Provincial Basketball Championships

2013 Provincial


JV A/AA     JV AAA/AAAA

 "A" "AA" "AAA" "AAAA"

 

JV A/AA GIRLS 
Winnipeg
March 8 and 9, 2013

Championship
Teulon 60 vs Neepawa 50

Third Place
Grandview 26 vs Warren 25

Semi Finals
Neepawa 52 vs Warren 17
Teulon 83 vs Grandview 49

Consolation
Souris 53 vs Immnaual Christian 43

Consolation Semi Final
Souris 55 vs Oscar Lathin (Opaskwayak Cree Nation - The Pas) 38
Immanuel Christian 57 vs Steinbach Christian 48

Round Robin
Warren 43 vs Souris 32
Neepawa 82 vs Oscar Lathin (Opaskwayak Cree Nation - The Pas) 26
Teulon 95 vs Immanual Christian 35
Grandview 42 vs Steinbach Christian 34

All Stars
Kendra Topham - Grandview
Kristen Olsen - Warren
Mikhaela Murray - Teulon
Nicole Wiebe - Teulon
Lina Gordon - Neepawa

MVP  Meghan Osbak - Teulon

Top of Page

JV A/AA BOYS
Somerset
March 8 and 9, 2013

Championship
Somerset 55 vs Landmark 45

Third Place
Glenboro 63 vs Killarney 59

Semi Finals
Somerset 86 vs Killarney 69
Landmark 48 vs Glenboro 36

Consolation
Ross L Gray (Sprague) 57 vs Gimli 44

Consolation Semi Final
Gimli 47 vs Carman 29
Ross L Gray (Sprague) 71 vs Frontier Collegiate (Cranberry Portage) 58

Round Robin
Killarney 66 vs Gimli 48
Somerset 72 vs Carman 36
Landmark 66 vs Frontier Collegiate (Cranberry Portage) 44
Glenboro 70 vs Ross L Gray (Sprague) 56

All Stars
Hans Pabalan - Somerset
Riley Nicholson - Glenboro
Alain Dumas - Landmark
Derek Reimer - Landmark
Justin Goodman - Ross L Gray (Sprague)

MVP  Dominic Picard - Somerset

Top of Page

 JV AAA/AAAA GIRLS
Sanford
March 7, 8, 9, 2013

Championship
Sisler 55 vs Lord Selkirk 50

Third Place
Garden City 43 vs Miles Macdonell 24

Semi Finals
Sisler 60 vs Garden City 36
Lord Selkirk 54 vs Miles Macdonell 28

Consolation
Mennonite Brethren 67 vs Vincent Massey (Winnipeg) 57

All Stars
Selina Hays - Lord Selkirk
Britanie Parisien - Garden City
Katie Friesen - Mennonite Brethren
Geselle Dela Merced - Sisler
Sentilla Bubb - Sisler

MVP  Jollyann Hueratas - Sisler

Top of Page

JV AAA/AAAA BOYS
Winkler
March 7, 8, 9, 2013

Championship
Oak Park 9 vs St. Paul's High School 52

Third Place
Kildonan East 91 vs Glenlawn 72

Semi Finals
St. Paul's High School 75 vs Glenlawn 72
Oak Park 66 vs Kildonan East 57

Consolation
Kelvin 58 vs Garden City 57

All Stars
Dharmjit Dhillion - Kildonan East
Arpad Farkas - St. Paul's High School
Will Sesay - Oak Park
Christophe Towells - St. Paul's High School
Nic Sorcic - Oak Park

MVP  Will Kohler - Oak Park

Top of Page

"A" GIRLS
Treherne
March 14, 15, 16, 2013

Championship
Hamiota 59 vs Treherne 38

Third Place
Grandview 77 vs Glenboro 62

Semi Finals
Treherne 52 vs Glenboro 44
Hamiota 70 vs Grandview 51

B Side Final
William Morton (Gladstone) 56 vs Elm Creek 42

All Stars
Nicole Bohdanovich - Grandview
Paige Small - Treherne
Rebecca Early - Treherne
Kailin Robinson - Hamiota
Keegan Robinson - Hamiota  

MVP  Shayna Mathison - Hamiota

Players Choice  Amy Wall  - Elm Creek

Top of Page

"A" Boys  
Glenboro
March 14, 15, 16, 2013

Championship
Ross L Gray (Sprague) 70 vs Glenboro 56

Third Place
Westpark (Portage La Prairie) 89 vs Rosenort 59

Semi Finals
Glenboro 73 vs Rosenort 56
Ross L Gray (Sprague) 93 vs Westpark (Portage La Prairie) 49

Consolation
Gilbert Plains 89 vs St. Laurent 68

All Stars
Leslie Abraham - Westpark (Portage La Prairie)
Greg Dueck - Rosenort
Tyler Sjolander - Glenboro
Mathew Klassen - Glenboro
Justin Goosman - Ross L Gray (Sprague)

