Provincial Cross Country Running Championships

Spruce Woods

INDIVDUAL RESULTS

Junior Varsity Boys

  1. Alain Baraka - Elmwood High
  2. Coton Peters - Northlands Parkway (Winkler)
  3. Cassius Meeches - Sisler High

Varsity Boys 

  1. Jay Ort - Carman Collegiate
  2. Ignacio Garcia - River East Collegiate
  3. Shane Dillon - Vincent Massey (Winnipeg)

Junior Varsity Girls 

  1. Erin Valgardson - Kelvin High
  2. Madison Schroeder - Steinbach Regional
  3. Amber Schneider - Stonewall Collegiate

Varsity Girls 

  1. Jennie Baragar-Petrash - Grant Park High
  2. Emma Kusch-Dahle - Kelvin High
  3. Victoria Tachinski - Vincent Massey (Winnipeg)

 TEAM RESULTS

A/AAA Junior Varsity Boys

  1. Westgate Mennonite Collegiate
  2. W.C. Miller Collegiate (Altona)
  3. Morden Collegiate
  4. Glenboro School
  5. St. Theresa Point
  6. Prairie Mountain High School (Somerset)
  7. Pilot Mound Collegiate
  8. Helen Betty Osborne (Norway House)
  9. Charles Sinclair School (Koostatak)

A/AAA Varsity Boys

  1. Westgate Mennonite Collegiate
  2. Otter Nelson River
  3. Edward Schreyer Collegiate (Beausejour)
  4. Margaret Barbour Collegiate (The Pas)
  5. St. Theresa Point
  6. Neepawa Area Collegiate
  7. Glenboro School
  8. Steinbach Christian School
  9. Ste. Rose Collegiate
  10. Morden Collegiate
  11. Charles Sinclair (Koostatak)
  12. Carberry Collegiate

A/AAA Junior Varsity Girls 

  1. Morden Collegiate
  2. Prarie Mountain High School (Somerset)
  3. Ross L. Gray (Sprague)
  4. Morris School
  5. Calvin Christian Collegiate
  6. Westgate Mennonite Collegiate
  7. Carberry Collegiate
  8. Otter Nelson River (Cross Lake)
  9. Pilot Mound Collegiate
  10. Charles Sinclair School (Koostatak)

A/AAA Varsity Girls 

  1. Westgate Mennonite Collegiate
  2. Killarney Collegiate
  3. Prairie Mountain High School (Somerset)
  4. William Morton Collegiate (Gladstone)
  5. Garnielle Roy (Ile des Chenes)
  6. Ste. Rose Collegiate
  7. Warren Collegiate
  8. Lorette Collegiate
  9. Treherne Collegiate
  10. Morris School
  11. Reston School
  12. St. Theresa Point

AAAA Junior Varsity Boys 

  1. St. Paul's High School
  2. Sisler High School
  3. Garden City Collegiate
  4. Sturgeon Heights Collegiate

AAAA Varsity Boys 

  1. Vincent Massey Collegiate (Winnipeg)
  2. Kelvin High School
  3. Miles Macdonell Collegiate
  4. St. Paul's High School
  5. Dakota Collegiate
  6. Shaftesbury High
  7. J.H. Bruns Collegiate
  8. River East Collegiate
  9. Daniel McIntyre Collegiate
  10. Garden City Collegiate
  11. Oak Park High School
  12. Sisler High School
  13. Vincent Massey High (Brandon)
  14. Fort Richmond Collegiate

AAAA Junior Varsity Girls 

  1. Kelvin High School
  2. St. Mary's Academy
  3. Oak Park High School
  4. Miles Macdonll Collegiate
  5. River East Collegiate
  6. College Jeanne-Sauve
  7. Vincent Massey High (Brandon)
  8. Dakota Collegiate

AAAA Varsity Girls  

  1. Vincent Massey Collegiate (Winnipeg)
  2. JH Bruns Collegiate
  3. Lord Selkirk Regional
  4. Sisler High School
  5. Sturgeon Heights Collegiate
  6. St. Mary's Academy
  7. Kelvin High School
  8. Garden City Collegiate
  9. Dakota Collegiate
  10. Vincent Massey High (Brandon)
  11. River East Collegiate
  12. College Jeanne-Sauve
  13. Maples Collegiate
  14. Shaftesbury High