Accessibility/Mobile Features
Skip Navigation

Zone 6/7 Championships - Sep 30, 2014 to Sep 30, 2014

 

Event 1  Women 3k Run CC Junior Varsity

=======================================================================

    Name                    Year School                  Finals  Points

=======================================================================

zone 6 Results 3000 Run

  1 Conrad, Toni              JV Prairie Mountain       14:24.1    1

  2 Bibault, Kae‑Lynn         JV Notre Dame             15:08.0    2

  3 Siemens, Catherine        JV Pilot Mound            15:22.9    3

  4 Rae, Autumn               OP Glenboro School        15:42.5

  5 Knockaert, Kaitlyn        JV Prairie Mountain       15:46.2    4

  6 Cousin‑De Smet, Heather   JV Prairie Mountain       16:04.0    5

  7 Durupt, Zoe               OP Glenboro School        16:18.9

  8 Rondeau, Jolene           JV Prairie Mountain       16:36.8    6

  9 Sterkel, Erika            OP Cartwright School      16:45.8

 10 Delaquis, Janelle         JV Notre Dame             16:56.7    7

 11 Hacault, Emily            JV Prairie Mountain       17:17.5    8

 12 Goderis, Ebany            JV Prairie Mountain       17:28.4    9

 13 Delf, Brooklyn            JV Treherne               17:47.6

 14 Voth, Morgan              JV Prairie Mountain       17:56.4   10

 15 Rogers, Madison           JV Treherne               17:58.0

 16 Brownell, Jessica         JV St Claude School       18:12.4   11

 17 Hunter, Hailey            OP Nellie McClung         18:21.2

 18 Roeges, Brooke            OP Baldur High School     18:21.6

 19 Murdy, Abby               JV Prairie Mountain       18:43.7

 20 Ouihya, Faouzia           JV Notre Dame             19:47.4   12

 21 Boisvert, Josée           JV Notre Dame             19:50.9   13

 22 Talbot, Jenelle           JV Notre Dame             21:07.1   14

 23 Badiou, Kasia             JV Notre Dame             21:07.5   15

 24 MacGregor, Heather        JV Pilot Mound            21:22.7   16

 25 MaLaren, Shawna           JV Pilot Mound            21:25.0   17

 26 Anderson, Hunter          JV Pilot Mound            21:28.2   18

 27 Langan, Trina             OP Cartwright School      22:21.6

 28 Collingridge, Brooke      JV St Claude School       22:27.7   19

 29 Cavers, Tawny             JV Pilot Mound            22:44.5   20

 30 Middleton, Maeghan        JV St Claude School       22:45.2   21

 31 Jarvie, Lauren            JV Pilot Mound            23:11.2   22

 32 Jago, Abby                OP Nellie McClung         24:34.1

 33 Bridges, Avery            JV Pilot Mound            24:34.6   23

 34 Friesen, Brianna          OP Nellie McClung         24:35.1

 35 Rouire, Lianne            OP St Claude School       27:21.9   24

 36 Bernard, Corinne          JV St Claude School       27:22.7   25

 37 Furet, Desiree            OP St Claude School       27:22.7   26

 38 Goulet, Shyla             JV St Claude School       27:22.7   27

zone Results 3000 Run

  1 Wallace, Maia             OP Minnedosa              14:46.2

  2 Ham, Jordyn               OP MacGregor              15:22.5

  3 Beswitherick, Shaelyn     OP MacGregor              15:47.6

  4 Boersma, Holly            OP Neepawa Area           15:48.6

  5 Manns, Bryanna            jv Carberry Collegiate    16:57.4

  6 Baron, Jensyn             JV Carberry Collegiate    18:06.7

  7 Lewis, Llinos             OP Neepawa Area           18:34.9

  8 Rapsky, Hailey            OP Minnedosa              19:13.6

  9 Cromb, Sarah              OP Minnedosa              20:52.7

 10 Gerard, Emma              OP Neepawa Area           22:16.2

 11 Leslie, Jordan            OP MacGregor              22:19.6

 12 Denys‑Peters, Adanna      OP Ecole La Source        24:28.2

 13 Deschambault, Sophie      OP Ecole La Source        24:30.1

 14 Buchanan, Courtney        jv Carberry Collegiate    26:50.7

 

                                   Team Scores

=================================================================================

Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9

=================================================================================

zone 6 Results 3000 Run

   1 Prairie Mountain             24    1    4    5    6    8    9   10

      Total Time:  1:20:08.60

         Average:    16:01.72

   2 College Regionale Notre D    48    2    7   12   13   14   15

      Total Time:  1:32:50.10

         Average:    18:34.02

   3 Pilot Mound Collegiate       74    3   16   17   18   20   22   23

      Total Time:  1:42:23.30

         Average:    20:28.66

   4 St. Claude School Complex   100   11   19   21   24   25   26   27

      Total Time:  1:58:09.90

 

         Average:    23:37.98

Event 2  Women 3k Run CC Varsity

=======================================================================

    Name                    Year School                  Finals  Points

=======================================================================

 zone 6 Results 3000 Run

  1 Timmerman, Kristen         V Treherne               14:21.2    1

  2 Livingstone, Tascha        V Cartwright School      14:34.2    2

  3 Michiels, Lindsay          V Treherne               15:11.6    3

  4 Devloo, Desiree            v Prairie Mountain       15:30.7    4

  5 Van De Kerckhove, Paige    V Prairie Mountain       15:35.5    5

  6 De Roo, Madison            V Prairie Mountain       15:39.2    6

  7 Van Donkelaar, Krista      V Prairie Mountain       15:44.5    7

  8 Frisch, Tara               V Nellie McClung         15:47.5    8

  9 Howatt, Rachel             V Nellie McClung         16:07.0    9

 10 Van Deynze, Brittany       V Prairie Mountain       16:09.6   10

 11 Desrochers, Ashley         V Prairie Mountain       16:17.2   11

 12 Timmerman, Leandra         V Treherne               16:44.1   12

 13 Stinson, Stephanie         V Treherne               16:44.4   13

 14 Livingston, Aislinn        V St Claude School       16:58.7   14

 15 Robertson, Kantara         V Treherne               17:05.8   15

 16 DePauw, Catherine          V Notre Dame             17:13.4   16

 17 Badiou, Daphnée            V Notre Dame             17:22.4   17

 18 Saltel, Genelle            V Notre Dame             17:27.0   18

 19 Rossier, Renée             V Notre Dame             17:39.5   19

 20 Bibault, Alyssa            V Notre Dame             17:39.9   20

 21 Calcott, Annabelle         V Cartwright School      17:52.2   21

 22 Stokes, Holly              V Cartwright School      17:52.6   22

 23 Kinley, Sarah              V Cartwright School      18:11.0   23

 24 Forbes, Chantal            V Treherne               18:24.8   24

 25 Andries, Kerstin          OP Pilot Mound            18:27.1

 26 Simoens, Natasha           V Prairie Mountain       18:35.5   25

 27 Mondry, Melissa            V St Claude School       18:39.9   26

 28 Sudermann, Lena            V Cartwright School      18:47.9   27

 29 Robidoux, Brittany         v Prairie Mountain       18:55.3

 30 Van De Velde, Amanda      op Prairie Mountain       18:58.1

 31 Dupasquier, Natasha        V Notre Dame             19:45.3   28

 32 Seymour, Katie             V Nellie McClung         20:23.2   29

 33 Baloun, Avery              V Nellie McClung         20:23.5   30

 34 Callewaert, Kaylee         V Treherne               21:42.1   31

 35 Rouire, Mikayla            V St Claude School       21:43.0   32

 36 Debusschere, Karissa       V St Claude School       21:43.7   33

 37 Comte, Josée              OP Notre Dame             22:08.8   34

 38 Wanless, Mackenzie         V Nellie McClung         22:47.9   35

 39 Lehman, Katie              V Nellie McClung         22:48.6   36

 40 Milljour, Courtney         V Nellie McClung         23:38.8   37

 41 Bibault, Lily              V Notre Dame             23:39.2

 42 Badiou, Breanne           OP Notre Dame             24:05.0

 43 Knibbs, Michaela           V St Claude School       24:31.0   38

 44 Lussier, Megan             V St Claude School       24:35.5   39

 45 Godard, Sara               V St Claude School       24:35.5   40

 

Zone 7 Results 3000 Run

  1 Strocen, Sonya             V William Morton         14:03.8    1

  2 Schneeberger, Marie‑Lou    V William Morton         14:33.9    2

  3 Mahon, Shayla              V William Morton         14:57.0    3

  4 Beswitherick, Heather     OP MacGregor              15:21.3

  5 Sollner, Megan             V William Morton         15:46.6    4

  6 Heath, Alexandra          op Rivers Rams            16:18.1

  7 Cathcart, Hayley          OP Neepawa Area           16:38.0

  8 Sollner, Hanna             V William Morton         17:20.2    5

  9 Doell, Amanda              V William Morton         18:00.1    6

 10  Tonn, Kelsey               V William Morton        18:03.9    7

 11 Heapy, Katherine          op Rivers Rams            18:09.4

 12 Hall, Taylor              OP Neepawa Area           19:34.7

 13 Smith, Hailey              V William Morton         21:00.0

 14 Fitzsimmons, Denalee      op Carberry Collegiate    21:21.8

 15 Chartrand, Autumn         OP Minnedosa              21:29.2

 16 Fehr, Keiana               V William Morton         21:29.5

 

