Provincial Volleyball Championships

"A"  "AA"  "AAA"

"A" GIRLS 

Championship

Boissevain 2 vs Green Valley (Gruthal) 1 (4-15, 15-13, 15-9)

Semi Finals

Green Valley (Gruthal) 2 vs Birtle 0 (15-12, 15-12)
Boissevain 2 vs Rossburn 0 (15-6, 15-11)

Third Place

Birtle 2 vs Rossburn 1 ( 9-15, 15-8, 15-10)

All Stars

Jane Ranson - Boissevain
Heather Gibson Boissevain
Sherri Braun - Green Valley (Grunthal)
Lisa Froese - Green Valley (Grunthal)
Joanne Parsons - Birtle
Bonnie Nivalkowski - Grandview

MVP  Janelle McFeetors - Rossburn

"A" BOYS

Championship

Major Pratt (Russell) 2 vs Niverville 0 (15-8, 15-8)

Semi Finals

Major Pratt (Russell) 2 vs Minnedosa 1 (9-15, 15-7, 15-13)
Niverville 2 vs Glenboro 0 15-12, 15-13)

Third Place

Glenboro 2 vs Minnedosa 1 (15-13, 11-15, 15-5)

All Stars

Brad Zimmer - Major Pratt (Russell)
Devin Zimmer - Major Pratt (Russell)
Chris Dimitrin - Minnedosa
Marcel Wall - Niverville
Steve Doerksen - Niverville
Colin Vince - Ashern

MVP  Mike Rawlings - Glenboro

Top of Page

"AA" GIRLS

Championship

Steinbach Regional 2 vs Goose Lake (Roblin) 0 (15-7, 15-2)

Semi Finals

Goose Lake (Roblin) 2 vs Warren 1 (4-15, 15-7, 15-10)
Steinbach Regional 2 vs Sanford 0 (15-8, 15-4)

Third Place

Warren 2 vs Sanford 0 (17-16, 15-4)

All Stars

Kim Bruce - Stonewall
Charlene Fossay - Sanford
Leanne Johnsn - Warren
Shellel Cockerill - Goose Lake (Roblin)
Sherri Kelbert - Goose Lake (Roblin)
Melanie Peterson - Steinbach Regional

MVP   Renalda Friesen - Steinbach Regional

"AA" BOYS 

Championship

Vincent Massey (Brandon) 2 vs Steinbach Regional 1 (15-3, 10-15, 15-7)

Semi Finals

Vincent Massey (Brandon) 2 vs Morris 1 (15-10, 11-15, 15-10)
Steinbach Regional 2 vs Goose Lake (Roblin) 0 (15-12, 15-10)

Third Place

Morris 2 vs Goose Lake (Roblin) 0 (15-8, 15-0)

All Stars

Barry Bergen - Morris
David Murray - Morris
John Fowles - Vincent Massey (Brandon)
Glenn Wotton - Vincent Massey (Brandon)
Henry Kasdorf - Steinbach Regional
Steve Pasiciel - Steinbach Regional

MVP  Roger Warchorn - Vincent Massey (Brandon)

Top of Page

"AAA" GIRLS
University of Winnipeg
November 30 and December 1, 1989

Championship

Silver Heights 3 vs Kildonan East 0 (15-8, 15-12, 15-4)

Semi Finals

Kildonan East 3 vs Kelvin 1 ( 11-15, 16-14, 15-10, 15-13)
Silver Heights 3 vs Oak Park 1 (15-7, 15-12, 14-16, 15-13)

All Stars

Jen Sinclair - Kelvin
Kathryn Nazar - Oak Park
Charlene Russnak - Kildonan East
Suzie Mihal - Oak Park
Kelly Livesly - Kildonan East
Tara Patrick - Silver Heights

MVP  Lisa Rennie - Silver Heights

"AAA" BOYS
University of Winnipeg
November 30 and December 1, 1989

Championship

Lord Selkirk 3 vs Minnonite Brethren 0 (15-13, 15-4, 15-2)

Semi Finals

Lord Selkirk 3 vs River East 0 (15-5, 15-9, 15-5)
Mennonite Brethren 3 vs John Taylor 1 ( 11-15, 15-10, 15-13, 15-13)

All Stars

Andrew Mead - John Taylor
Eric Smith - River East
Jon Labun - Mennonite Brethren
Shane Roersma - Lord Selkirk
Paul Eramchuk - Lord Selkirk
Richard Pauls - Mennonite Brethren

MVP  Dean Fiddler - Lord Selkirk

Top of Page