Provincial Volleyball Championships

November 22 & 23, 2002

    JUNIOR VARSITY

"A"  "AA" "AAA" "AAAA"

 

JV GIRLS
Winnipeg
November 22, & 23, 2002

Championship

Daniel McIntyre 2 vs Lord Selkirk 0 (25-20, 25-18)

Semi Finals

Daniel McIntyre 2 vs Mennonite Brethren 0 (25-18, 25-15)
Lord Selkirk 2 vs Crocus Plains (Brandon) 0 (27-25, 25-9)

Third Place

Mennonite Brethren 2 vs Crocus Plains (Brandon) 1 (26-24, 19-25, 15-13)

All Stars

Alysha Semler - Crocus Plains (Brandon)
Shanti Plett - Mennonite Brethren
Kayla Nielsen - Lord Selkirk
Larissa Buschely McLennen - Daniel McIntyre
Tracy Tesche - Lord Selkirk
Dary Meas - Daniel McIntyre

MVP  Roberta Manalong - Daniel McIntyre

JV BOYS
Winnipeg
November 22, & 23, 2002

Championship

Mennonite Brethre 2 vs Crocus Plains (Brandon) 0 (25-21, 25-22)

Semi Finals

Mennonite Brethren 2 vs College Jeanne-Sauve 0 (25-15, 25-17)
Crocus Plains (Brandon)  2 vs Dakota 0 (25-21, 25-18)

Third Place

College Jeanne-Sauve 2 vs Dakota 1 (21-25, 25-21, 15-5)

All Stars

Andrew Roorda - Dakota
Nick Lother - College Jeanne-Sauve
Kevin Brite - Mennonite Brethren
Travis McKim - Crocus Plains (Brandon)
Chris Wowchuk - Mennonite Brethren
Zack McMillan - Crocus Plains (Brandon)

MVP  Brendan Peters - Mennonite Brethren

Top of Page

"A" Girls
Ethlebert
November 28, 29 & 39, 2002

Championship

Hamiota 2 vs Landmark 1 (26-24, 26-28, 15-11)

Semi Final

Hamiota 2 vs St. Joachim (LaBroquerier) (25-23, 26-24)
Landmark 2 vs Glenboro 0 (25-23, 25-16)

Third Place

St. Joachim (LaBroquerie) 2 vs Glenboro 1 (25-18, 19-25, 16-14)

All Stars

Chris Barbabe - St. Jean Baptiste
Jenna Waldner - Rosenort
Mary-Anne Craft - St. Joachim (LaBroquerier)
Kristy Fisher - Glenboro
Sarah Hiebert - Landmark
Cali Ramsey - Hamiota

MVP  Rachelle Daniel - Hamiota

Players Choice Andrea Schur - Ethelbert

"A" BOYS
Grandview
November 28,29 & 30, 2002

Championship

Landmark 2 vs Gilbert Plains 1 (23-25, 25-22, 15-12)

Semi Finals

Landmark 2 vs St. Joachim (La Broquerie) 0 (25-15, 25-14)
Gilbert Plains 2 vs Glenboro 0 (26=24, 25-21)

Third Place

St. Joachim (La Broquerie) 2 vs Glenboro 0 (25-20, 25-18)

All Stars

William Swanepoel - Glenboro
Yvone Gauthier - St. Joachim (La Broquerie)
A.J. Reimer - Landmark
Colin Lesuik - Gilbert Plains
Steegan Stoski - Gilbert Plains

MVP  Keith Reimer - Landmark

Players Choice Courtney Weenusk - 1972 Memorial (Oxford House)

Top of Page


"AA" GIRLS
Immanual Christian (Winnipeg)
November 28, 29 & 30, 2002

Championship

Souris 2 vs Boissevain 0 (25-15, 25-16)

Semi Finals

Souris 2 vs Morris 0 (25-17, 25-17)
Boissevain 2 vs Goose Lake (Roblin) 0 (25-9, 25-20)

Third Place

Morris 2 vs Goose Lake (Roblin) 1 (19-25, 25-10, 15-6)

All Stars

Jenna Dixon - Elton (Forrest)
Taryn Dickson - Morris
Danielle Rainnie - Boissevain
Holly Kroker - Boissevain
Karlee Mushie - Souris
Becky Young - Souris

