Goulet-Kilgour

   

 

33

 

 

 

CPET

     

CLR2

 

 

2 OF 3

 

 

         

24

JHB3 21-11

 

If A side lost

 

 

         

 

5th

 

 

 

 

         

JHB3

 

 

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 CLR

   
                     
 

Girls Singles

       

A1 CSLR1 Alyssa Lonec

   
         

 

       
       

CJS

5

CSLR 21-7

   

 

       

 

 

 

     
       

 

 

 

     
     

CJS

 

A8 CJS2 Amy Speerman

 

CSLR 21-19, 21-17

   
     

 

15

 

13

 

   
     

 

 

A4 CSNC2 Emily Lohr

 

 

   
   

CLR  21-10

20

 

 

 

 

   
   

 

 

DNS

6

CSNC

 

   
   

 

 

 

 

 

 

   
   

 

CLR

 

 

 

 

   
 

CLR 21-18

28

   

DNS

 

22

CSLR 18-21, 22-20, 21-10

 
 

 

 

       

2 OF 3

 

 
 

 

 

CSNC2

 

A2 WPC1 Ellen Bae

 

 

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

 

 

 

CSNC1

7

WPC 21-15

 

 

 

WPC 21-10, 21-5

30

CSNC2 21-18

21

 

 

 

 

 

 

 

2 OF 3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A7 CSNC1 Olexa Blackwood

 

 

 

 

 

 

 

CSNC1 21-14

16

 

14

WPC 21-15

32

 

 

 

 

 

 

A3 CLR1 Claire Morham

 

 

2 OF 3

 

 

 

   

 

 

 

 

 

 

 

WPC

   

NMC

8

CLR

 

 

 

 

     

 

 

 

 

 

 

 

DNS

     

 

   

 

 

 

25

NMC

   

A6 NMC1 Maggie Ballentyne

   

 

34

 

 

7th

     

CJS

 

 

2 OF 3

 

NMC

       

 

CJS 30-29

 

If A side lost

 

         

26

5th

 

 

 

         

CSNC