Provincial Volleyball Championships

2007 Championship

JV RURAL   JV URBAN

"A"  "AA"  "AAA"  "AAAA"

 

JV RURAL GIRLS  
Flin Flon
November 16 and 17, 2007

Championship

Killarney 2 vs Niverville 1 (25-21,21-25, 15-3)

Semi Finals

Niverville 2 vs Souris 1 (25-17,23-25,15-9)
Killarney 2 vs Virden 0 (25-19,25-19)

Third Place

Virden 2 vs Souris 0 (25-9,25-15)

All Stars 
Kayleigh Champman - Virden
Delaney Husband - Souris
Claire Morrison - Killarney
Elena Rempel - Niverville
Jordan Nile - Niverville
Jen Trinkies - Niverville

MVP  Kim Dyck - Killarney

Top of Page

JV RURAL BOYS  
Flin Flon
November 16 and 17, 2007

Championship 

Niverville 2 vs Rosenort 0 (25-20, 25-12)

Semi Finals

Niverville 2 vs Souris 0 (25-12,25-17)
Rosenort 2 vs Landmark 0 (25-17,25-18)

Third Place

Souris 2 vs Landmark 0 (25-13, 25-24)

All Stars 
Paul Friesen - Goose Lake (Roblin)
Brett Young - Souris
Adam Friesen - Landmark
Daniel Wiebe - Niverville
Andrew Fehr - Rosenort
Andrew Kornelson - Rosenort

MVP  Daniel Suderman - Niverville

Top of Page


JV URBAN GIRLS  
Winnipeg
November 16 and 17, 2007

Championship  

River East 2 vs Crocus Plains (Brandon) 0 (25-20, 25-16) 

Semi Finals 

Crocus Plains (Brandon) 2 vs Vincent Massey (Brandon) 1 (19-25, 25-20, 15-1)
River East 2 vs Lord Selkirk 0 (25-15, 25-18)

Third Place

Vincent Massey (Brandon) 2 vs Lord Selkirk 0 (25-22, 25-23)

All Stars
Chelsey Bryant - Vincent Massey (Brandon)
Marlee Webster - Lord Selkirk
Meghan Robertson - Crocus Plains (Brandon)
Niki Friesen - Crocus Plains (Brandon)
Mai Imai - River East
Keely Hurrell - River East

MVP  Hailey Kostynuik - River East

 

 JV URBAN BOYS 
Winnipeg 
November 16 and 17, 2007

Championship

Miles Macdonell 2 vs Mennonite Brethren 1 (25-20, 23-25, 15-12)

Semi Finals 

Mennonite Brethren 2 vs Steinbach Regional 0 (25-19,25-17)
Miles Macdonell 2 vs Lord Selkirk 0 (25-21, 25-20)

All Stars
Stefan Dirks - Steinbach Regional
Chad Leskiw - Lord Selkirk
Evan Jackson - Mennonite Brethren
Devyn Plett - Mennonite Brethren
Lindsey Habib - Miles Macdonell
Scott Friesen - Miles Macdonell

MVP  Kevin Bommersbach - Miles Macdonell

Top of Page

"A" GIRLS 
Deloraine
November 29, 30 and December 1, 2007

Championship 

Shoal Lake 2 vs Hartney 0 (25-20, 25-20)

Semi Final 

Hartney 2 vs St. Claude 0 (25-20, 19-25, 16-14)
Shoal Lake 2 vs Elm Creek 0 (25-20, 25-21)

Third Place

St. Claude 2 vs Elm Creek 0 (25-22, 25-15)

All Stars 
Allison Kroeker - Elm Creek
Holly Schroeder - Elm Creek
Bailey Philippot - St. Claude
Josie Lehman - Hartney
Erin Morrison - Hartney
Erika Buchanan - Shoal Lake

MVP  Candis Baydak - Shoal Lake

Players Choice  Candis Baydak - Shoal Lake

Top of Page

"A" BOYS  
Wawanesa
November 29, 30 and December 1, 2007

Championship

Glenboro 2 vs Rossburn 1 (22-25, 28-26, 16-14)

Semi Finals 

Glenboro 2 vs Rosenort 0 (25-13, 25-15)
Rossburn 2 vs Erickson 0 (25-19, 28-26)

Third Place 

Erickson 2 vs Rosenort 1 (25-19, 24-26, 15-10)

All Stars 
Logan Jones - Wawanesa
Mitch Hacault - Glenboro
Kirby Wallis - Glenboro
Cal Vanderschuit - Erickson
Nick Reimer - Rosenort
Joel Kowal - Rossburn

MVP  John Swanepoel - Glenboro

Players Choice  John Swanepoel - Glenboro

Top of Page

"AA" GIRLS  
Roblin
November 29,30 and December 1, 2007

Championship

Ashern 2 vs Killarney 1 (18-25, 25-22, 15-10)

Semi Finals 

Killarney 2 vs Rivers 1 (25-17, 23-25, 15-10)
Asherne 2 vs Elton (Forrest) 1 (28-26, 20-25, 15-9)

