Provincial Basketball Championships

2006 Championship

JV RURAL    JV URBAN

"A"  "AA"  "AAA"  "AAAA"

JV RURAL GIRLS  
Killarney
March 10 and 11, 2006


Championship 

Dauphin 46 vs Niverville 37

Semi Final

Dauphin 47 vs Major Pratt (Russell) 35
Niverville 38 vs Peguis 25

Third Place 

Major Pratt (Russell) vs Peguis 25

Consolation Final 

R.D. Parker (Thompson) 34 vs Killarney 24

All Stars
Desiree Stevenson - Peguis
Julie Paradine - Major Pratt (Russell)
Alysa Middleton - Major Pratt (Russell)
Brittany Adrian - Niverville
Carla Muller - Niverville
Kara Matwee - Dauphin

MVP  Tabitha Love - Dauphin

Top of Page

JV BOYS RURAL 

Boissevain
March 10 and 11, 2006

Championship

Dauphin 58 vs Sanford 43

Semi Finals

Dauphin 46 vs Goose Lake (Roblin) 39
Sanford 69 vs Killarney 48

Third Place

Goose Lake (Roblin) 57 vs Killarney 35

Consolation Final 

Margaret Barbour (The Pas) 65 vs Tuelon 53

All Stars
Lyle Myran - Killarney
Bobby Neufeld - Goose Lake (Roblin)
Andrew Sorochuk - Goose Lake (Roblin)
Sasha Olekshy - Dauphin
William Reimer - Sanford
Marshall Reimer - Sanford

MVP  Jordan Hafichuk - Dauphin

 Top of Page

JV URBAN GIRLS   
Winnipeg
March 9,10, 11 and 13, 2006

Championship 

Sisler 64 vs Lord Selkirk 52

Semi Finals 

Lord Selkirk 62 vs Fort Richmond 58
Sisler 36 vs Oak Park 16

Third Place  

 Fort Richmond 55 vs Oak Park 45

All Stars  
Whitney LangeZapamick - Fort Richmond
Kelsey Solarchuk - Oak Park
Amy Leschied - Lord Selkirk
Megan Cyr - Lord Selkirk
Abby Silva - Sisler

MVP   Debbie Yeboah - Sisler

Top of Page

JV URBAN BOYS    
Winnipeg
March 9, 10, 11, and 13, 2006

Championship

Oak Park 64 vs Silver Heights 59

Semi Finals

Oak Park 67 vs Maples 66
Silver Heights 68 vs Sisler 50

Third Place

 Maples 54 vs Sisler 42

All Stars
Michael Villaneuva - Sisler
Braedon Speer - Maples
Dexter Hughes - Silver Heights
Charles Dimaapi - Silver Heights
Jeremy Lomonaco - Oak Park

MVP  Justin Roper - Oak Park

Top of Page

"A" GIRLS  
Carman
March 16 - 18, 2006

Championship

Glenboro 54 vs Strathclair 41

Semi Finals 

Glenboro 81 vs St. Laurent 43
Strathclair 49 vs Grandview 24

Third Place 

Grandview 56 vs St. Laurent 36

Consolation 

Elm Creek 53 vs Wawanesa 44

All Stars
Vanessa Boudreau - St. Laurent
Rhianna Morin - Grandview
Kaitlan Robertson - Strathclair
Chelsea Kretai - Strathclair
Bayna Prost - Glenboro

MVP  Michele Huber - Glenboro

Players Choice  Kaitlan Robertson - Strathclair

Top of Page

"A" BOYS  
Rosenort
March 16-18, 2006

Championship

Ross L. Gray (Sprague) 71 vs Pinawa 63

Semi Finals

Ross L. Gray (Sprague) 88 vs Glenboro 82
Pinawa 69 vs Charles Sinclair (Fisher River) 64

Third Place  
Glenboro 76 vs Charles Sinclair (Fisher River) 67

Consolation 

Rosenort 94 vs Strathclair 49

All Stars  
Adam Murdock - Charles Sinclair (Fisher River) 
Shaun Dowd - Glenboro
Josh Bueckert - Pinawa
Elias Jansen Van Doorn - Ross L. Gray (Sprague)
Roland Van Gend - Pinawa

MVP  Kevin Flett - Ross L. Gray (Sprague)