                                   Team Scores

=================================================================================

Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9

=================================================================================

zone 6 Results 3000 Run

   1 Prairie Mountain             32    4    5    6    7   10   11   25

      Total Time:  1:18:39.50

         Average:    15:43.90

   2 Treherne Collegiate Insti    44    1    3   12   13   15   24   31

      Total Time:  1:20:07.10

         Average:    16:01.42

   3 College Regionale Notre D    90   16   17   18   19   20   28   34

      Total Time:  1:27:22.20

         Average:    17:28.44

   4 Cartwright School            95    2   21   22   23   27

      Total Time:  1:27:17.90

         Average:    17:27.58

   5 Nellie McClung Collegiate   111    8    9   29   30   35   36   37

      Total Time:  1:35:29.10

         Average:    19:05.82

   6 St. Claude School Complex   143   14   26   32   33   38   39   40

      Total Time:  1:43:36.30

         Average:    20:43.26

zone 7 Results 3000 Run

   1 William Morton Collegiate    15    1    2    3    4    5    6    7

      Total Time:  1:16:41.50

 

         Average:    15:20.30

 

Event 3  Men 5k Run CC Junior Varsity

=======================================================================

    Name                    Year School                  Finals  Points

=======================================================================

zone 6 Results 5000 Run

  1 Livingstone, Kyle         OP Cartwright School      21:14.3

  2 Ryland, Bryce             JV Glenboro School        21:55.0    1

  3 Wetstein, Sam             OP Cartwright School      22:13.8

  4 Lussier, Glenn            JV St Claude School       22:27.7    2

  5 Klassen, Peter            JV Pilot Mound            22:39.0    3

  6 Cline, Logan              JV Baldur High School     22:41.8    4

  7 Hildebrand, Carter        JV Pilot Mound            22:47.5    5

  8 Wytinck, Zach             JV Glenboro School        22:52.3    6

  9 Bazin, Svan               JV Notre Dame             22:57.4

 10 Danais, Patrick           JV St Claude School       23:10.4    7

 11 Lesage, Christopher       JV St Claude School       23:12.2    8

 12 Carels, Eli               JV Prairie Mountain       23:35.1    9

 13 Johnston, Matthew         JV Glenboro School        23:37.5   10

 14 Simoens, Dawson           JV Prairie Mountain       23:49.3   11

 15 Johnson, Reece            JV Baldur High School     23:55.3   12

 16 Andrews, Darren           JV Baldur High School     23:56.4   13

 17 Devloo, Brad              jv Prairie Mountain       23:59.0   14

 18 Rutherford, Riley         JV Glenboro School        24:32.0   15

 19 Dufrat, Zach              JV Glenboro School        24:50.3   16

 20 Harder, Rolando           OP Cartwright School      25:02.9

 21 Smith, Brennan            JV Nellie McClung         25:14.1

 22 Lewarne, Robi             JV Pilot Mound            25:21.9   17

 23 Mangin, Keenan            JV Prairie Mountain       25:46.1   18

 24 Devos, Kyle               OP Prairie Mountain       25:51.5   19

 25 Bosc, Théo                JV Notre Dame             26:32.9

 26 Sawatzky, Brad            JV Pilot Mound            26:36.7   20

 27 Early, Andrew             JV Treherne               26:54.7   21

 28 Pittet, Alejandro         JV Treherne               27:08.0   22

 29 Jamault, Dérik            JV Notre Dame             27:27.5

 30 Desrochers, Chase         JV Baldur High School     28:17.0   23

 31 Carels, Sam               JV Pilot Mound            28:42.4   24

 32 Tichon, Joel              JV Treherne               28:42.9   25

 33 Sampson, River            JV Glenboro School        29:31.8   26

 34 Gillis, James             JV Baldur High School     29:32.5   27

 35 DeGraeve, Nathaniel       JV Treherne               29:51.0   28

 36 Cesmystruk, Evan          JV Pilot Mound            30:07.5   29

 37 Espenell, Tyler           JV St Claude School                 30

 38 Gates, Reece              OP Prairie Mountain                 31

 39 Howarth, Jadon            OP Prairie Mountain                 32

 40 Grenier, Jeremie          OP Prairie Mountain      

 41 Savard, Eric              OP Prairie Mountain      

 42 Soldier, Nicholas         JV Treherne                         33

 43 Wiebe, Luke               JV Baldur High School               34

 44 Martens, Kieven           OP Baldur High School               35

 45 Dobson, Graham            JV Pilot Mound                      36

 46 Cobb, Quentin             OP Nellie McClung           

 47 Martens, Ryan             JV Nellie McClung          

 48 Lesage, Liam              JV St Claude School                37

 49 Bruneau, Dallas           JV St Claude School                38

 50 Bibault, Jesse            JV Notre Dame            

 51 Williamson, Carter        OP Glenboro School                 39

 52 Claeys, Mackenzie         OP Glenboro School         

 53 Kroeker, Nicholas         JV Glenboro School         

 54 Coates, Taner             OP Glenboro School         

zone 7 Results 5000 Run

  1 English, Connor           op Rivers Rams            24:34.8

  2 Graham, Myles             op Carberry Collegiate    26:04.8

  3 Vauzelle, Christopher     OP Ecole La Source        27:59.0

  4 Donais, Nicholas          op Carberry Collegiate    28:17.4

  5 Reynolds, Blayne          OP Carberry Collegiate    29:56.9

  6 Enns, Zac                 OP Neepawa Area           30:07.5

 

                                   Team Scores

=================================================================================

Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9

=================================================================================

zone 6 Results 5000 Run

   1 Glenboro School              48    1    6   10   15   16   26   39

      Total Time:  1:57:47.10

         Average:    23:33.42

   2 Pilot Mound Collegiate       69    3    5   17   20   24   29   36

      Total Time:  2:06:07.50

         Average:    25:13.50

   3 Prairie Mountain             71    9   11   14   18   19   31   32

      Total Time:  2:03:01.00

         Average:    24:36.20

   4 Baldur High School           79    4   12   13   23   27   34   35

      Total Time:  2:08:23.00

         Average:    25:40.60

   5 St. Claude School Complex    84    2    7    8   30   37   38

      Total Time:  2:09:05.30

         Average:    25:49.06

   6 Treherne Collegiate Insti   129   21   22   25   28   33

      Total Time:  2:22:44.10

 

         Average:    28:32.82

 

Event 4  Men 5k Run CC Varsity

=======================================================================

    Name                    Year School                  Finals  Points

=======================================================================

A ‑ AAA Results 5000 Run

  

