Accessibility/Mobile Features
Skip Navigation

SCAC JV Badminton Champiionships - Apr 19, 2018 to Apr 19, 2018

Boys Singles

 

         

A1 SJR 1 Rich Xu

       
         

 

       
       

DC1

1

SJR1 21-11

     
       

 

 

 

     
       

 

 

 

     
     

DC2 21-19

 

B4 DCI 2 Krish Patel

 

SJR 21-4

   
     

 

11

 

9

 

   
     

 

 

A3 SJR 4 Micheal Zarychta

 

 

   
   

DC3 21-16

17

 

 

 

 

   
   

 

 

SJR4

2

CLR1 21-18

 

   
   

 

 

 

 

 

 

   
   

 

DC3

 

 

 

 

   
 

DC3 21-17

27

   

B2 CLR 1 Nicholas Marion

 

19

SJR1 21-7, 20-22, 21-6

 
 

 

 

       

2 OF 3

 

 
 

 

 

   

B1 DCI 3  Jace Marien

 

 

 

 
 

 

 

CLR1

 

 

 

 

 

 
 

 

 

 

CLR3

3

DCI3 21-16

 

 

 

DC3 21-11, 6-21, 21-19

29

CLR1 24-22

18

 

 

 

 

 

 

 

2 OF 3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A4 CLR 3 Charpersie Pethas

 

 

 

 

 

 

 

CLR3 21-17

12

 

10

JHB1 27-25

31

SJR1 21-11, 21-8

 

 

 

 

 

A2 JHB 1 Owen Naismith

 

 

2 OF 3

 

 

 

   

 

 

 

 

 

 

 

JHB1

   

SJR3

4

JHB1 22-20

 

 

 

 

 

SJR4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

23

SJR3 21-13

 

 

   

 

 

 

 

SJR3

7th

 

B3 SJR 3 Jin Kun Chen

   

 

33

 

         

DC2

 

 

2 OF 3

 

         

24

CLR3 24-22

 

If A side lost

 

         

 

5th

 

 

 

         

CLR3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DC3

 

 

Girls Singles

 

         

A1 JHB 1 Rachel O’Donnell

       
         

 

         
       

CSNC1

5

JHB 21-16

       
       

 

 

 

       
       

 

 

 

       
     

CSNC1 21-18

 

B4 CSNC 1 Payton Hooper

 

JHB1 21-10

     
     

 

15

 

13

 

     
     

 

 

A3 CB2 Bailey Watson

 

 

     
   

CLR1 21-18

20

 

 

 

 

     
   

 

 

CB2

6

JHB2 21-19

 

     
   

 

 

 

 

 

 

     
   

 

 

 

 

 

 

     
 

CLR1 21-12

28

CLR1

 

B2 JHB 2 Amy Cathers

 

22

JHB1 21-11, 21-10

   
 

 

 

       

2 OF 3

 

   
 

 

 

   

B1 CLR 1 Gabriela Petit-Torres

 

 

 

   
 

 

 

JHB2

 

 

 

 

 

   
 

 

 

 

WMC

7

CLR1 21-9

 

 

 

Event

CLR 21-14, 21-16

30

CJS 21-14

21

 

 

 

 

 

 

Champion

 

2 OF 3

 

 

 

 

 

 

 

   

 

 

 

 

 

A4 WMC 2 Maddy Fenton

 

 

 

   

 

 

 

CJS 21-14

16

 

14

CB 21-19

32

JHB1 25-23, 21-8

 

 

 

 

 

 

A2 CJS 2 Suiden Duplassie

 

 

2 OF 3

 

 

 

CB1

   

 

 

 

 

 

 

 

 

     

CJS

8

CB 21-17

 

 

 

 

 

     

 

 

 

 

 

 

 

 

CB

     

 

   

 

 

 

 

25

CB 21-10

   

B3 CB1 Kali Chartrand

   

 

34

 

 

 

7th

     

CSNC

 

 

2 OF 3

 

 

WMC

       

 

CSNC 21-13

 

If A side lost

 

 

         

26

5th

 

 

 

 

         

JHB2

 

 

   

 

 

 

 

 

 

 

 

CLR1

   
                     

 Boys Doubles

 

   

         

A1 CSLR 1 Xavier Champagne & Evan Laurencelle

     
         

 

         
       

JHB2

5

CSLR 1 21-11

       
       

 

 

 

       
       

 

 

 

       
     

JHB2 21-11

 

B4 JHB 2 Kevin Lee & Jihun Chai

 

CSLR1 21-9

     
     

 

19

 

17

 

     
     

 

 

A3 CB2 Liam Agar & Russell Buffie

 

 

     
   

CB1 21-18

28

 

 

 

 

     

 

 

 

 

CB2

6

DC2 24-22

 

     
   

 

 

 

 

 

 

     
   

 

CB1

 

 

 

 

     
 

JHB1 21-18

41

loser 18

 

B2 DCI 2 Shubi Kishore & Ryan Raabe

 

30

CJS 11-21, 21-17, 21-11

   
 

 

 

       

2 OF 3

 

   
 

 

 

DC2

 

B1 CJS 1 Ernest Sungna-Bilebwa & Joseph Zarychtar

 

 

 

   
 

 

 

loser 17

 

 

 

 

 

   
 

 

 

 

CPET1

7

CJS1 21-13

 

 

