Accessibility/Mobile Features
Skip Navigation

Carman Varsity Badminton #2 - Apr 13, 2015 to Apr 13, 2015

Carman Varsity Badminton #2

Girls Singles

Quarter Finals

Keiana Fehr (William Morton) 21 –  Vanessa Millions (Carman) 15

Kirstyn Hildebrandt (WC Miller) 21 – Kirsten Vanderline (Morris) 16

Reighlyn Turner-Cummer (Carman) 21 – Jourdan Bilodeau (Carman) 13

Kim Waldner (Rosenort) 21 – Kennedy Linklater (WC Miller) 10

Semi Finals

Kim Waldner (Rosenort) 21 - Reighlyn Turner-Cummer (Carman) 11

Keiana Fehr (William Morton)  21 – Kirstyn Hildebrandt (WC Miller) 19

Finals

Kim Waldner (Rosenort) 21 – Keiana Fehr (William Morton) 15

Boys Singles

Quarter Finals

Austin Waldner (Rosenort) 21– Luke Foley (Westpark) 11

Dillion Johnson (Carman) 21 – Dustyn Zacharias (Elm Creek) 13

Alex Enns (Morris) 21 – Alex Manaige (Morden) 1

Horace Sinclair (Morris) 21 – Dion (Rosenort) 19

Semi Finals

Austin Waldner (Rosenort) 21 – Dillion Johnson (Carman) 18

Alex Enns (Morris) 21 – Horace Sinclair (Morris) 5

Finals

Alex Enns (Morris) 21 – Austin Waldner (Rosenort) 14

Girls Doubles

Quarter Finals

Ashton Brant/Jillana Groening (Rosenort) 21 – Sydney Hildebrandt/Rylee Bruneau (WC Miller) 12

Veronica Loewen/Sabrina McCutcheon (Westpark) 21 – Kiersten Bueckert/Ellery Dueck (Westpark) 7

Addi Platt/Tessa Bruce (Carman) 21 – Ivory Jorgenson/Tessa Clark (Morris) 13

Madie Gylywoychuk-Winkler/Kaylin Schroeder (Carman) 21 – Danielle Gitzel/Ashley Jeason (Carman) 16

 

Semi Finals

Veronica Loewen/Sabrina McCutcheon (Westpark) 21 – Ashton Brant/ Jillana Groening (Rosenort) 15

Addi Platt/Tessa Bruce (Carman) 21 - Madie Gylywoychuk-Winkler/Kaylin Schroeder (Carman) 19

Finals

Veronica Loewen/Sabrina McCutcheon (Westpark) 24 - Addi Platt/Tessa Bruce (Carman) 22

Boys Doubles

Quarter Finals

Travis Klassen/Brett Wiebe (Carman) 21 – Troy Tonn/Josh Blondeau (William Morton) 5

Will Dueck/Matt Kenyon (Carman) 21 – Cam Tomchuk/Josh Driedger (WC Miller) 13

Sean Robertson/Taylor Stanley (Westpark) 21 – Jay Ort/Derek Wood (Carman) 19

Mason Heyward/Mark Klassen (Carman) 21 – Allan Cabato/Connor Murray (Carman) 10

Semi Finals

Travis Klassen/Brett Wiebe (Carman) 21 – Will Dueck/Matt Kenyon (Carman) 11

Sean Robertson/Taylor Stanley (Westpark) 21 – Mason Heyward/Mark Klassen (Carman) 17

Finals

Travis Klassen/Brett Wiebe (Carman) 21 – Sean Robertson/Taylor Stanley (Westpark) 9

Mixed Doubles

Quarter Finals

Nikki Jeanson/Carter Janzen (Carman) 21 – Alyssa Bennie/Nate Plaitin (Carman) 13

Dane Halstead/Shaylin Olson(Carman) 21 – Riley Ens/Mychaela Lehman (Carman) 17

Brett Foley/Megan Painter (Westpark) 21 – Rylan Metcalf/Courtney Allison (Carman) 13

Matt Fehr/Kelly Klassen (WC Miller) 21 – Joyce Waldner/Lance Dueck (Rosenort) 16

Semi Finals

Nikki Jeanson/Carter Janzen (Carman) – Dane Halstead/Shaylin Olson(Carman) 19

Matt Fehr/Kelly Klassen (WC Miller) 21 – Brett Foley/Megan Painter (Westpark) 18

Finals

Matt Fehr/Kelly Klassen (WC Miller) 21 - Nikki Jeanson/Carter Janzen (Carman) 18