Provincial Volleyball Championships

2008 Championships

  JV RURAL        JV URBAN

"A"  "AA"  "AAA"  "AAAA"

 

JV RURAL GIRLS
Niverville
November 13, 14, 15, 2008

Championship
Virden 2 vs Dauphin 0 (25-12,25-9)

Third Place
Niver ville 2 vs Morris 0 (25-15,25-20)

Semi Finals
Virden 2 vs Niverville 0 ( (25-13,25-10)
Dauphin 2 vs Morris 1 (25-17,20-25,15-13)

Quarter Finals
Niverville 2 vs Asher 1 (21-25,25-13,15-11)
Virden 2 vs Major Pratt 0 (25-10,25-14)
Dauphin 2 vs Rivers 0 (25-10,25-14)
Morris 2 vs Garden Valley (Winkler) 1 (18-25,25-23,15-10)

All Stars
Melanie Edel - Morris
Jenna Neufeld - Niverville
Tasha Olesky - Dauphin
Michaela Gray - Virden
Ashton Densmore - Virden
Chelsie Stuart - Virden

MVP  Adelyn Ross - Virden

Top of Page

JV RURAL BOYS
Niverville
November 13, 14, 15, 2008

Championship
Niverville 2 vs Gabrielle Roy (Ile des Chenes) 0 (25-4,25-15)

Third Place
Elton 2 vs Hamiota 1

Semi Finals
Niverville 2 vs Elton (Forrest) 0 (25-20,25-19)
Gabrielle Roy (Ile des Chenes) 2 vs Hamiota 0 (25-13,25-18)

Quarter Finals
Elton (Forrest) 2 vs Garden Valley (Winkler) 0 (25-23,25-22)
Niverville over Major Pratt (Russell)
Hamiota 2 vs Reston 1 (23-25,26-24,15-11)
Gabrielle Roy (Ile des Chenes) 2 vs Arborg 0 (25-2-,25-14)

All Stars
Jon Disterhoft - Elton (Forrest)
Justin Knight - Hamiota
Christien Fiola - Gabrielle Roy (Ile des Chenes)
Eric Dorge - Gabrielle Roy (Ile des Chenes)
Braden Funk - Niverville
Dylan Neufeld - Niverville

MVP  Shawn Adriann - Niverville

Top of Page

JV URBAN GIRLS
Winnipeg
November 21 and 22, 2008

Championship
Fort Richmond 2 vs St. Mary's Academy 0 (25-22,25-18)

Third Place
Mennonite Brethren 2 vs Crocus Plains (Brandon) 0 (25-20,25-22)

Semi Finals
St Mary's Academy 2 vs Crocus Plains (Brandon) 0 (25-18,25-12)
Fort Richmond 2 vs Mennonite Brethren 1 (25-16,23-25,15-12)

Quarter Finals
St. Mary's Academy 2 vs University of Winnipeg Collegiate 0 (25-22,25-10)
Crocus Plains (Brandon) 2 vs River East 1 (25-13,13-25,15-13)
Mennonite Brethren 2 vs J.H. Bruns 0 (25-22,25-20)
Fort Richmond 2 vs Miles Macdonell 1 (20-25,25-15,15-10)

All Stars
Talor Walker - Mennonite Brethren
Alicia Ogums - St. Mary's Academy
Danika Picklyk - St. Mary's Academy
Emily Kaminsky - Fort Richmond
Taylor Williams - Fort Richmond

MVP Taylor Pischke - Fort Richmond

Top of Page

JV URBAN BOYS
Winnipeg
November 21 and 22, 2008

Championship
Dakota 2 vs Lord Selkirk 1 (25-23,20-25,15-9)

Third Place
River East 2 vs Mennonite Brethren 1 (25-22,15-25,15-10)

Semi Finals
Dakota 2 vs Mennonite Brethren 1 (25-21,21-25,15-13)
Lord Selkirk 2 vs River East 0 (25-15,25-21)

Quarter Finals
Dakota 2 vs College Jenne Sauve 0 (25-18,25-15)
Mennonite Brethren 2 vs St. Paul's High School 0 (25-14,25-12)
River East 2 vs Daniel McIntyre 0 (25-16,25-14)
Lord Selkirk 2 vs John Taylor0 (25-15,25-17)

All Stars
Shane DeRooy - River East
Noah Derksen - Mennonite Brethren
T J Swerdyiak - Lord Selkirk
Jeff Allen - Lord Selkirk
Riley Delavau - Dakota

