Provincial Basketball Championships

2010 Championships

  JV RURAL   JV URBAN
"A"  "AA"  "AAA"  "AAAA"

 

JV RURAL GIRLS  
Steinbach
March 12 and 13, 2010

Championship
Sanford 50 vs Warren 40

Third Place
Boissevain 51 vs Virden 48

Semi Finals
Sanford 39 vs Virden 35
Warren 57 vs Boissevain 27

Consoaltion
Major Pratt (Russell) 49 vs R.D. Parker (Thompson) 43

Consolation Semi Final
Major Pratt (Russell) 72 vs Steinbach Christian 11
R.D. Parker (Thompson) 66 vs Niverville 27

All Stars
Chelsea Bothe - Virden
Jenna Cook - Major Pratt (Russell)
Janaue Tucker - R.D. Parker (Thompson)
Cassy Regier - Sanford
Amy Theissen - Warren

MVP  Mel Baran - Sanford

Top of Page

JV RURAL BOYS
Steinbach
March 12 and 13, 2010

Championship
Margaret Barbour (The Pas) 74 vs MacGregor 47

Third Place
Sanford 95 vs St. Laurent 89 (OT)

Semi Finals
Margaret Barbour (The Pas) 82 vs Sanford 63
MacGregor 75 vs St. Laurent 47

Consoaltion
Swan Valley (Swan River) 73 vs Lorette 69

Consolation Semi Final
Swan Valley (Swan River) 81 vs Warren 59
Lorette 55 vs Steinbach Christian 36

All Stars
Jason Kipling - St. Laurent
Andrew Schreyer - Sanford
Nyle Williams - Swan Valley (Swan River)
Julian Major - MacGregor
Tyler Sutton - Margaret Barbour (The Pas)

MVP  Mathew Douglas - Margaret Barbour (The Pas)

Top of Page

JV URBAN GIRLS  
Winnipeg
March 11, 12, 13, 16,  2010

Championship
Fort Richmond 68 vs Vincent Massey (Winnipeg) 50

Semi Finals 
Vincent Massey (Winnipeg) 73 vs Oak Park 60
Fort Richmont 60 vs St. Mary's Academy 44

Quarter Finals
Vincent Masey (Winnipeg) 60 vs Glenlawn 55
Oak Park 72 vs Dakota 50
St. Mary's Academy 68 vs Westwood 52
Fort Richmond 60 vs Sisler 36

All Stars
Teigan Harrison - Oak Park
Christa Aquinaldo - St. Mary's Academy
Kara Falkowski - Vincent Massey (Winnipeg)
Kiera Coomber - Vincent Massey (Winnipeg)
Kayla Andrews - Fort Richmond

MVP  Megan Noonan - Fort Richmond

Top of Page

JV URBAN BOYS  
Winnipeg
March 11, 12, 13, 16, 2010

Championship
Kelvin 53 vs Sturgeon Heights 49

Semi Finals
Sturgeon Heights 78 vs St. Paul's High School 57
Kelvin 63 vs Sisler 60

Quarter Finals
Kelvin 75 vs John Taylor 59
Sturgeon Heights 85 vs Mennonite Brethren 71
St. Paul's High School 70 vs Maples 78
Sisler 84 vs Garden City 73

All Stars
Rhys Hanson - St. Paul's High School
Tyree Gordon - Sisler
Zach Regret - Sturgeon Heights
Patrick Mart - Sturgeon Heights
Stephen Jones - Kelvin

MVP  Dhillon Miranda - Kelvin

Top of Page

"A" GIRLS  
Hamiota
March 18,10, 20, 2010

Championship
Treherne 69 vs Grandview 35

Third Place
Gleboro 54 vs Elm Creek 43

Semi Finals
Treherne 48 vs Glenboro 34
Grandview 46 vs Elm Creek 41

Consolation
Hamiota 50 vs Ross L Gray (Sprague)

Consolation Semi Final
Hamiota 70 vs St. Laurent 35
Ross L Gray (Sprague) advances on B Side

All Stars
Lisa Deruyck - Treherne
Krista Czarnecki - Grandview
Carla Butt - Grandview
Paige Murray - Glenboro
Tamara Wall - Elm Creek

MVP  Jolene Godard - Treherne

Players Choice  Jolene Godard - Treherne

Top of Page

"A" BOYS  
Shoal Lake
March 18, 19, 20, 2010

Championship
Glenboro 89 vs Rosenort 70

Third Place
Ross L Gray (Sprague) 100 vs Gilbert Plains 51

Semi Finals
Rosenort 74 vs Gilbert Plains 36
Gleboro 113 vs Ross L Gray (Sprague) 73

Consotlation
St. Laurant 105 vs William Morton (Gladstone) 73

Consolation Semi Final
William Morton (Gladstone) 102 vs West Lynn Heights (Lynn Lake) 72
St. Laurent 86 vs Shoal Lake 57

All Stars
Cole Machej - Ross L Gray (Sprague)
Nick Reimer - Rosenort
Parker Stevenson - Rosenort
Travis Strain - Glenboro
Dylan Thornborough - Glenboro