Event

 

CSLR 1 21-14, 21-14

44

JHB1 21-17

29

 

 

 

 

 

Champion

 

 

2 OF 3

 

 

 

 

 

 

 

   

 

 

 

 

 

A4 CPET 1 Miguel Leiteo & Agdeboye Orogun

 

 

 

   

 

 

 

JHB1 21-16

20

 

18

CJS1 21-9

47

CJS 18-21, 21-19,21-18

 

 

 

 

 

 

B3 CB1 Sam DePau __&_Peter Krompiewski

 

 

2 OF 3

 

 

 

 

   

 

 

 

 

 

 

 

 

CSLR1

   

JHB1

8

CB1 22-20

 

 

 

 

 

 

CB2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

36

CPET1 21-19

 

 

   

 

 

 

 

 

 

7th

 

A2 JHB 1 Tysen Heck & Dallas Bird

   

 

50

 

 

 

CPET1

     

JHB 2

 

 

2 OF 3

 

 

         

37

JHB2 21-18

 

If A side lost

 

 

         

 

5th

 

 

 

 

         

DC2

 

 

   

 

 

 

 

 

 

 

 

CSLR

   
                     


   

 

             

 

 Girls Doubles

 

         

A1 SJR 1 Angel Li & Xiaole Li

     
         

 

       
       

JHB 1

9

SJR1 24-22

     
       

 

 

 

     
       

23

 

21

     
     

JHB1 21-10

 

B4 JHB 1 Nandini Bhardwaj & Aarya Vasta

 

SJR 21-16

   
     

 

 

 

 

 

   
     

 

 

A3 CSNC 1 Jozae Berard & Jessica Stringer

 

 

   
   

CLR1 21-17

31

 

 

 

 

   
   

 

 

GC1

10

CSNC 21-13

 

   
   

 

 

 

 

 

 

   
   

 

CLR1

 

 

 

 

   
 

CLR1

42

   

B2 GCI 1 Lena Moisieieva & Agatha Yin

 

33

CSLR1 21-10, 21-18

 
 

 

 

       

2 OF 3

 

 
 

 

 

CSNC1

 

B1 CSLR 1 Mariella Daigneault & Isabelle Nadeau

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

Event

SJR 18,-21, 21-11, 21-4

 

 

 

JHB2

11

CSLR1 21-14

 

 

Champion

 

45

JHB2 21-7

32

 

 

 

 

 

 

 

2 OF 3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A4 JHB 2 Angelina Zahajko & Allie Moffat

 

 

 

 

 

 

 

JHB2 21-12

24

 

22

CSLR1 21-19

48

CSLR1 23-21, 21-14

 

 

 

 

 

B3 CJS 1 Erin Duplassie & Saya Duplassie

 

 

2 OF 3

 

 

SJR1

   

 

 

 

 

 

 

 

     

CJS1

12

CLR1

 

 

 

 

 

GC1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

38

CJS 21-10

 

 

   

 

 

 

 

 

7th

 

A2 CLR 1 Marianne Ly-Gauthier & Victoria Grossman-Klienschmit

   

 

51

 

 

CJS1

     

JHB1

 

 

2 OF 3

 

         

39

JHB1 21-16

 

If A side lost

 

         

CSNC1

5th

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SJR

 

 

 

Mixed Doubles

 

         

A1 CSLR 1 Talia Ritchot & Alexi Jubinville

     
         

 

       
       

CSLR3

1

CSLR1 21-17

     
       

 

 

 

     
       

 

 

 

     
     

CSLR3 22-20

 

B4 CSLR 3 Alisha Tran & Colin Dixon

 

JHB1 21-15

   
     

 

15

 

13

 

   
     

 

 

A3 CLR 3 Alyssa Kissick & Esrem Tewelde

 

 

   
   

CSLR2 22-20

25

 

 

 

 

   
   

 

 

CLR3

2

JHB1 21-10

 

   
   

 

 

 

 

 

 

   
   

 

CSLR2

 

 

 

 

   
 

CSLR2 21-12

40

   

B2 JHB 1 Nadia Vergata & Cole Treffner

 

27

CLR1 21-16, 21-11

 
 

 

 

       

2 OF 3

 

 
 

 

 

CSLR1

 

B1 CLR 1 Ally Letwin & Joel Rivard

 

 

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

 

 

 

CSLR4

3

CLR1 21-0

 

 

Event

JHB1 21-14, 21-12

43

CSLR1 21-16

26

 

 

 

 

 

Champion

 

2 OF 3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A4 CSLR 4 Mia Griffiths & Matthieu Kaleta

 

 

 

 

 

 

 

CLR2 22-20

16

 

14

CLR 22-20

46

CLR 21-12, 21-19

 

 

 

 

 

B3 CSLR 2 Alyssa Erickson & Serge Simard

 

 

2 OF 3

 

 

JHB1

   

 

 

 

 

 

 

 

     

CLR2

4

CSLR2 21-17

 

 

 

 

 

CLR3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

34

CSLR4 21-15

 

 

   

 

 

 

 

 

7th

 

A2 CLR 2 Alexi Gagnon & Elie Dibs

   

 

49

 

 

CSLR4

     

CSLR3

 

 

2 OF 3

 

         

35

CLR2 21-9

 

If A side lost

 

         

 

5TH

 

 

 

         

CLR2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

JHB1