zone 6 Results 5000 Run

  1 Lesage, Richard            V Notre Dame             21:04.7    1

  2 King, Gavin                V Prairie Mountain       21:10.0    2

  3 Devloo, Jadon              v Prairie Mountain       21:39.7    3

  4 Mullin, Von                V Cartwright School      21:41.3    4

  5 Benn‑Gibson, Traven        V Treherne               21:43.1

  6 Grenier, Kevin             V Notre Dame             21:51.9    5

  7 Harder, Fernando           V Cartwright School      22:02.4    6

  8 Johnson, Connor            V Baldur High School     22:02.8    7

  9 Sierens, Joshua            v Prairie Mountain       22:22.0    8

 10 Comte, Alex                V Notre Dame             22:29.0    9

 11 McLean, Griffen            V Nellie McClung         22:33.1   10

 12 Kamstra, Daniel            V Cartwright School      22:53.9   11

 13 Gillis, Ried               V Glenboro School        23:43.5   12

 14 Durupt, Ty                 V Glenboro School        24:15.2   13

 15 Talbot, Tristan            V Notre Dame             24:41.8   14

 16 Enns, Ty                   V Cartwright School      25:15.3   15

 17 Conrad, Karl               V Prairie Mountain       25:15.8   16

 18 Willemen, Mack             V Prairie Mountain       25:19.3   17

 19 Ball, Wes                  V Glenboro School        25:26.5   18

 20 McKibbin, Carter           V Cartwright School      25:33.6   19

 21 Gurniak, Jordan            V Treherne               25:35.0

 22 Collins, Brendan           V Nellie McClung         26:06.6   20

 23 Halowaty, Matthew          V Baldur High School     26:08.4   21

 24 Sanders, Justin            V Nellie McClung         26:08.9   22

 25 Gobin, Jared               V St Claude School       26:09.8   23

 26 De Jaegher, Jeff           V Prairie Mountain       26:14.4   24

 27 Dupasquier, Colin          V St Claude School       26:14.9   25

 28 Goderis, Jeremie           v Prairie Mountain       26:15.4   26

 29 Livingstone, Dylan         V Cartwright School      26:18.5   27

 30 Espenell, Derek            V St Claude School       26:25.1   28

 31 Cullen, Colby              V Glenboro School        26:27.6   29

 32 Sholdice, Riley            V Glenboro School        26:28.1   30

 33 Curtis, Jeff               V Glenboro School        26:29.7   31

 34 Gates, Bram               OP Prairie Mountain       26:38.3

 35 De Blonde, Jared           v Prairie Mountain       27:08.8

 36 Rey, Brett                 V St Claude School       27:40.5   32

 37 Vigier, Marc               V Prairie Mountain       27:42.8

 38 Jamault, Justin           OP Prairie Mountain       27:44.5

 39 Simoens, Tristan          OP Prairie Mountain       28:06.4

 40 Plante, Sam                V Nellie McClung         28:14.7   33

 41 Jordan, Cody               V Nellie McClung         28:24.5   34

 42 Lowry, Derek               V Nellie McClung         28:31.8   35

 43 Badiou, Claude             V Notre Dame             28:48.0   36

 44 Spencer, James             V St Claude School       29:31.7   37

 45 Ricard, Austin             V Baldur High School     29:34.6   38

 46 Poirier, Riley             V St Claude School       29:48.5   39

 47 McDonald, Bailey          OP Cartwright School      30:01.5   40

