Provincial Basketball Championships

2008 Championships

    JV RURAL  JV URBAN

"A"  "AA"  "AAA"  "AAAA"

JV RURAL GIRLS  
Portage La Prairie
March 7 and 8, 2008

Championship
Boissevain 49 vs Goose Lake (Roblin) 17

Third Place
Garden Valley (Winkler) 43 vs Teulon 35

Semi Finals
Boissevain 52 vs Garden Valley (Winkler) 29
Goose Lake (Roblin) 29 vs Teulon 23

Consolation
R.D. Parker (Thompson) 25 vs Ross L Gray (Sprague) 21

Consolation Semi Final
R.D. Parker (Thompson) 29 vs Portage 37
Ross L Gray (Sprague) 35 vs Elton 31

All Stars
Danielle Sanjenko - Garden Valley (Winkler)
Karly Romaniuk - R.D. Parker (Thompson)
Tracy Troxler - Goose Lake (Roblin)
Madison Urschatz - Boissevain
Jennifer Pugh - Boissevain

MVP  Natalie Forsyth - Boissevain

Top of Page

JV RURAL BOYS    
Portage La Prairie
March 7 and 8, 2008

Championship
Killarney 72 vs Warren 65

Semi Final 
Ste. Anne Collegiate 80 vs Warren 50
Swan Valley (Swan River) 59 vs Killarney 49

Consolation
MacGregor 61 vs Sanford 42

Consolation Semi Final
MacGregor 53 vs R.D. Parker 50
Sanford 72 vs Portage 58

All Stars
Kelly Sansregret - Ste. Anne Collegiate
Curtis Ives - Killarney
Terryl Stagg - Killarney
Tyson Kinaschuk - Swan Valley (Swan River)
Kelsey Baily - Swan Valley (Swan River)

MVP  Gilbert Ste. Marie - Ste. Anne Collegiate

Top of Page

JV URBAN GIRLS   Winnipeg
March 7, 8, 10, 2008

Championship
Vincent Massey (Winnipeg) 36 vs Oak Park 32

Semi Finals
Oak Park 47 vs Glenlawn 46
Vincent Massey (Winnipeg) 67 vs River East 58

Quarter Finals
Glenlawn 55 vs Daniel McIntyre 32
Oak Park 49 vs Miles Macdonell 32
River East 47 vs Kelvin 40
Vincent Massey (Winnipeg) 54 vs Dakota 35

All Stars
Kara Twomey - Glenlawn
Amanda Brnjas - River East
Stephanie Kleysen - Vincent Massey (Winnipeg)
Kate Dorian - Oak Park
Kelsey Harrison - Oak Park

MVP  Ashleigh Chichlowski - Vincent Massey (Winnipeg)

Top of Page

 

JV URBAN BOYS
Winnipeg
March 7,8 10, 2008

Championship
Mennonite Brethren 57 vs Sturgeon Heights

Semi Finals
Sturgeon Heights 55 vs River East 47
Mennonite Brethren 74 vs Oak Park 52

Quarter Finals
River East 68 vs Linden Christian 58
Sturgeon Heights 77 vs Daniel McIntyre 67
Oak Park 67 vs Grant Park 58
Mennonite Brethren 75 vs Fort Richmond 65

All Stars
David Kohler - Oak Park
Caelin Reed - River East
Hudson Isaak - Mennonite Brethren
Connor Johnson - Sturgeon Heights
Alex Hebert - Sturgeon Heights

MVP  Jonathan Picicci - Mennonite Brethren

Top of Page

"A" GIRLS  
Glenboro
March 14 and 15, 2008

Championship
Grandview 61 vs Treherne 49

Third Place
Glenboro 59 vs Elm Creek 33

Semi Finals
Treherne 44 vs Glenboro 40
Grandview 46 vs Elm Creek 22

Consolation
Ross L Gray (Sprague) 48 vs Hamiota 24

Consolation Semi Final
Hamiota 56 vs Mel Johnson (Wabowden) 21
Ross L Gray (Sprague) 46 vs St.Laurent 34

All Stars
Alyssa Haasbeek - Glenboro
Ashleigh Cullen - Glenboro
Robin Small - Treherne
Megan Robinson - Treherne
Ashley Sidlar - Grandview

MVP  Rhianna Morin - Grandview

Players Choice  Alyssa Haasbeek - Glenboro

Top of Page

"A" BOYS  
Treherne
March 14 and 15, 2008

Championship
Glenboro 47 vs St. Laurent 39

Third Place
Gilbert Plains 89 vs Treherne 81

Semi Finals
Glenboro 78 vs Treherne 48
St. Laurent 76 vs Gilbert Plains 74

Consolation
Pinawa 72 vs Rosenort 56

Consolation Semi Final
Pinawa 68 vs Mel Johnson (Wabowden) 49
Rosenort 76 vs Baldur 58

All Stars
Jonathan Gallant - Gilbert Plains
Jordan Lounsbury - Treherne
Gary Bibeau - St. Laurent
Dallas Boudreau - St. Laurent
Jared Haasbeek - Glenboro

