Accessibility/Mobile Features
Skip Navigation

Maples Marauders Annual Varsity Badminton Tournament - Apr 11, 2015 to Apr 11, 2015

Location: Maples Collegiate -  1300 Jefferson Avenue

Start Time: 8:30 am (8:00 for warm up)

 

- All games will be played within the 11 courts in our school

- Each school may enter a maximum of two entries per event

- Entry fee of $110 can be made payable to Maples Collegiate

- There will be Championship and Consolation Side Playoffs

- Awards will be presented to the top three in each event

- An aggregate trophy will be awarded to the school with the most total competition points

- All athletes and coaches will receive a complementary pancake breakfast

 

Contact jennifer.humeny@7oaks.org if you would like more information.

 

Ladies Singles

 

 

 

 ¼ Finals          - Tessa R (Miles Mac) def Steffi Paciente (Maples) 21-14

 

                        - Joanne Senecal (Gabrielle Roy) def Sydney Hildebrandt (Warren) 21-14

 

                        - Mikhaela Murray (Teulon) def Keiana (Gladstone) 21-16

 

                        - Lexie Tetrault (St Jean) def Beth Ivison (Maples) 21-11

 

 

 

Semi-Finals      - Tessa R (Miles Mac) def Joanne Senecal (Gabrielle Roy) 21-10; 21-11

 

                        - Mikhaela Murray (Teulon) def Lexie Tetrault (St Jean) 11-21; 21-11; 21-17

 

 

 

3rd Place          - Lexie Tetrault (St Jean) def Joanne Senecal (Gabrielle Roy) 16-21; 21-16; 21-14

 

 

 

Finals               - Mikhaela Murray (Teulon) def Tessa R (Miles Mac) 21-11; 21-13

 

 

 

Consolation Finals       - Manon Stinson (St Jean) def Gurleen Asht (Garden City) 21-12; 21-16

 

 

 

Mens Singles

 

 

 

¼ Finals           - Jici Roy (Real Berard) def Deric Marcoux (Gabrielle Roy) 21-13

 

                        - Weston O (Miles Mac) def Stefan de Graff (Louis Riel) 21-16

 

                        - Celmar Calubayan (Garden City) def Clint Ntarwirumugara (St Jean) 21-7

 

                        - Matt W (Miles Mac) def Rafy Quinto (Maples) 21-11

 

 

 

Semi-Finals      - Weston O (Miles Mac) def Jici Roy (Real Berard) 14-21; 21-11; 21-19

 

                        - Matt W (Miles Mac) def Celmar Calubayan (Garden City) 21-17; 15-21; 21-13

 

 

 

3rd Place          - Celmar Calubayan (Garden City) def Jici Roy (Real Berard) 9-21; 21-19; 12-21

 

 

 

Finals               - Matt W (Miles Mac) def Weston O (Miles Mac) 21-4; 21-6

 

 

 

Consolation Finals       - Everett Morin (Teulon) def Keison Van Den Bosch (St Jean) 21-15; 21-14

 

 

 

 

 

Ladies Doubles

 

 

 

¼ Finals          

 

- Lhyanne Soto & Venus Ramos (Garden City) def Janine H & Laura B (Miles Mac) 21-17

 

- Jade Ledochowski & Meghan Osbak (Teulon) def Chantelle Morin & Janique Dupuis (Gabrielle Roy) 21-18

 

- Justine Reyes & Kyra Masungsong (Garden City) def Jewel Semple & Michelle Swain (Riverton) 21-10

 

- Gwen Balagtas & Monica Arcuno (Maples) def Danielle Vermette & Kaylee Dixon (St Jean) 21-13

 

 

 

Semi-Finals     

 

- Jade Ledochowski & Meghan Osbak (Teulon) def Lhyanne Soto & Venus Ramos (Garden City) 21-12; 21-10

 