 48 Riglin, Logan              V Cartwright School      30:02.7

 49 Vermeersch, Thomas         V Baldur High School     30:32.8   41

 50 Haight, Kieran            OP Cartwright School      30:33.8

 51 Carels, Jack              OP Pilot Mound           

 52 Lewis, Matt               OP Pilot Mound           

 53 Leverault, Joel            V Baldur High School               42

 54 Spencer, Bryce             V St Claude School                 43

 55 Davy, Denis               OP Prairie Mountain      

 56 Little, Dawson            OP Prairie Mountain      

 57 Beernaerts, Braden        OP Prairie Mountain      

 58 Grift, Daniel             OP Notre Dame                       44

zone 7 Results 5000 Run

  1 Young, Logan               V Neepawa Area           17:25.1    1

  2 Woychyshyn, Josh          OP Minnedosa              19:44.0

  3 Kozak, Brett               V Neepawa Area           20:32.7    2

  4 Ferguson, Clay            OP William Morton         21:52.7

  5 Rossnagel, BJ              V Neepawa Area           22:51.0    3

  6 Fiskel, Jonathon          op Carberry Collegiate    22:52.5    4

  7 Mulaire, Christian        OP Ecole La Source        24:46.5

  8 de Oliveira, Fernando     op Carberry Collegiate    28:10.1    5

  9 Hofer, Drew               OP MacGregor              28:46.4

  10 Sutherland, Nic           op Carberry Collegiate    30:22.4    6

  11 McConnell, Damian         op Carberry Collegiate    30:33.3    7

 12 McMillan, Josh            op Carberry Collegiate    30:33.8    8

 13 Agopsowicz, Adam          op Carberry Collegiate    30:33.8    9

 14 Enns, Nathan               V Neepawa Area           30:33.8   10

 15 Friesen, Cody              V Neepawa Area           30:33.8   11

 

                                   Team Scores

=================================================================================

Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9

=================================================================================

zone 6 Results 5000 Run

   1 Prairie Mountain             46    2    3    8   16   17   24   26

      Total Time:  1:55:46.80

         Average:    23:09.36

   2 Cartwright School            55    4    6   11   15   19   27   40

      Total Time:  1:57:26.50

         Average:    23:29.30

   3 College Regionale Notre D    65    1    5    9   14   36   44

      Total Time:  1:58:55.40

         Average:    23:47.08

   4 Glenboro School             102   12   13   18   29   30   31

      Total Time:  2:06:20.90

         Average:    25:16.18

   5 Nellie McClung Collegiate   119   10   20   22   33   34   35

      Total Time:  2:11:27.80

         Average:    26:17.56

   6 St. Claude School Complex   145   23   25   28   32   37   39   43

      Total Time:  2:16:02.00

         Average:    27:12.40

   7 Baldur High School          149    7   21   38   41   42

      Total Time:  2:18:52.40

         Average:    27:46.48

 

    Zone 7

   1 Neepawa Area Collegiate      27    1    2    3   10   11

      Total Time:  2:01:56.40

         Average:    24:23.28

   2 Carberry Collegiate          30    4    5    6    7    8    9

      Total Time:  2:22:32.10

 

         Average:    28:30.42