Provincial Volleyball Championships

"A"  "AA"  "AAA"

"A" GIRLS

Championship

Green Valley (Grunthal) 2 vs Ashern 0 (15-3, 15-6)

Semi Finals

Green Valley (Grunthal) 2 vs Grandview 0 (15-9, 15-7)
Ashern 2 vs Niverville 1 (16-14, 10-15, 15-8)

Third Place

Niverville 2 vs Grandview 0 (15-5, 15-5)

All Stars

Cyndi Toews - Niverville
Jeanine Lynxleg - Grandview
Angela Bray - Hamiota
Susie Geisler - Ashern
Bonnie Funk - Green Valley (Grunthal)
Terri Bezditny - Green Valley (Grunthal)

"A" BOYS 

Championship

Grandview 2 vs Niverville 1 (6-15, 15-8, 17-15)

Semi Finals

Grandview 2 vs Glenboro 1 (15-13, 13-15, 15-4)
Niverille 2 vs Ashern 0 (15-10, 15-12)

Third Place

Ashern 2 vs Glenboro 0 (15-13, 15-10)

All Stars

Mark Doerkson - Niverville
Chris Curchaine - Niverville
Jason Hyra - Grandview
Mike Klingbell - Ashern
Arin Smith - Reston
John West - Glenboro

Top of Page

"AA" GIRLS 

Championship

St. Paul's Collegiate (Elie) 2 vs Virden 1 (15-0, 13-15, 15-10)

Semi Finals

St. Paul's Collegiate (Elie) 2 vs Crocus Plains (Brandon) 0 (15-2,15-2)
Virden 2 vs Vincent Massey (Brandon) 0 (15-10, 15-12)

Third Place

Vincent Massey (Brandon) 2 vs Crocus Plains (Brandon) 1 (15-13, 10-15, 16-14)

All Stars

Sandra Dyck - Morris
Michelle Sawatzky - Steinbach Regional
Gabrielle Kopilas - St. Paul's Collegiate (Elie)
Chris Toews - St. Paul's Collegiate (Elie)
Robyn Plett - Virden
Corinne McKay - Vincent Massey (Brandon)

MVP  Koreena Kaminski - Vincent Massey (Brandon)

"AA" BOYS 

Championship

Vincent Massey (Brandon) 2 vs Steinbach Regional 0 (15-12, 15-3)

Semi Finals

Vincent Massey (Brandon) 2 vs Goose Lake (Roblin) 0 (15-10, 15-10)
Steinbach Regional 2 vs Gimli 1 (5-15, 15-0, 15-12)

Third Place

Goose Lake (Roblin) 2 vs Gimli 0 (15-4, 15-11)

All Stars

Scott Rempel  - Rosenort
Randy Highway - Frontier (Cranberry Portage)
Corey Brazil - Steinbach Regional
Cory Lott - Gimli
Ken Krah - Vincent Massey (Brandon)
Darren Carrlson - Vincent Massey (Brandon)

MVP  Phil Penner - Vincent Massey (Brandon)

Top of Page

"AAA" GIRLS

Championship

River East 3 vs Dakota 1 (15-13, 15-11, 5-15, 15-3)

Semi Finals

Dakota 3 vs Lord Selkirk 0 (15-10, 15-6, 19-17)
River East 3 vs Vincent Massey (Winnipeg) 2 (15-9, 11-15, 7-15, 15-10, 15-5)

All Stars

Jenny Gradt - River East
Sherri Pakhurst - Dakota
Kerri Platford - Dakota
Tracie Goertzen - River East
Arlyn Adam - Vincent Massey (Winnipeg)
Lorna Parent - Vincent Massey (Winnipeg)

MVP  Judy Gradt - River East

"AAA" BOYS

Championship

Miles Macdonell 3 vs Lord Selkirk 0 (15-6, 15-4, 15-7)

Semi Finals

Lord Selkirk 3 vs John Taylor 2 (10-15, 15-9, 9-15, 16-14)
Miles Macdonell 3 vs Daniel McIntyre 0 (15-4, 15-2, 15-12)

All Stars

Brent Kryschuk - Miles Macdonell
Nick Kaczor - Miles Macdonell
Ron Lutzer - Miles Macdonell
John Blacher - Lord Selkirk
Nelson Mitchell - John Taylor
Neil Stevenson - John Taylor

MVP  Brad Shillington - Miles Macdonell