MVP  Cole Machej - Ross L Gray (Sprague

Players Choice  Jon Hayter - Pinawa

Top of Page

"AA" GIRLS 
Opaskwayak Cree Nation (The Pas)
March 14, 15, 16, 2013

Championship
Boissevain 72 vs Steinbach Christian

Third Place
Teulon 49 vs Carman 42

Semi Finals
Boissevain 74 vs Carman 36
Steinbach Christian 73 vs Teulon 67 (OT)

Consolation
Souris 50 vs Elton (Forrest) 37

All Stars
Meghan Osbak - Teulon
Cassie Wiebe - Carman
Cassie Scott - Boissevain
Jennie Forsyth - Boissevain
Ally Wareham - Steinbach Christian

MVP  Kinsley Ransom - Boissevain

Players Choice  Courtney Fines - Elton (Forrest)

Top of Page

"AA" BOYS  
Opaskwayak Cree Nation (The Pas)
March 14, 15, 16, 2013

Championship
Carman 63 vs Pointe des Chenes (St. Anne) 53

Third Place
Steinbach Christian 70 vs Killarney 40

Semi Finals
Carman 72 vs Killarney 70
Pointe des Chenes (St. Anne) 57 vs Steinbach Christian 47

Consolation
Minnedosa 74 vs Green Valley (Altona) 44

All Stars
Kyle Rimer - Killarney
Clayton Penner - Steinbach Christian
Raymond Heibert - Pointe des Chenes (St. Anne)
Liam Lenoin - Pointe des Chenes (St. Anne)
Tim Dunn - Carman

MVP  Mason Metcalf - Carman

Players Choice  Raymond Heibert - Pointe des Chenes (St. Anne)

Top of Page

 "AAA" GIRLS  
Winnipeg
March 14, 15, 16, 2013

Championship
Linden Christian 71 vs R.D. Parker (Thompson) 47

Third Place
Virden 63 vs St. Norbert 60

Semi Final
R.D. Parker (Thompson) 74 vs Virden 70
Linden Christian 59 vs St. Norbert 49

Consolation
Windsor Park 52 vs Lorette 43

All Stars
Heidi Smith - Virden
Brittany Bohychuk - Linden Christian
Cara Neufeld - Linden Christian
Sydney Clemon - R.D. Parker (Thompson)
Adrianna Proulx - R.D. Parker (Thompson)

MVP  Montana Kinzel - Linden Chrisitan

Players Choice  Kelsey Ngo - St. James

Top of Page

"AAA" BOYS  
Winnipeg
March 14, 15, 16, 2013

Championship
Westgate 71 vs St. James 44

Third Place
Neelin (Brandon) 78 vs Hapnot (Flin Flon) 44

Semi Finals
Westgate 82 vs Hapnot (Flin Flon) 64
St. James 87 vs Neelin (Brandon) 81

Consolation
College Lorette 60 vs Gray Academy 57

All Stars
Theo Farough - Neelin (Brandon)
Rodney Brown - St. James
Ali Ahmed - St. James
Joel Kliewer - Westgate
Joshua Neustaedterbarg - Westgate

MVP  Ben Miller - Westgate

Players Choice  Sam Kinsley - Hapnot (Flin Flin)

Top of Page

 "AAAA" GIRLS  
Winnipeg 
March 8, 9, 14, 15, 18, 2013

Championship
Oak Park 71 vs Glenlawn 65

Semi Finals
Oak Park 80 vs Sisler 47
Glenlawn 67 vs Miles Macdonell 50

Quater Finals
Oakr Park 76 vs Garden City 64
Sisler 45 vs Vincent Masey (Winnipeg) 42
Miles Macdonell 80 vs Westwood 66
Glenlawn 68 vs Fort Richmond 46

All Stars
Susanna Namgung - Miles Macdonell
Zeralyn Panessa - Sisler
Laura McManes - Glenlawn
Emily Potter - Glenlawn
Jenilyn Monton - Oak Park

MVP  Kerilynn MacLennan - Oak Park

Players Choice   Jenilyn Monton - Oak Park

Top of Page

"AAAA" BOYS  
Winnipeg
March 8, 9,, 14, 15, 18, 2013

Championship
Garden City 87 vs Sisler 84

Semi Finals
Sisler 78 vs Kelvin 72
Garden City 78 vs Sturgeon Heights 62

Quarter Finals
Sisler 82 vs St. Paul's High School
Kelvin 71 vs Kildonan East 64
Sturgeon Heights 95 vs Oak Park 85
Garde City 91 vs John Taylor 74

All Stars
Joseph Medrano - Sisler
Chris Demoleon-Bartaley - Sturgeon Heights
Byron Oduca - Garden City
Dikan Gjuric - Kelvin
Josh Magpantay - Garden City

MVP  Tynan Reyes - Garden City

Top of Page