Provincial Basketball Championships

March 20, 21, & 22,1986

"A"   "AA"   "AAA"

"A" GIRLS   
March 20-22

Championship

St. Paul's Collegiate (Elie) 58 over Hamiota 41

Championship Round

Hamiota 75 over Treherne 52
St. Paul's Collegiate (Elie) 54 over Boissevain 39
Boissevain 56 over Treherne 54

Third Place

Boissevain

All Stars

Carla Bridge - Hamiota
Kathy Furgason - Hamiota
Mona Murraey - St. Paul's Collegiate (Elie)
Chris Toews - St. Paul's Collegiate (Elie)
Karla Gardner - Boissevain

MVP  Kim Wlker - Shilo

"A"  BOYS   
March 20-22

Championship

Joseph Wolinsky (Winnipeg) 68 over Minnedosa 67

Semi Finals

Minnedosa 53 over Boissevain 44
Joseph Wolinsky (Winnipeg) 65 over Steinbach Christian 62

Third Place

Boissevain 55 over Steinbach Christian 51

Consolation Final

Fort Alexander 65 over Joseph H. Kerr (Snow Lake) 64

All Stars

Erwin Thiesen - Steinbach Christian
Daniel Kent - Fort Alexander
Brett Ranson - Boissevain
Ryan Scott - Minnedosa
Brent Labninsky - Joseph Wolinsky (Winnipeg)

MVP  Alan Cohen - Joseph Wolinsky (Winnipeg)

Top of Page

"AA"  GIRLS    
March 20-22

Championship

Ross L. Gray (Sprague) 50 over Killarney 45

Semi Finals

Ross L. Gray (Sprague) 29 over Steinbach Regional 18
Killarney 39 over Dauphin 38

Third Place

Dauphin 48 over Steinbach Regional 32

Consolation

Margaret Barbour (The Pas) 55 over W.C. Miller (Altona ) 28

All Stars

Leah Hebel - Ross L. Gray (Sprague)
Rhonda Opperman - Killarney
Kim Heming - Killarney
Chris Smilski - Dauphin
Tanya Hudyma - Dauphin

MVP  Emilia Hovorka - Ross L. Gray (Sprague)

 

"AA"  BOYS    
March 20 - 22

Championship

Swan Valley (Swan River) 68 over Killarney 63

Semi Finals

Swan Valley (Swan River) 68 over Steinbach Regional 64
Killarney 67 over Garden Valley (Winkler) 47

Third Place

Steinbach Regional 74 over Garden Valley (Winkler) 65

Consolation Final

Portage Collegiate 77 over Gimli 59

All Stars

Wilf Rupp - Killarney
Steve Lewis - Portage La Prairie
Cam Reimer - Steinbach Regional
Howard Zander - Swan Valley (Swan River)
Doug Blaylock - Swan Valley (Swan River)

MVP  Chris Hicks - Killarney

Top of Page

"AAA"   GIRLS    
March 20 - 22
Winnipeg

Championship

Vincent Massey (Brandon) 60 over Dakota 42

Semi Finals

Vincent Massey (Brandon) 56 over Vincent Massey (Winnipeg) 50
Dakota 50 over Kildonan East 48

All Stars

Aryln Adam - Vincent Massey (Winnipeg)
Paulette Jerrard - Kildonan East
Sandra Baker - Dakota
Lynn Zemliak - Vincent Massey (Brandon)
Lorna Braaksma -Vincent Masey (Brandon)

MVP  Cindy Gabor - Vincent Massey (Brandon)

 

"AAA"  BOYS   
March 20 - 22
Winnipeg

Championship

Tec Voc 57 over Vincent Massey (Brandon) 52

Semi Finals

Tec Voc 61 over Daniel McIntyre 59
Vincent Massey (Brandon) 72 over Westwood 63

All Stars

Dean Saunders - Daniel McIntyre
Chad McKay - Westwood
Rob Derksen - Vincent Massey (Brandon)
Ron Burley - Tec Voc
David Nackoney - Vincent Massey (Brandon)

MVP  Jamie Youd - Tec Voc