Players Choice  Roland Van Gend - Pinawa

Top of Page

"AA" GIRLS  
Elton (Forrest)
March 16-18, 2006

Championship 

Elton (Forrest) 54 vs Goose Lake (Roblin) 38

Semi Finals 

Elton (Forrest) 66 vs Souris 39
Goose Lake (Roblin) 60 vs Boissevain 53

Third Place

Souris 57 vs Boissevain 48

Consolation 

Ste. Anne 62 vs Niverville 48

All Stars  
Kristi Hunter - Goose Lake (Roblin)
Taya Stobbe - Boissevain
Melissa Frieslad - Souris
Larissa Lockerby - Elton (Forrest)
Kaitlin Mueller - Elton (Forrest)

MVP  Melanie Thompson - Elton (Forrest)

Players Choice  Taya Stobbe - Boissevain

Top of Page

"AA" BOYS  
MacGregor
March 16 - 18, 2006

Championship 

MacGregor 58 vs Minnedosa 50

Semi Finals 

MacGregor 86 vs Elton (Forrest) 82
Minnedosa 62 vs Goose Lake (Roblin) 42

Third Place 

Goose Lake (Roblin) 61 vs Elton (Forrest) 60

Consolation 

Niverville 56 vs Warren 52

All Stars 
Kelly Savitzky - MacGregor
Darcy Vermeulen - MacGregor
Scott Firby - Minnedosa
Neil Friesen - Goose Lake (Roblin)
Connor Screpnek - Niverville

MVP  Dale Lewis - MacGregor

Players Choice  Bryce MacMillan - Warren

Top of Page

"AAA" GIRLS  
Brandon
March 16 - 18, 2006

Championship 

Neelin 54 vs Swan Valley 32

Semi Finals 

Neelin 73 vs R.D. Parker (Thompson) 52
Swan Valley 67 vs St. Norbert 60

Third Place

St. Norbert 74 vs R.D. Parker (Thompson) 49

Consolation 

St. John's Ravenscourt 50 vs Linden Christian 42

All Stars 
Ang Griffith - St. John's Ravenscourt
Nicole Balliet - St. Norbert
Hallie Eggie - Swan Valley
Sarah Lopes - Neelin
Jessica Decter - Neelin

MVP  Allyson Menzies - Neelin

Players Choice  Courtnee Stewart Swan Valley

Top of Page

"AAA" BOYS  
Brandon
March 16 - 18, 2006

Championship

Nelson McIntyre 69 vs Neelin 59

Semi Finals 

Neelin 104 vs R.D. Parker (Thompson) 77
Nelson McIntyre 68 vs Westgate 63

Third Place 

Westgate 75 vs R.D. Parker (Thompson) 62

Consolation 

Portage 58 vs Dauphin 53

All Stars 
Nick Miller - Westgate
Trevor Winter - R.D. Parker (Thompson) 
Matt Bedard -Nelson McIntyre
Jordan Nostedt - Neelin
James Stewart - Neelin

MVP  Mike Hebert - Nelson McIntyre

Players Choice Kelly McGuinness - Neelin

Top of Page

"AAAA" GIRLS  
Winnipeg
March 10,11,16,17,and 18, 2006

Championship 

Glenlawn 69 vs Fort Richmond 61

Semi Finals 

Glenlawn 63 vs Oak Park 45
Fort Richmond 87 vs Vincent Massey (Winnipeg) 60

All Stars 
MacKenzie Prasek - Vincent Masey (Winnipeg) 
Amy Ogidan - Oak Park
Kayla Klassen - Fort Richmond
Caity Gooch - Glenlawn
Tessa Klassen - Fort Richmond

MVP  Georgina Harvey - Glenlawn

Players Choice  Maria Pawlyshyn - Fort Richmond

Top of Page

"AAAA" BOYS  
Winnipeg
March 10, 11, 16, 17 and 18, 2006

Championship

Sisler 81 vs Mennonite Brethren 71

Semi Finals 

Sisler 89 vs College Jeanne-Sauve 68
Mennonite Brethren 92 vs Oak Park 83 (OT)

All Stars
Stefan Bouw - Mennonite Brethren
Adam Bobriansky - Mennonite Brethren
Jonar Huetas - Sisler
Dan Lother - College Jeanne-Sauve
Mike Smalley - Oak Park

MVP  Eric Garcia - Sisler

Players Choice  Matt Livingston - Mennonite Brethren

Top of Page