- Justine Reyes & Kyra Masungsong (Garden City) def Gwen Balagtas & Monica Arcuno (Maples) 21-16; 21-8

 

 

 

3rd Place         

 

- Lhyanne Soto & Venus Ramos (Garden City) def Gwen Balagtas & Monica Arcuno (Maples) 21-19; 21-19

 

 

 

Finals

 

- Jade Ledochowski & Meghan Osbak (Teulon) def Justine Reyes & Kyra Masungsong (Garden City) 21-10; 21-13

 

           

 

Consolation Finals

 

- Christine Osadyk & Zoe Remillard (Gabrielle Roy) def Monica Folmes & Chara Ponce (Maples) 21-9; 21-14

 

 

 

Mens Doubles

 

 

 

¼ Finals            

 

- Rich Del Mundo & Mikko Syfu (Maples) def Colin Beauliev & Justin Arnoldus (Louis Riel) 21-6

 

- Brendyn Perron & Thomas Soulard (Louis Riel) def Aaron M & Daniel F (Miles Mac) 21-10

 

- JJ Quinto & Justine Urbano (Maples) def Evan Koenig & Stefan Schules (River East) 21-17

 

- Mark Shinnie & Troy Eskilson (Teulon) def Jacques A & Nicolas M (Leo Remillard) 21-11

 

 

 

Semi-Finals     

 

- Mark Shinnie & Troy Eskilson (Teulon) def JJ Quinto & Justine  Urbano (Maples) 21-11; 21-15

 

- Rich Del Mundo & Mikko Syfu (Maples) def Brendyn Perron & Thomas Soulard (Louis Riel) 21-16; 19-21; 23-21

 

 

 

3rd Place         

 

- Brendyn Perron & Thomas Soulard (Louis Riel) def JJ Quinto & Justine Urbano (Maples) 21-14; 21-12

 

 

 

Finals

 

- Rich Del Mundo & Mikko Syfu (Maples) def Mark Shinnie & Troy Eskilson (Teulon) 21-16; 19-21; 23-21

 

 

 

Consolation Finals

 

- Cam L & Zach F (Miles Mac) def Patrick Collette & Wyatt Sabourin (St Jean) 21-10; 21-11

 

 

 

Mixed Doubles

 

 

 

¼ Finals            

 

- Anna Lam & PK Kitcharoen (Maples) def Dani Gosselin & Dalain Gagne (Real Berard) 21-3

 

- Mallory Osbak & Sawyer Lambourne (Teulon) def Mikko Ilagan & Janina Sevilla (Maples) 21-17

 

- Joely Valencerina & Chad Hiebert (Vincent Massey) def Jennifer K & Kieran S (Miles Mac) 21-17

 

- Corinne Berard & Eric Vermette (St Jean) def Alana Mendes & Neil Rochon (Gabrielle Roy) 21-18

 

 

 

Semi-Finals     

 

- Mallory Osbak & Sawyer Lambourne (Teulon) def Anna Lam & PK Kitcharoen (Maples) 21-18; 21-16

 

- Joely Valencerina & Chad Hiebert (Vincent Massey) def Corinne Berard & Eric Vermette (St Jean) 21-12; 21-16

 

 

 

3rd Place         

 

- Anna Lam & PK Kitcharoen (Maples) def Corinne Berard & Eric Vermette (St Jean) 21-9; 21-16

 

 

 

Finals              

 

- Mallory Osbak & Sawuer Lambourne (Teulon) def Joely Valencerina & Chad Hiebert (Vincent Massey)

 

            21-16; 12-21; 21-19

 

 

 

Consolation Finals

 

- Kwanta Chulaja & Kittayoth Thakhom (Garden City) def Jessica Martel & Mackenzie Rawluck (Real Berard)

 

            21-18; 19-21; 21-16

 

 

 

2015 Team Trophy Awarded to Maples Marauders

 

 

 

Maples                       46 Points

 

Miles Mac                     44 Points

 

Teulon                        43 Points