DMCI Varsity Boys Tournament
Sport
Volleyball
Gender
Boys
Dates
Sep 29, 2022 – Oct 1, 2022
School Year
2022/2023
Host School
Convener(s)
Morgan Cheyne
Contact Name
Morgan Cheyne
Contact Email
Contact Phone
Welcome
See link for tournament schedule and results.
https://docs.google.com/spreadsheets/d/1q3Ym4xKZLzJp_D9A_N-LJsihwsZpt3IboLrzxdbpoV8/edit?usp=sharing
Round-Robin
Round 1
Pool 1 | Miles Macdonell Buckeyes | Garden Valley Zodiacs | Fort Richmond Centurions | Westwood Warriors | W-L | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|
Miles Macdonell Buckeyes | 24-25, 25-17 | 25-20, 25-24 | 25-11, 20-20 | 4-2 | 2 | |
Garden Valley Zodiacs | 25-24, 17-25 | 25-16, 25-16 | 25-15, 25-18 | 5-1 | 1 | |
Fort Richmond Centurions | 20-25, 24-25 | 16-25, 16-25 | 16-25, 22-25 | 0-6 | 4 | |
Westwood Warriors | 11-25, 20-20 | 15-25, 18-25 | 25-16, 25-22 | 3-3 | 3 |
Pool 2 | Vincent Massey (Wpg) Trojans | Daniel McIntyre Maroons | J.H. Bruns Broncos | Sturgeon Heights Huskies | W-L | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|
Vincent Massey (Wpg) Trojans | 24-25, 25-18 | 25-14, 25-14 | 25-23, 25-13 | 5-1 | 1 | |
Daniel McIntyre Maroons | 25-24, 18-25 | 25-7, 25-10 | 25-19, 25-22 | 5-1 | 2 | |
J.H. Bruns Broncos | 14-25, 14-25 | 7-25, 10-25 | 14-25, 12-25 | 0-6 | 4 | |
Sturgeon Heights Huskies | 23-25, 13-25 | 19-25, 22-25 | 25-14, 25-12 | 2-4 | 3 |
Pool 3 | Northlands Parkway Nighthawks | Garden City Gophers | Westgate Wings | St. Paul's (Wpg) Crusaders Varsity Volleyball | W-L | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|
Northlands Parkway Nighthawks | 25-16, 25-22 | 25-22, 25-19 | 15-25, 21-25 | 4-2 | 2 | |
Garden City Gophers | 16-25, 22-25 | 25-9, 25-11 | 7-25, 13-25 | 2-4 | 3 | |
Westgate Wings | 22-25, 19-25 | 9-25, 11-25 | 15-25, 15-25 | 0-6 | 4 | |
St. Paul's (Wpg) Crusaders Varsity Volleyball | 25-15, 25-21 | 25-7, 25-13 | 25-15, 25-15 | 6-0 | 1 |
Pool 4 | Jeanne-Sauve Olympiens | Steinbach Regional Sabres | Linden Christian Wings | Tec Voc Hornets | W-L | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|
Jeanne-Sauve Olympiens | 20-25, 22-25 | 18-25, 25-19 | 22-25, 25-22 | 2-4 | 3 | |
Steinbach Regional Sabres | 25-20, 25-22 | 25-21, 24-25 | 25-17, 25-14 | 5-1 | 1 | |
Linden Christian Wings | 25-18, 19-25 | 21-25, 25-24 | 25-18, 25-14 | 4-2 | 2 | |
Tec Voc Hornets | 25-22, 22-25 | 17-25, 14-25 | 18-25, 14-25 | 1-5 | 4 |
Pool 5 | Dakota Lancers | Murdoch MacKay | West Kildonan Wolverines | River East Kodiaks | W-L | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|
Dakota Lancers | 25-14, 18-25 | 25-16, 25-24 | 22-25, 21-25 | 3-3 | 2 | |
Murdoch MacKay | 14-25, 25-18 | 19-25, 25-21 | 11-25, 21-25 | 2-4 | 3 | |
West Kildonan Wolverines | 16-25, 24-25 | 25-19, 21-25 | 12-25, 23-25 | 1-5 | 4 | |
River East Kodiaks | 25-22, 25-21 | 25-11, 25-21 | 25-12, 25-23 | 6-0 | 1 |
