Provincial Volleyball Championships

"A"  "AA"  "AAA"

"A" GIRLS 
Carman

Championship

Ashern 2 vs Niverville 0 (15-8, 16-14)

Semi Finals

Ashern 2 vs Hamiota 1 (15-12, 7-15, 15-13)
Niverville 2 vs Green Valley (Grunthal) 1 (15-7, 4-15, 15-12)

Third Place

Hamiota 2 vs Green Valley (Grunthal) 0 15-3, 16-14)

All Stars

Lori Nickel - Ashern
Jeanine Lynxleg - Grandview
Coralee Smuk - Green Valley (Grunthal)
Teresa Meisner - Ashern
Caral Bridge - Hamiota
Brenda Fehr - Niverville

MVP Carla Bridge - Hamiota

"A" BOYS 
Morris

Championship

Niverville 2 vs Riverton 0 (15-2, 15-13)

Semi Finals

Riverton 2 vs Reston 1 (5-15, 15-4, 15-12)
Niverville 2 vs Grandview 0 (16-14, 15-3)

Third Place

Grandview 2 vs Reston 1 (15-2, 10-15, 15-11)

All Stars

Cory Wallack - Riverton
Jason Hyra - Grandview
Garry Eng - Reston
Jack Frost - Westmount School (Snow Lake)
Max Waddell - Strathclair
Darcy Pauls - Niverville

MVP  Kevin Sawatzky - Niverville

Top of Page

"AA" GIRLS  
Brandon

Championship

Steinbach Regional 2 vs St. Paul's Collegiate (Elie) 0 (15-7, 16-14)

Semi Finals

Steinbach Regional 2 vs Neelin (Brandon) 0 (15-3, 15-6)
St. Paul's Collegiate (Elie) 2 vs Virden 0 ( 15-13, 15-7)

Third Place

Neelin (Brandon) 2 vs Virden 1 ( 11-15, 15-9, 15-0)

All Stars

Gloria Chalmers - Neelin (Brandon)
Cheryl Cyrenne - St. Paul's Collegiate (Elie)
Ronnie Fehr - Steinbach Regional
Tanya Hudyma - Dauphin
Robyn Plett - Virden
Michelle Sawatzky - Steinbach Regional

MVP  Bonnie Friesen - Steinbach Regional

"AA" BOYS   
Brandon

Championship

Vincent Massey (Brandon) 2 vs Dauphin 1 (6-15, 15-7, 15-10)

Semi Final

Vincent Massey (Brandon) 2 vs Gimli 1 (15-12, 10-15, 15-10)
Dauphin 2 vs Neelin (Brandon) 0 (15-0 , 15-5)

Third Place

Neelin  (Brandon) 2 vs Gimli 1 ( 15-8, 7-15, 15-9)

All Stars

Rob Derksen - Vincent Massey (Brandon)
Kevin Findlay - Neepawa
Nick Hudyma - Dauphin
Lance Letain - Dauphin
Bob Potter - Neeling (Brandon)
Dean Russell - Gimli

MVP  Phil Penner - Vincent Massey (Brandon)

Top of Page

 "AAA" GIRLS
Winnipeg
December 6, 1986

Championship

Lord Selkirk 3 vs Danile McIntyre 1 (6-15, 15-6, 15-8, 15-7)

Semi Finals

Lord Selkirk 3 vs Louis Riel 0 (15-5, 15-2, 15-5)
Daniel McIntyre 3 vs West Kildonan 1 (15-7, 10-15, 15-13, 15-7)

All Stars

Sandra Thompson - Lord Selkirk
Val Onishko - Lord Selkirk
Penny Iliopoulos - West Kildonan
Joanne Onishko - Lord Selkirk
Tammy Frampton - Daniel McIntyre
Bridgitte Maolomba - West Kildonan

MVP  Rana Hackbart - Daniel McIntyre

"AAA" BOYS    
Winnipeg
December 6, 1986

Championship

West Kildonan 3 vs Miles Macdonell 2 (15-12, 10-15, 16-14, 6-15, 15-7)

Semi Finals

West Kildonan 3 vs Gordon Bell 2 (13-15, 15-6, 11-15, 15-6, 15-1)
Miles Macdonell 3 vs Daniel McIntyre 0 (15-11, 15-10, 15-3)

All Stars

Russell Harder - West Kildonan
Brent Kryschuk - Miles Macdonell
Steve Welch - Gordon Bell
Jayson Gard - West Kildonan
Brad Shillington - Miles Macdonell
Kevin Brazil - Gordon Bell

MVP  Glen Chubaty - West Kildonan

Top of Page