MVP  Josh McKay - Dakota

Top of Page

 "A" GIRLS
Shoal Lake
December 4, 5, 6, 2008

Championship
Nellie McClung (Manitou) 2 vs Shoal Lake 0 (25-18,26-24)

Third Place
St. Claude 2 vs Glenboro 0 (25-21,25-19)

Semi Finals
Nellie McClung (Manitou) 2 vs St. Claude 0 (25-21,25-20)
Shoal Lake 2 vs Glenboro 0 (25-21,26-24)

All Stars
Bailey Phillipot - St. Claude
Kelsey Gullet - Glenboro
Tegan Bell - Shoal Lake
Erika Buchanan - Shoal Lake
Karly Penner - Nellie McClung (Manitou)
Dayle Sanders - Nellie McClung (Manitou)

MVP  Aurissa Martens - Nellie McClung (Manitou)

Players Choice  Bailey Phillipot - St. Claude

Top of Page

"A" BOYS
Strathclair
December 4, 5, 6, 2008

Championship
Treherne 2 vs Glenboro 0 (25-23,25-19)

Third Place
Rosenort 2 vs St. Joachim (La Broquerie) 0 (25-18,25-18)

Semi Finals
Treherne 2 vs St. Joachim (LaBroquerie) 0 (25-19,25-22)
Glenboro 2 vs Rosenort 1 (13-25,25-22,15-11)

All Stars
Nick Riemer - Rosenort
Ander Kornelson - Rosenort
Mirchell Hacault - Glenboro
Nate Sutherland - Treherne
Brady Bruneau - Treherne

MVP  Jordan Hurton - Treherne

Players Choice  Jordan Hurton - Treherne

Top of Page

 "AA" GIRLS
Killarney
December 4, 5, 6, 2008

 

Championship
Major Pratt (Russell) 2 vs Elton (Forrest) 0 (25-21,25-18)

Third Place
Killarnery 2 vs Souris 0 (25-15,26-24)

Semi Finals
Elton (Forrest) 2 vs Souris 0 (25-15,25-18)
Major Pratt (Russell) 2 vs Killarney 1 (25-15,18-25,16-14)

Quarter Finals
Elton (Forrest) 2 vs Green Valley (Altona) 0 (25-8, 25-17)
Souris 2 vs Niverville 0 (25-23,25-14)
Major Pratt (Russell) 2 vs Rivrs 0 (25-21,25-20)
Killarney 2 vs Carman 0 (25-16,25-22)

All Stars
Shelby McNair - Major Pratt (Russell)
Kim Dyck - Killarney
Claire Morrison - Killarney
Stephanie Penner - Elton (Forrest)
Brooke Huculak - Elton (Forrest)
Cally Tinkess - Elton (Forrest)

MVP  Julie Paradine - Major Pratt (Russell)

Players Choice  Alyssa Warnett - Souris

 Top of Page

 "AA" BOYS
Souris
December 4, 5, 6, 2008

Championships
Goose Lake (Roblin) 2 vs Neepawa 0 (25-12,25-22)

Third Place
Elton (Forrest) 2 vs Steinbach Christian 0 (25-20,25-18)

Semi Finals
Neepawa 2 vs Elton (Forrest) 1 (20-25,25-19,15-11)
Goose Lake (Roblin) 2 vs Steinbach Christian 0 (25-18,25-18)

Quarter Finals
Neepawa 2 vs Landmark 1 (25-15,22-25,15-9)
Elton (Forrest) 2 vs Morris 0 (25-19,26-24)
Goose Lake (Roblin) 2 vs Major Pratt (Russell) 0 (25-15,25-16)
Steinbach Christian 2 vs Souris 0 (25-20,25-22)

All Stars
Brady Dinwoosie - Elton (Forrest)
Blaine Harder - Elton (Forrest)
Michael Hunter - Goose Lake (Roblin)
Trent Becker - Goose Lake (Roblin)
Marseu Gordon - Neepawa
Sefo Gordon - Neepawa

MVP  Bobby Neufeld - Goose Lake (Roblin)

Players Choice  Adam Friesen - Landmark

Top of Page

"AAA" GIRLS
Dauphin
December 4, 5, 6, 2008

Championship
Dauphin 2 vs Virden 1 (19-25,25-23,25-13)

Third Place
Swan Valley (Swan River) 2 vs Calvin Christian 0 (29-27,25-13)

Semi Finals
Virden 2 vs Calvin Christian 0 (25-20,25-14)
Dauphin 2 vs Swan Valley (Swan River) 0 (25-21,25-16)