MVP   Carson Rogers - Glenboro

Players Choice  Rheal Bopileau - Ross L Gray (Sprague)

Top of Page

"AA" GIRLS   
Boissevain
March 18, 19, 20 , 2010

Championship
Boissevain 53 vs Souris 50

Third Place
King's School (Winnipeg) 66 vs Niverville 52

Semi Finals
Boissevain 69 vs King's School (Winnipeg) 54
Souris 64 vs Nivervill 62

Consolation
Goose Lake (Roblin) 61 vs Neepawa 39

Consolation Semi Final
Neepawa 67 vs Teulon 48
Goose Lake (Roblin) 76 vs Carman 47

All Stars
Madison Urschatz- Boissevain
Jana Scott - Boissevain
Carrera - King's School (Winnipeg)
Bryanna Walker - Souris
Danica Swaenepol  - Souris

MVP  Natalie Forsyth - Boissevain

Players Choice  Amy Barca - Teulon

Top of Page

"AA" BOYS   
Killarney
March 18, 19, 10, 2010

Championship
St. Anne Collegiate 77 vs Killarney 60 

Third Place
Green Valley (Grunthal) 78 vs MacGregor 65

Semi Final
Killarney 65 vs Green Valley (Grunthal) 50
St. Anne Collegiate 68 vs MacGregor 58

Consolation
Landmark 78 vs Immanuel Christian 59

Consolation Semi Final
Immanuel Christian 60 vs Helen Betty Osborne (Norway House) 27
Goose Lake (Roblin) 50 vs Gimli 41

All Stars
Daniel Kroeker - Killarney
Zack Beazely - Killarney
Brendan Miller - St. Anne Collegiate
Myran Enns MacGregor
Ross Hunter - Green Valley (Grunthal)

MVP  Gilbert Ste. Marie - St. Anne Collegiate

 Top of Page

"AAA" GIRLS  
Brandon
March 18,19, 20, 2010

Championship
University of Winnipeg Collegiate 68 vs St. Norbert 61

Third Place
Sanfor 56 vs R.D. Parker (Thompson) 47

Semi Finals
University of Winnipeg Collegiate 71 vs Sanford 60
St. Norbert 77 vs R.D. Parker (Thompson) 57

Consolation
Gray Academy 58 vs Linden Christian 39

Consolation Semi Final
Gray Academy 81 vs Dauphin 74
Linden Christian 69 vs College Beliveau 67

All Stars
Alex Warburton - Sanford
Chloe Reimer - Sanford
Kaytlin Waddel - St. Norbert
Amreet Dhaliwal - St. Norbert
Kenesha Giles - University of Winnipeg Collegiate

MVP  Raven Boulanger - University of Winnipeg Collegiate

Players Choice  Simrit Deol - R.D. Parker (Thompson)

Top of Page

"AAA" BOYS   
Brandon
March 18, 19, 20, 2010

Championship
Westgate 75 vs St. John's Ravenscourt 47

Third Place
Neelin (Brandon) 79 vs Nelson McIntyre 69

Semi Finals
St. John's Ravenscourt 58 vs Nelson MacIntyre 53
Westgate 67 vs Neelin (Brandon) 62

Consolation
Swan Valley (Swan River) 72 vs Churchill 49

Consolation Semi Final
Churchill 82 vs Windsor Park 76
Swan Valley (Swan River ) 83 vs R.D. Parker 77

All Stars
Kirby Sinclair - Neelin (Brandon)
Matt Mrozek - Nelson McIntyre
Luke Bergen = Westgate
Dror Leibenthal - St. John's Ravenscourt
Eric Fong - St. John's Ravenscourt

MVP  Jacob Miller - Westgate

Players Choice  Jacob Miller - Westgate

Top of Page

"AAAA" Girls   
Winnipeg
March 12, 13, 18, 19, 20, 2010


Championship
Vincnent Masey (Winnipeg) 63 vs Oak Park 62

Semi Finals
Vincent Massey (Winnipeg) 69 vs Crocus Plains (Brandon) 49
Oak Park 50 vs St. Mary's Academy 44

Quarter Finals
Vincent Massey (Winnipeg) 73 vs Dakota 46
Crocus Plains (Brandon) 61 vs Glenlawn 42
Oak Park 78 vs Westwood 29
St. Mary's Academy 55 vs River East 31

All Stars
Alicia Ogoms - St. Mary's Academy
Shawan Solarchuk - Oak Park
Tia Coulter - Crocus Plains
Sierra Bubb - Oak Park
Ashleigh Chichlowski - Vincent Massey (Winnipeg)

MVP  Stephanie Kleysen - Vincent Massey (Winnipeg)

Players Choice  Stephanie Kleysen - Vincent Massey (Winnipeg)

Top of Page

"AAAA" BOYS    Winnipeg
March 12, 13, 18, 19, 20 , 2010

Oak Park 66 vs St. Paul's High School 56