Provincial Volleyball Championships

November / December 1990

"A"  "AA"  "AAA" 

"A" GIRLS 
Ste. Anne

Championship

Treherne 2 vs Hamiota 0 (15-11, 16-14)

Semi Finals

Treherne 2 vs Boissevain 0 (15-13, 15-4)
Hamiota 2 vs Grandview 1 ( 11-15, 15-6, 15-2)

Third Place

Boissevain 2 vs Grandview 0 (16-14, 15-13)

All Stars

Kari Vigar - Treherene
Kirsta Prawdzik - Hamiota
Carla Matheson - Hamiota
Josie Funk - Green Valley (Grunthal)
Bonnie Novalkowski - Grandview
Valerie McCallum - Boissevain

MVP  - Deanna Van Den Bussche - Treherne

"A" BOYS
Niverville

Championship

Landmark 2 vs Niverville 0 (15-6, 15-2)

Semi Finals

Landmark 2 vs Ashern 0 (17-15, 15-6)
Niverville 2 vs Glenboro 0 (15-2, 15-11)

Third Place

Ashern 2 vs Glenboro 0 (15-5, 15-5)

All Stars

Rob Giesbrecht - Landmark
Matt Funk - Landmark
Derek Kornelson - Niverville
Ashley Anderson - Ashern
Jon Guenter - Westgate Mennonite
Mike Tosh - Glenboro

MVP  Randall Reimer - Landmark

Top of Page

"AA" GIRLS 
MacGregor

Championship

Steinbach Regional 2 vs Warren 0 (15-8, 15-1)

Semi Finals

Warren 2 vs Virden 0 (15-5, 15-5)
Steinbach Regional 2 vs Goose Lake (Roblin) 1 (15-10, 14-16, 15-4)

Third Place

Goose Lake (Roblin) 2 vs Virden 0 (15-11, 15-5)

All Stars

Tammi Yerema - Virden
Shelly Cockerill - Goose Lake (Roblin)
Kerri Brook - Goose Lake (Roblin)
Vicki Neufeld - Garden Valley (Winkler)
Julie Letkeman - Steinbach Regional
Heather Loepplu - Steinbach Regional

MVP  Renelda Friesen - Steinbach Regional

"AA" BOYS 
Neepawa

Championship

St. Paul's Collegiate (Elie) 2 vs Steinbach Regional 0 (15-2, 15-13)

Semi Finals

Steinbach Regional 2 vs Warren 0 (15-7, 15-2)
St. Paul's Collegiate (Elie) 2 vs Hapnot (Flin Flon) 1 (15-11, 8-15, 15-8)

Third Place

Hapnot (Flin Flon) 2 vs Warren 1 (15-11, 10-15, 15-6)

All Stars

Chis Fleury - Warren
Jon Isaac - Hapnot (Flin Flon)
Kris Doerksen - Steinbach Regional
Lloyd Funk - Steinbach Regional
Neal Griffiths - St. Paul's Collegiate (Elie)
Marc Senecal - St. Paul's Collegiate (Elie)

MVP  Paul Bouchard - St. Paul's Collegiate (Elie)

Top of Page

"AAA" GIRLS
Winnipeg

Championship

Oak Park 3 vs Kildonan East 1 (15-11, 15-8, 10-15, 15-6)

Semi Finals

Oak Park 3 vs Kelvin 1 (11-15, 16-14, 15-5, 15-0)
Kildonan East 3 vs Lord Selkirk 2(12-15, 8-15, 15-11, 16-14, 17-15)

All Stars

Suzie Mihalchuk - Oak Park
Niki Lawson - Kildonan East
Kelly Livesley - Kildonan East
Penni Nicol - Lord Selkirk
Tracy Forbes - Lord Selkirk
Sandy McEwen - Kelvin

MVP Sandy Newsham - Oak Park

"AAA" BOYS
Winnipeg

Championship

John Taylor 3 vs Miles Macdonell 0 (15-10, 15-6, 15-8)

Semi Finals

Miles Macdonell 3 vs Dakota 1 (15-2, 15-4, 10-15, 15-12)
John Taylor 3 vs Lord Selkirk 1 (13-15, 15-4, 15-8, 15-12)

All Stars

Ward Lockhart - John Taylor
Karl Gradt - Miles Macdonell
Ryan Ratushniak - Miles Macdonell
Trevor Dmitruk - Lord Selkirk
Darren Causon - Dakota
Andrew Mead - John Taylor

MVP  Byron Reichroew - John Taylor

Top of Page