MVP  Jolene Young - Souris

Players Choice Taryn Dickson - Morris

"AA" BOYS 
Linden Christian (Winnipeg)
November 28, 29 & 30, 2002

Championship

Major Pratt (Russell) 2 vs Elton (Forrest) 0 (25-14, 25-22

Semi Finals

Major Pratt (Russell) 2 vs Carberry 0 (25-14, 25-10)
Elton (Forrest) 2 vs Teulon 0 (25-21, 25-21)

Third Place

Carberry 2 vs Teulon 0 (25-13, 25-20)

All Stars

Tyler Tataryn - Teulon
Brenden Derksen - Carberry
Nathan Robinson - Major Pratt (Russell)
Patrick Thompson - Elton (Forrest)
Kelly Cook - Major Pratt (Russell)
Dustin Mansfield - Elton (Forrest)

MVP  Kyle Nixon - Major Pratt (Russell)

Players Choice  Patrick Thompson - Elton (Forrest)

 Top of Page

"AAA" GIRLS
Sanford
November 28,29 & 30, 2002

Championship

Major Pratt (Russell) 2 vs Balmoral Hall 1 (25-19, 26-28, 15-11)

Semi Finals

Major Pratt (Russell) 2 vs Westgate Mennonite 0 (25-17, 25-23)
Balmoral Hall 2 vs Churchill High 0 (25-18, 25-21)

Third Place

Churchill High 2 vs Westgate Mennonite 1 (25-16, 15-25, 17-15)

All Stars

Karli Koppitts - Churchill High
Amy Krahn - Westgate Mennonite
Leah Sutherland - Churchill High
Kaitlin Briggs - Balmoral Hall
Christy Kolt - Balmoral Hall
Sarah Plumb - Major Pratt (Russell)

MVP  Meagan Paradine - Major Pratt (Russell)

Players Choice Patti Parker - Sanford

"AAA" BOYS 
St. Norbert
November 28,29, & 30, 2002

Championship

St. Norbert 2 vs Gabrielle Roy (Ile des Chenes) 1 (23-25, 25-23, 15-13)

Semi Finals

Gabrielle Roy (Ile des Chenes) 2 vs Neelin (Brandon) 0 (25-18,25-18)
St. Norbert 2 vs Hapnot (Flin Flon) (25-18, 25-15)

Third Place

Neelin (Brandon) 2 vs Hapnot (Flin Flon) 0 (25-23, 25-16)

All Stars

David Gourley - Hapnot (Flin Flon)
Jason Marlens - Neelin (Brandon)
Andre Dupuis - Gabrielle Roy (Ile des Chenes)
Alain Chabbert - Gabrielle Roy (Ile des Chenes)
Cory Aubin - St. Norbert
Mo Williams - St. Norbert

MVP  Lee Darracott - St. Norbert

Players Choice Bryan Diboll - Portage 

Top of Page

"AAAA" GIRLS 
Winnipeg - University of Manitoba
November 28,29, & 30, 2002 

Championship

Crocus Plains (Brandon) 2 vs Glenlawn 1 (25-19, 27-25, 25-18)

Semi Finals

Crocus Plains (Brandon) 3 vs Miles Macdonell 1 (25-19, 25-17, 23-25, 25-17)
Glenlawn 3 vs Vincent Massey (Brandon) 2 (21-25, 21-25, 25-20, 25-20, 15-9)

All Stars

Danielle Hargraves - Vincent Massey (Brandon)
Kelly Deroo - Vincent Massey (Brandon)
Melanie Schlichter - Glenlawn
Jessica Parker - Glenlawn
Danna Rudinski - Crocus Plains (Brandon)
Crystal Cornish - Miles Macdonell

MVP  Nicloe Syntac - Crocus Plains (Brandon)

Players Choice Jessica Parker - Glenlawn

"AAAA" BOYS 
Winnipeg - University of Manitoba
November 28, 29 & 30, 2002

Championship

Mennonite Brethren 3 vs College Louis Riel 2 (20-25, 25-27, 29-27, 25-21, 15-10)

Semi Final

College Louis Riel 3 vs River East 1 (25-23, 25-19, 20-25, 26-24)
Mennonite Brethren 3 vs Vincent Massey (Brandon) 2 (25-18, 25-17, 16-25, 21-25, 15-10)

All Stars

Dan Neufeld - Mennonite Brethren
Joel Waldis - College Louis Riel
Jordan Snydor - Mennonite Brethren
Serge Guennette - College Louis Riel
Nevin Edmundson - River East
Cameron McPhaill - Vincent Massey (Brandon)

MVP  Alan Ahow - Mennonite Brethren

Players Choice Dan Neufeld - Mennonite Brethren