Pool 6 | Lord Selkirk Royals | Mennonite Brethren Hawks | Kelvin Clippers | Maples | W-L | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|
Lord Selkirk Royals | 25-21, 19-25 | 25-22, 23-25 | 25-21, 25-18 | 4-2 | 2 | |
Mennonite Brethren Hawks | 21-25, 25-19 | 25-17, 25-21 | 25-24, 25-16 | 5-1 | 1 | |
Kelvin Clippers | 22-25, 25-23 | 17-25, 21-25 | 25-23, 21-25 | 2-4 | 3 | |
Maples | 21-25, 18-25 | 24-25, 16-25 | 23-25, 25-21 | 1-5 | 4 |
Round 2
Pool 1 | Vincent Massey (Wpg) Trojans | Miles Macdonell Buckeyes | St. Paul's (Wpg) Crusaders Varsity Volleyball | W-L | Rank |
---|---|---|---|---|---|
Vincent Massey (Wpg) Trojans | 25-19, 25-24 | 25-10, 25-23 | 4-0 | 1 | |
Miles Macdonell Buckeyes | 19-25, 24-25 | 25-24, 25-15 | 2-2 | 2 | |
St. Paul's (Wpg) Crusaders Varsity Volleyball | 10-25, 23-25 | 24-25, 15-25 | 0-4 | 3 |
Pool 2 | Steinbach Regional Sabres | River East Kodiaks | Mennonite Brethren Hawks | W-L | Rank |
---|---|---|---|---|---|
Steinbach Regional Sabres | 25-16, 25-14 | 25-15, 25-18 | 4-0 | 1 | |
River East Kodiaks | 16-25, 14-25 | 22-25, 18-25 | 0-4 | 3 | |
Mennonite Brethren Hawks | 15-25, 18-25 | 25-22, 25-18 | 2-2 | 2 |
Pool 3 | Daniel McIntyre Maroons | Northlands Parkway Nighthawks | Garden Valley Zodiacs | W-L | Rank |
---|---|---|---|---|---|
Daniel McIntyre Maroons | 20-25, 20-25 | 24-25, 11-25 | 0-4 | 3 | |
Northlands Parkway Nighthawks | 25-20, 25-20 | 17-25, 21-25 | 2-2 | 2 | |
Garden Valley Zodiacs | 25-24, 25-11 | 25-17, 25-21 | 4-0 | 1 |
Pool 4 | Dakota Lancers | Lord Selkirk Royals | Linden Christian Wings | W-L | Rank |
---|---|---|---|---|---|
Dakota Lancers | 22-25, 25-21, 11-15 | 24-25, 22-25 | 1-4 | 3 | |
Lord Selkirk Royals | 25-22, 21-25, 15-11 | 25-18, 24-25, 15-9 | 4-2 | 1 | |
Linden Christian Wings | 25-24, 25-22 | 18-25, 25-24, 9-15 | 3-2 | 2 |
Pool 5 | Sturgeon Heights Huskies | Westwood Warriors | Garden City Gophers | W-L | Rank |
---|---|---|---|---|---|
Sturgeon Heights Huskies | 23-25, 17-25 | 22-25, 24-25 | 0-4 | 3 | |
Westwood Warriors | 25-23, 25-17 | 22-25, 19-25 | 2-2 | 2 | |
Garden City Gophers | 25-22, 25-24 | 25-22, 25-19 | 4-0 | 1 |
Pool 6 | Jeanne-Sauve Olympiens | Murdoch MacKay | Maples | W-L | Rank |
---|---|---|---|---|---|
Jeanne-Sauve Olympiens | 25-13, 25-10 | 25-17, 25-14 | 4-0 | 1 | |
Murdoch MacKay | 13-25, 10-25 | 12-25, 24-25 | 0-4 | 3 | |
Maples | 17-25, 14-25 | 25-12, 25-24 | 2-2 | 2 |
Pool 7 | J.H. Bruns Broncos | Fort Richmond Centurions | Westgate Wings | W-L | Rank |
---|---|---|---|---|---|
J.H. Bruns Broncos | 15-25, 19-25 | 13-25, 23-25 | 0-4 | 3 | |
Fort Richmond Centurions | 25-15, 25-19 | 25-19, 19-25, 10-15 | 3-2 | 2 | |
Westgate Wings | 25-13, 25-23 | 19-25, 25-19, 15-10 | 4-1 | 1 |
Pool 8 | West Kildonan Wolverines | Kelvin Clippers | Tec Voc Hornets | W-L | Rank |