Quarter Finals
Virden 2 vs Hapnot (Flin Flon) 0 (25-20,25-11)
Calvin Christian 2 vs Sanford 1 (26-24,20-25,15-11)
Dauphin 2 vs Linden Christian 0 (25-23,25-23)
Swan Valley (Swan River) 2 vs College Beliveau 0 (25-13,25-19)

All Stars
Chloe Reimer - Sanford
Andrea Tiel - Calvin Christian
Carly Minish - Swan Valley (Swan River)
Aprill McKee - Dauphin
Rhyleigh Gabrielle - Virden
Hayley Densmore - Virden

MVP  Tabi Love - Dauphin

Players Choice  Danica Hughes - Linden Christian

Top of Page

"AAA" BOYS
Dauphin
December 4, 5, 6, 2008

Championship
Calvin Christian 2 vs Westgate 0 (25-21,25-23)

Third Place
Springs Christian 2 vs Neelin (Brandon) 0 (25-19,25-21)

Semi Finals
Westgate 2 vs Neelin (Brandon) 0 (25-19,25-19)
Calvin Christian 2 vs Springs Chrisitan 0 (25-23,25-21)

Quarter Finals
Westgate 2 vs Windsor Park 0 (25-22,25-14)
Neelin (Brandon) 2 vs R.D. Parker (Thompson) 1 (15-25,25-23,15-12)
Springs Chrisitan 2 vs Sanford 1 (21-25,27-25,15-7)
Calvin Christian 2 vs Virden 0 (25-4,25-12)

All Stars
Jonathon Vaags - Calvin Christian
Jonathon Vandenberg - Calvin Christian
Paul Klassen - Westgate
Michael Pankratz - Westgate
Blake Majcher - Neelin (Brandon)
David Stasica - Springs Christian

MVP  David Stephens - Calvin Christian

Players Choice  Bryton Arnal - Sanford

Top of Page

 

 "AAAA" GIRLS
Winnipeg
November 28, 29, December 4, 5, 8, 2008

Championships
Crocus Plains (Brandon) 4 vs Westwood 1 (25-27,15-25,25-23,25-23,15-6)

Semi Finals
Crocus Plains (Brandon) 3 vs Lord Selkirk 0 (25-18,25-22,25-14)
Westwood 3 vs Vincent Massey (Winnipeg) 1 (21-25,25-16, 25-21,25-19)

Quarter Finals
Lord Selkirk 3 vs Vincent Massey (Brandon) 1 (22-25,25-10,25-23,28-26)
Crocus Plains (Brandon) 3 vs Miles Macdonell 1 (25-14,25-19,24-26,25-14)
Westwood 4 vs River East 2 (25-19,28-26,22-25,21-25,15-11)
Vincent Massey (Winnipeg) 3 vs Dakota 0 (25-17,25-18,26-24)

All Stars
Lindsay McLaughlin - Crocus Plains (Brandon)
Kelli Baker - Crocus Plains (Brandon)
Alex Kibsey - Vincent Massey (Winnipeg)
Sonia Rossy - Westwood
Emma Waters-Wolfe - Westwood
Holly Asham - Westwood

MVP  Lisa Barclay - Crocus Plains (Brandon)

Players Choice  Jad Braggs - Lord Selkirk

Top of Page

 "AAAA" BOYS
Winnipeg
November 28, 29, December 4, 5, 8, 2008

Championship
Miles Macdonell 3 vs Dakota 0 (25-18,25-19,25-21)

Semi Finals
Miles Macdonell 3 vs Mennonite Brethren 0 (25-9,25-16, 25-22)
Dakota 3 vs Lord Selkirk 0 (25-19,25-21,25-18)

Quarter Finals
Miles Macdonell 3 vs Niverville 0 (25-23,25-18,25-21)
Dakota 3 vs College Jean Sauve 1 (16-25,25-19,15-16,25-11)
Lord Selkirk 3 vs St. Paul's High School 0 (28-26,25-22,25-21)
Mennonite Brethren 3 vs River East 0 (25-21,25-15,25-20)

All Stars
Matt Schriemer - Miles Macdonell 
Kevin Bommersbach - Miles Macdonell
Derek Delavau - Dakota
Kevin Stevens - Dakota
Evan Jackson - Mennonite Brethren

MVP  Matt Stubler - Miles Macdonell

Players Choice  Mat Schriemer - Miles Macdonell

Top of Page