Third Place

Elton (Forrest) 2 vs Rivers 0 (25-14, 25-15)

All Stars
Kim Dyck - Killarney
Claire Morrison - Killarney
Angela Brackenreed - Elton (Forrest)
Danielle Vansteeland - Elton (Forrest)
Kaily Knapp - Ashern
Alyssa Warnett - Souris

MVP  Olvia Bauch - Ashern

Players Choice  Oliva Bauch - Ashern

"AA" BOYS  
Roblin
November 29,30, and December 1, 2007

Championship

Major Pratt (Russell) 2 vs Goose Lake (Roblin) 0 (25-16, 25-11)

Semi Finals 

Major Pratt (Russell) 2 vs Souris 1 (22-25, 25-18, 15-10)
Goose Lake (Roblin) 2 vs Carman 0 (25-15, 25-16)

Third Place

Souris 2 vs Carman 1 (25-23, 23-25, 15-10)

All Stars 
Bobby Neufeld - Goose Lake (Roblin)
Reece Keay - Goose Lake (Roblin)
Mark Gareau - Major Pratt (Russell)
Curtis Davidson - Major Pratt (Russell)
Evan Schmidt - Carman
Mylen Dunbar - Souris

MVP  Ben Davidson - Major Pratt (Russell)

Player Choice  Reece Keay - Goose Lake (Roblin)

Top of Page

"AAA" GIRLS  
Winnipeg
November 29, 30 and December 1, 2007

Championship  

Neelin (Brandon) 2 vs Westgate 1 (19-25, 25-11, 15-11)

Semi Finals

Westgate 2 vs Swan Valley 1 (18-25, 25-23, 15-9)
Neelin (Brandon) 2 vs Virden 0 (25-21, 25-16)

Third Place

Virden 2 vs Swan Valley 0 (26-24, 25-19)

All Stars
Carly Minish - Swan Valley
Megan Anderson - Virden
Tabi Love - Dauphin
Samantha Deamel - Westgate
Keelyn Lewis - Westgate
Carmen Ryan - Neelin (Brandon)

MVP  Jessi-Beth McCannell - Neelin (Brandon)

Players Choice  Carmen Harris - Calvin Christian

 

"AAA" BOYS 
Winnipeg
November 29, 30 and December 1, 2007

Championship

Neelin (Brandon) 2 vs Gabrielle Roy (Iles des Chenes) 25-20, 25-11)

Semi Finals

Gabriell Roy (Iles des Chenes) 2 vs Calvin Christian 0 (25-19, 25-19)
Neelin (Brandon) 2 vs Windsor Park 0 (25-15, 25-15)

Third Place

Calvin Christian 2 vs Windsor Park 1 (25-20, 22-25, 15-12)

All Stars
Jon Vaags - Calvin Christian
Kevin Johnson - Windsor Park
Garrett Poppleston - Neelin (Brandon)
Sterling Nostedt - Neelin (Brandon)
Erik Gerardy - Gabrielle Roy (Iles des Chenes)
Robert Mogg  - Gabrielle Roy (Iles des Chenes)

MVP  Steven Sheilds - Neelin (Brandon)

Players Choice  Sterling Nostedt - Neelin Brandon)

Top of Page

"AAAA" GIRLS  
Winnipeg
November 29, 30 and December 3, 2007

Championship

Lord Selkirk 3 vs Crocus Plains (Brandon) 1 (25-17, 21-25, 25-23, 25-21)

Semi Finals 

Lord Selkirk 3 vs Dakota 0 (25-20, 25-14, 25-19)
Crocus Plains 3 vs Westwood 2 (25-22, 20-25, 25-22, 22-25, 15-13)

All Stars 
Kayla Grantham - Cocus Plains (Brandon)
Nicole Hall - Dakota
Amy Lescheid - Lord Selkirk
Kalee Kartzmark - Westwood
Sonia Rossy - Westwood
Nicole Clemons - Lord Selkirk

MVP  Megan Cyr - Lord Selkirk

Playes Choice  Chelsea Fielding - Lord Selkirk

 

"AAAA" BOYS  
Winnipeg
November 29, 30 and December 3, 2007

Championship

St. Paul's High School 3 vs Miles Macdonell 1 (19-25, 25-20, 25-22, 25-20)

Semi Finals 

Miles Macdonell 3 vs Dakota 2 (26-24, 25-20, 20-25, 20-25, 15-10)
St. Paul's High School 3 vs River East 1 (25-22, 22-25, 25-17, 25-22)

All Stars
Brett Lowe - Dakota
Chad Rempel - River East
Stefan Balko - St. Paul's High School
Matthew Schriemer - Miles Macdonell
Chris Komishon - St. Paul's High School
Dan Penner - Miles Macdonell

MVP  Chris Voth - St. Paul's High School

Players Choice  Stefan Balko - St. Paul's High School

Top of Page