MVP  John Swanepoel - Glenboro

Players Choice   Dallas Boudreau - St. Laurent

Top of Page

"AA" GIRLS 
Teulon
March 13, 14, 15, 2008

Championship
Ste. Anne Collegiate 60 vs Boissevain 57

Third Place
Teulon 58 vs Niverville 53

Semi Finals
Boissevain 61 vs Niverville 47
Ste. Anne Collegiate 55 vs Teulon 50

Consolation
Neepawa 50 vs Major Pratt (Russell) (47)

Consolation Semi Final
Major Pratt (Russell) 54 vs Elton (Forrest) 31
Neepawa 51 vs Carman 47

All Stars
Jillian Overby - Teulon
Michele Gauthier - Ste. Anne Collegiate
Lisa Knopf - Ste. Anne Collegiate
Megan Scott - Boissevain
Jilliann Workman - Boissevain

MVP  Sarah English - Ste. Anne Collegiate

Players Choice   Megan Scott - Boissevain

Top of Page

 "AA" BOYS  

Teulon
March 13, 14, 15, 2008

Championship
Goose Lake (Roblin) 66 vs Steinbach Christian 28

Third Place
Teulon 66 vs Ste. Anne Collegiate 54

Semi Finals
Steinbach Christian 59 vs Teulon 50
Goose Lake (Roblin) 90 vs Ste. Anne Collegiate 53

Consolation
MacGregor 87 vs Elton (Forrest) 67

Consolation Semi Final
Elton (Forrest) 65 vs Warren 59
MacGregor 70 vs Joe A Ross (The Pas) 41

All Stars
Aaron Backe - Teulon
T. J. Penner - Steinbach Christian
Andrew Sorochuk - Goose Lake (Roblin)
Michael Hunter - Goose Lake (Roblin)
Logan Kucherhan - Goose Lake (Roblin)

MVP  Bobby Neufeld - Goose Lake (Roblin)

Players Choice  Darryl Weibe - MacGregor

Top of Page

"AAA" GIRLS  
Dauphin
March 13, 14, 15, 2008

Championship
Neelin (Brandon) 69 vs St. Norbert 53

Third Place
Westgate 56 vs Dauphin 36

Semi Finals
St. Norbert 59 vs Dauphin 19
Neelin (Brandon) vs Westgate 52

All Stars
Kara Matwee - Dauphin
Anneke Hildebrand - Westgate
Stephanie Lacy - Neelin (Brandon)
Brooke Semchuk - St. Norbert
Alis Anderson - St. Norbert

MVP  JB McCannell - Neelin (Brandon)

Players Choice  Anneke Hildebrand - Westgate

Top of Page

"AAA" BOYS  
Dauphin
March 13, 14, 15, 2008

Championship
Neelin (Brandon) 104 vs St. Norbert 58

Third Place
Linden Christian 67 vs Sanford 58

Semi Finals
St. Norbert 83 vs Sanford 66
Neelin (Brandon) 97 vs Linden Christian 75

All Stars
Jeremy Barber - Sanford
Shaun Nemetchuk - Linden Christian
Steve Shields - Neelin (Brandon)
Shane Gibbons - St. Norbert
K C Asagwara - St. Norbert

MVP  Sterling Nostedt - Neelin (Brandon)

Players Choice  Jeremy Barber - Sanford

Top of Page

"AAAA" GIRLSWinnipeg
March 7, 8, 13, 14, 15, 2008

Championship
Crocus Plains (Brandon) 91 vs Sisler 80

Semi Finals
Crocus Plains (Brandon) 64 vs Fort Richmond 48
Sisler 75 vs Lord Selkirk 58

Quarter Finals 
Fort Richmond 77 vs Oak Park 59
Crocus Plains (Brandon) 71 vs College Louis Riel 53
Sisler 71 vs River East 55
Lord Selkirk 68 vs Vincent Massey (Winnipeg) 60 (OT)

All Stars
Chelsea Fielding - Lord Selkirk
Whitney Lodge-Zaparnick - Fort Richmond
Maria Dinsdale - Crocus Plains (Brandon)
Cheryll Paranaque - Sisler
Debbie Yeboah - Sisler

MVP  Danielle DeGagne - Crocus Plains (Brandon)

Players Choice  Debbie Yeboah - Sisler

Top of Page

"AAAA" BOYS  
Winnipeg
March 7, 8, 13, 14, 15, 2008

Championship
Garden City 69 vs Oak Park 65

Semi Final
Garden City 81 vs Dakota 73
Oak Park 84 vs Sturgeon Heights 79 (OT)

All Stars
Matt Dueck - Dakota
D J Levy - Sturgeon Heights
Tevor Scheurmann - Oak Park
Justin Roper - Oak Park
Brayden Duff - Garden City

MVP  Jarred Ogungbemi-Jackson - Garden City

Players Choice  Tevor Scheurmann - Oak Park

Top of Page