Provincial Volleyball Championships

December 3-5, 1998

"A"  "AA"  "AAA"  "AAAA"

"A" GIRLS
Carberry
December 3-5, 1998

Championship

St. Pierre 2 vs Melita 1 (12-15, 15-12, 15-6)

Semi Finals

Melita 2 vs Landmark 0 (15-8, 15-5)
St. Pierre 2 vs Ethelbert 0 (15-11, 15-7)

Third Place

Ethelbert 2 vs Landmark 1 (12-15, 15-11, 16-14)

All Stars

Stephanie Plett - Landmark
Tanya Dohan - Ethlebert
Stacey Brown - Melita
Cara Roberts - St. Pierre
Melissa Coulombe - St. Pierre
Jocelyn Roy - St. Pierre

MVP  April Cameron - Melita

Players Choice Jennif McConnell - Hamiota

"A" BOYS
Glenboro
December 3-5, 1998

Championship

Glenboro 2 vs St. Joachim (LaBroquerie) 1 (10-15, 15-10, 15-9)

Semi Finals

St. Joachim (La Broquerie) 2 vs Landmark 0 (15-12, 15-5)
Glenboro 2 vs Treherne 0 (15-10, 15-9)

Third Place

Treherne 2 vs Landmark 0 (15-7, 16-14)

All Stars

David Gowryluk - Treherne
Jon Schroeder - Landmark
Michael Kolida - Gilbert Plains
Leo Laramee - St. Joachim (La Broquerie)
Julien Beaudoin - St. Joachim (La Broquerie)

MVP  Curt Anderson - Glenboro

Players Choice   Jason Hurton - Treherne

Top of Page

"AA" GIRLS
Morris
December 2-4, 1998

Championship

Neepawa 2 vs Major Pratt (Russell) 1 (11-15, 15-10, 15-7)

Semi Finals

Neepawa 2 vs Niverville 0 (15-8, 15-11)
Major Pratt (Russell) 2 vs Birtle 1 (15-8, 13-15, 15-7)

Third Place

Niverville 2 vs Birtle 0 (15-10, 16-14)

All Stars

Kristen Fraser - Major Pratt (Russell)
Rachel Hryb - Niverville
Kristen Salmon - Birtle
Patrisha Goodmas - Goose Lake (Roblin)
Leanne Evenson - Morris
Crystal Labuik - Neepawa

MVP  Tanya Jarvis - Neepawa

Players Choice Alison Giesbrecht - W.C. Miller (Altona)

"AA" BOYS
Niverville
December 3-5, 1998

Championship

Niverville 2 vs Goose Lake (Roblin) (15-5, 17-15)

Semi Finals

Goose Lake (Roblin) 2 vs Elton (Forrest) 0 (15-13, 15-8)
Niverville 2 vs Rosenort 1 (13-15, 15-7, 15-5)

Third Place

Elton (Forrest) 2 vs Rosenort 1 (11-15, 15-12, 15-10)

All Stars

Matt Thompson - Elton (Forrest)
Tevor Lux - Niverville
Graydon Voth - Niverville
Joey Stott - Niverville
Jef Perchalak - Goose Lake (Roblin)
Mark Moffit - Goose Lake (Roblin)

MVP  Mike Braun - Niverville

Players Choice Dwayne Wandy - Goose Lake (Roblin)

Top of Page

"AAA" GIRLS
Portage
December 3-5, 1998

Championship

Virden 2 vs Ashern 0 (15-3, 15-4)

Semi Finals

Ashern 2 vs Westgate Mennonite 0 (15-2, 15-9)
Virden 2 vs Westwood 0 (15-13, 15-13)

Third Place

Westwood 2 vs Westgate Mennonite 1 (15-8, 7-15, 15-7)

All Stars

Heidi Tessmann - Westgate Mennonite
Trish Paseka - Westwood
Paul McIvor - R.D. Parker (Thompson)
Christina Dudgeon - Portage
Jody Price - Ashern
Darlene Stephanson - Virden

MVP Lisa Webb - Virden

Players Choice  Christina Dudgeon - Portage

"AAA" BOYS
Portage
December 3-5, 1998

Championship

Westgate Mennonite 2 vs Portage 0 (15-12, 15-12)

Semi Finals

Westgate Mennonite 2 vs Gabrielle Roy (Ile des Chenes) 0 (15-7, 15-10)
Portage 2 vs R.D. Parker (Thompson) (15-9, 15-6)

Third Place

Gabrielle Roy (Ile des Chenes) 2 vs R.D. Parker (Thompson) 0 (15-9, 15-10)

All Stars

Darren Daley - R.D. Parker (Thompson)
Kevin Larsen - West Kildonan
Jody Elliot - Neelin (Brandon)
Michel Labossiere - Gabrielle Roy (Ile des Chenes)
David Greenfield - Portage
Michael Bollman - Westgate Mennonite

MVP  Stephen Ens - Westgate Mennonite

Players Choice  Stephen Ens - Westgate Mennonite

Top of Page

"AAAA" GIRLS 
Winnipeg
December 3-5, 1998

Championship

River East 3 vs Mennonite Brethren 2 (15-12, 6-15, 15-13, 12-15, 15-13)

"AAAA" BOYS 
Winnipeg
December 3-5, 1998

Championship

Glenlawn 3 vs Crocus Plains (Brandon) 1 (15-13, 5-15, 15-5, 15-8)

Semi Finals

Crocus Plains (Brandon) 3 vs Dakota 1 (7-15, 16-14, 15-13, 15-10)
Glenlawn 3  vs Mennonite Brethren 0 (15-6, 15-7, 16-14)

All Stars

Ryan Dulder - Dakota
Richard Wiebe - Mennonite Brethren
Curtis Griffith - Crocus Plains (Brandon)
Brian Salvadore - Crocus Plains (Brandon)
Kevin Daciw - Glenlawn
Sean Town - Glenlawn

MVP  Mark Sheppit - Glenlawn

Players Choice  Kevin Daciw - Glenlawn