---|---|---|---|---|---|
West Kildonan Wolverines | 19-25, 11-25 | 24-25, 19-25 | 0-4 | 3 | |
Kelvin Clippers | 25-19, 25-11 | 19-25, 16-25 | 2-2 | 2 | |
Tec Voc Hornets | 25-24, 25-19 | 25-19, 25-16 | 4-0 | 1 |
Bracket
Dakota Lancers AAAA Varsity Boys Volleyball 2022Lord Selkirk Royals AAAA Varsity Boys Volleyball 2022Vincent Massey (Wpg) Trojans AAAA Varsity Boys Volleyball 2022Daniel McIntyre Maroons AAAA Varsity Boys Volleyball 2022Northlands Parkway Nighthawks AAA Varsity Boys Volleyball 2022Jeanne-Sauve Olympiens AAAA Varsity Boys Volleyball 2022Steinbach Regional Sabres AAAA Varsity Boys Volleyball 2022Miles Macdonell Buckeyes AAAA Varsity Boys Volleyball 2022Murdoch MacKay AAAA Varsity Boys Volleyball 2022J.H. Bruns Broncos AAAA Varsity Boys Volleyball 2022Garden Valley Zodiacs AAA Varsity Boys Volleyball 2022Fort Richmond Centurions AAAA Varsity Boys Volleyball 2022West Kildonan Wolverines AAAA Varsity Boys Volleyball 2022River East Kodiaks AAAA Varsity Boys Volleyball 2022Sturgeon Heights Huskies AAAA Varsity Boys Volleyball 2022Westwood Warriors AAA Varsity Boys Volleyball 2022Garden City Gophers AAAA Varsity Boys Volleyball 2022Linden Christian Wings AAA Varsity Boys Volleyball 2022Mennonite Brethren Hawks AAA Varsity Boys Volleyball 2022Kelvin Clippers AAAA Varsity Boys Volleyball 2022Maples AAAA Varsity Boys Volleyball 2022Westgate Wings AAA Varsity Boys Volleyball 2022St. Paul's (Wpg) Crusaders Varsity Volleyball AAAA Varsity Boys Volleyball 2022Tec Voc Hornets AAAA Varsity Boys Volleyball 2022
Games
Date & Time | Visiting | Home | Result | Venue | Gender | Type | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Oct 1, 2022 5:00pm | J.H. Bruns Broncos | vs | West Kildonan Wolverines | 23-25, 17-25 | V Boys | Bracket | |||
Oct 1, 2022 5:00pm | Tec Voc Hornets | vs | Fort Richmond Centurions | 25-21, 25-11 | V Boys | Bracket | |||
Oct 1, 2022 5:00pm | Westgate Wings | vs | Kelvin Clippers | 25-24, 25-23 | V Boys | Bracket | |||
Oct 1, 2022 5:00pm | Sturgeon Heights Huskies | vs | Murdoch MacKay | 25-23, 25-19 | V Boys | Bracket | |||
Oct 1, 2022 5:00pm | Westwood Warriors | vs | Maples | 25-23, 23-25, 6-15 | V Boys | Bracket | |||
Oct 1, 2022 5:00pm | Garden City Gophers | vs | Jeanne-Sauve Olympiens | 11-25, 20-25 | V Boys | Bracket | |||
Oct 1, 2022 5:00pm | Dakota Lancers | vs | Daniel McIntyre Maroons | 21-25, 25-17, 17-15 | V Boys | Bracket | |||
Oct 1, 2022 5:00pm | Northlands Parkway Nighthawks | vs | Linden Christian Wings | 25-18, 16-25, 15-13 | V Boys | Bracket | |||
Oct 1, 2022 5:00pm | Garden Valley Zodiacs | vs | Lord Selkirk Royals | 23-25, 26-24, 15-10 | V Boys | Bracket | |||
Oct 1, 2022 5:00pm | St. Paul's (Wpg) Crusaders | vs | River East Kodiaks | 25-21, 25-23 | V Boys | Bracket | |||
