Provincial Volleyball Championships

  "C"  "B"  "A" 

 

"C" GIRLS  

Championship

Hartney 2 vs Hamiota 0 (15-10, 15-8)

Semi Finals

Hartney 2 vs Trehene 1 (10-15, 15-4, 15-5)
Hamiota 2 vs Shoal Lake 0 (15-3, 15-5)

All Stars

Beth Cochran - Hamiota
Holly Marteinsson - Riverton
Joanne Ennis - Treherne
Heather Cochran - Hamiota
Kathy Kidd - Hamiota
Joanne Nesbitt - Shoal Lake

MVP  Bev Isabey - Hartney

"C" BOYS 

Championship

Ste. Anne 2 vs Rivers 1 (12-15, 15-6, 15-10)

Semi Finals

Ste. Anne 2 vs Arborg 0 (15-10, 15-11)
Rivers 2 vs Grandview 1 (15-9, 8-15, 15-12)

All Stars

Gord Paddock - Rivers
Dean Grabowsky - Rivers
Glenn Finnson - Arborg
Phillip Gregoire - Ste. Anne
Randy Anderson - Ste. Anne
Glenn Ross - Grandview

Top of Page

"B" GIRLS 

Championship

Westgate Mennonite 2 vs Dauphin 0 (15-12, 15-12)

Semi Finals

Westgate Mennonite 2 vs Lorette 0 (15-5, 16-14)
Dauphin 2 vs Hapnot (Flin Flon) 0 (15-1, 15-9)

All Stars

Linda Schroeder - Westgate Mennonite
Gail Voth - Westgate Mennonite
Connie Lysak - Dauphin
Cathy Lysak - Dauphin
Ida Cournoyer - Lorette
Wedny Pearson - Minnedosa

"B" BOYS 

Championship

Westgate Mennonite 2 vs Lord Selkirk 1 (11-15, 15-5, 15-13)

Semi Finals

Lord Selkirk 2 vs R.D. Parker (Thompson) 0 (15-4, 15-6)
Westgate Mennonite 2 vs Vincent Massey (Brandon) 0 (15-10, 16-14)

All Stars

Howard Epp - Westgate Mennonite
Kenry Klassen - Westgate Mennonite
Darcy Carroll - Lord Selkirk
Terry Kostiniuk - Lord Selkirk
Darryl Penner - Vincent Massey (Brandon)
Leo Larocque - R.D. Parker (Thompson) 

Top of Page

"A" GIRLS 

Championship

Pierre Radison over Dakota

Semi Finals

Pierre Radisson over Dauphin
Dakota over Westgate Mennonite

Third Place

Dauphin over Westgate Mennonite

All Stars

Cathy Lysak - Dauphin
Colleen Waite - Dakota
Janine Penner - Dakota
Sherry Derksen - Westgate Mennonite
Gail Voth - Westgate Mennonite
Jackie Mager - Pierre Radisson

MVP  Susan Zuk - Pierre Radisson

"A" BOYS 

Championship

West Kildonan over Westgate Mennonite

Semi Finals

West Kildonan over Lord Selkirk
Westgate Mennonite over Springfield (Oak Bank)

Third Place

Springfield over Lord Selkirk

All Stars

Henry Klassen - Westgate Mennonite
Greg Guenther - Westgate Mennonite
Terry Kostiniuk - Lord Selkirk
John Ulmer - West Kildonan
Randy Raw - West Kildonan
Sam Nocita - West Kildonan

MVP  Howard Epp - Westgate Mennonite

Top of Page