Accessibility/Mobile Features
Skip Navigation

Carman Varsity Badminton #3 - Apr 16, 2015 to Apr 16, 2015

 

 

Carman Varsity Badminton #3

Girls Singles

Quarter Finals

Mikhaela Murray (Teulon)  21 –  Grace Tablan (GVC) 9

Corinne Schroeder (Elm Creek) 21 – Shelby Orchard (Miami) 15

Lexie Tetrault (St. Jean) 21 – Manon Stinson (St. Jean) 13

Mallory Byrka (GVC) 21 – Katrina Carter (Teulon) 21

Semi Finals

Corinne Schroeder (Elm Creek) 21 – Mikhaela Murray (Teulon) 15

Lexie Tetrault (St. Jean) 21 – Mallory Byrka (GVC) 12

Finals

Lexie Tetrault (St. Jean) 21 – Corinne Schroeder (Elm Creek) 17

Boys Singles

Quarter Finals

Ricky Fehr (GVC) 21 – Ben Vanlaar (Dufferin Christian) 10

Clint Ntarwirumugara (St. Jean) 21 – Quade Froese (Elm Creek) 18

Austin Spulnick (Teulon) 21– Dillion Johnson (Carman) 13

Emiel Klassen (Dufferin Christian)  21 – Keison Van Den Bosch (St. Jean) 16

Semi Finals

Ricky Fehr (GVC) 21 – Clint Ntarwirumugara (St. Jean) 18

Austin Spulnick (Teulon) 21 – Emiel Klassen (Dufferin Christian) 17

Finals

Ricky Fehr (GVC) 21 – Austin Spulnick (Teulon) 18

Girls Doubles

Quarter Finals

Jade Ledochowski/Meghan Osback (Teulon) 21 – Scout Froese/Nicole Bergen (Elm Creek) 10

Danielle Gitzel/Ashley Jeason (Carman) – Nicole Klassen/Jess Russell (GVC) 7

Madie Gylywoychuk-Winkler/Kaylin Schroeder (Carman) 21 – Brianne Tetrault/Ashlyn Avelar (St. Jean) 8

Addi Platt/Tessa Bruce (Carman) 21 – Raelene Engelberg/Brooklyn Strick (Teulon) 10

 

Semi Finals

Jade Ledochowski/Meghan Osback (Teulon) 21 – Danielle Gitzel/Ashley Jeason (Carman) 15

Madie Gylywoychuk-Winkler/Kaylin Schroeder (Carman) 21 - Addi Platt/Tessa Bruce (Carman) 10

Finals

Jade Ledochowski/Meghan Osback (Teulon) 21 - Madie Gylywoychuk-Winkler/Kaylin Schroeder (Carman) 13

Boys Doubles

Quarter Finals

Troy Eskilson/Mark Shinnie (Teulon) 21 – Ethan Hamm/Brad Glover (Carman) 5

Travis Klassen/Brett Wiebe (Carman) 21 – Everett Morin/John Richter (Teulon) 15

Brad Weidenhammer/Joseph Hoogerdijk (Dufferin Christian) 21 – Allan Cabato/Connor Murray (Carman) 13

Nathan Kamminga/Isaac Lomeling (Dufferin Christian) 21 – Patrick Collette/Wyatt Sabourin (St. Jean) 17

Semi Finals

Troy Eskilson/Mark Shinnie (Teulon) 21 – Travis Klassen/Brett Wiebe (Carman) 13

Brad Weidenhammer/Joseph Hoogerdijk (Dufferin Christian) 22 – Nathan Kamminga/Isaac Lomeling (Dufferin Christian) 20

Finals

Troy Eskilson/Mark Shinnie (Teulon) 21 – Brad Weidenhammer/Joseph Hoogerdijk (Dufferin Christian) 14

Mixed Doubles

Quarter Finals

Sawyer Lambourne/Mallory Osbak (Teulon) 21 – Richard Schol/Joanna Klassen (GVC) 7

Corinne Berard/Eric Vermette (St. Jean) 21 – Travis Klassen/Tia Driedger (GVC) 18

Jake Ledochowski/Kyra Wiebe (Teulon) 21 – Serenity Stelmachowich/Bryce Neff (Carman) 5

Nikki Jeanson/Carter Janzen (Carman) 22 – Dane Halstead/Shaylin Olson(Carman) 20

Semi Finals

Sawyer Lambourne/Mallory Osbak (Teulon) 21 - Corinne Berard/Eric Vermette (St. Jean) 18

Jake Ledochowski/Kyra Wiebe (Teulon) 21 – Nikki Jeanson/Carter Janzen (Carman) 8

Finals

Jake Ledochowski/Kyra Wiebe (Teulon) 22 - Sawyer Lambourne/Mallory Osbak (Teulon) 20