Oct 1, 2022 5:00pm | Mennonite Brethren Hawks | vs | Miles Macdonell Buckeyes | 14-25, 23-25 | V Boys | Bracket | |||
Oct 1, 2022 5:00pm | Vincent Massey (Wpg) Trojans | vs | Steinbach Regional Sabres | 20-25, 17-25 | V Boys | Bracket | |||
Oct 1, 2022 5:00pm | Vincent Massey (Wpg) Trojans | vs | Miles Macdonell Buckeyes | 25-19, 25-24 | V Boys | Round Robin 1 | |||
Oct 1, 2022 5:00pm | Vincent Massey (Wpg) Trojans | vs | St. Paul's (Wpg) Crusaders | 25-10, 25-23 | V Boys | Round Robin 1 | |||
Oct 1, 2022 5:00pm | Miles Macdonell Buckeyes | vs | St. Paul's (Wpg) Crusaders | 25-24, 25-15 | V Boys | Round Robin 1 | |||
Oct 1, 2022 5:00pm | Steinbach Regional Sabres | vs | River East Kodiaks | 25-16, 25-14 | V Boys | Round Robin 1 | |||
Oct 1, 2022 5:00pm | Steinbach Regional Sabres | vs | Mennonite Brethren Hawks | 25-15, 25-18 | V Boys | Round Robin 1 | |||
Oct 1, 2022 5:00pm | River East Kodiaks | vs | Mennonite Brethren Hawks | 22-25, 18-25 | V Boys | Round Robin 1 | |||
Oct 1, 2022 5:00pm | Daniel McIntyre Maroons | vs | Northlands Parkway Nighthawks | 20-25, 20-25 | V Boys | Round Robin 1 | |||
Oct 1, 2022 5:00pm | Daniel McIntyre Maroons | vs | Garden Valley Zodiacs | 24-25, 11-25 | V Boys | Round Robin 1 | |||
Oct 1, 2022 5:00pm | Northlands Parkway Nighthawks | vs | Garden Valley Zodiacs | 17-25, 21-25 | V Boys | Round Robin 1 | |||
Oct 1, 2022 5:00pm | Dakota Lancers | vs | Lord Selkirk Royals | 22-25, 25-21, 11-15 | V Boys | Round Robin 1 | |||
Oct 1, 2022 5:00pm | Dakota Lancers | vs | Linden Christian Wings | 24-25, 22-25 | V Boys | Round Robin 1 | |||
Oct 1, 2022 5:00pm | Lord Selkirk Royals | vs | Linden Christian Wings | 25-18, 24-25, 15-9 | V Boys | Round Robin 1 | |||
Oct 1, 2022 5:00pm | Kelvin Clippers | vs | Tec Voc Hornets | 19-25, 16-25 | V Boys | Round Robin 1 | |||
Oct 1, 2022 5:00pm | West Kildonan Wolverines | vs | Tec Voc Hornets | 24-25, 19-25 | V Boys | Round Robin 1 | |||
Oct 1, 2022 5:00pm | West Kildonan Wolverines | vs | Kelvin Clippers | 19-25, 11-25 | V Boys | Round Robin 1 | |||
Oct 1, 2022 5:00pm | Westgate Wings | vs | Fort Richmond Centurions | 19-25, 25-19, 15-10 | V Boys | Round Robin 1 | |||
Oct 1, 2022 5:00pm | J.H. Bruns Broncos | vs | Westgate Wings | 13-25, 23-25 | V Boys | Round Robin 1 | |||
Oct 1, 2022 5:00pm | J.H. Bruns Broncos | vs | Fort Richmond Centurions | 15-25, 19-25 | V Boys | Round Robin 1 | |||
Oct 1, 2022 5:00pm | Murdoch MacKay | vs | Maples | 12-25, 24-25 | V Boys | Round Robin 1 | |||
Oct 1, 2022 5:00pm | Jeanne-Sauve Olympiens | vs | Maples | 25-17, 25-14 | V Boys | Round Robin 1 | |||
Oct 1, 2022 5:00pm | Jeanne-Sauve Olympiens | vs | Murdoch MacKay | 25-13, 25-10 | V Boys | Round Robin 1 | |||
Oct 1, 2022 5:00pm | Westwood Warriors | vs | Garden City Gophers | 22-25, 19-25 | V Boys | Round Robin 1 | |||
Oct 1, 2022 5:00pm | Sturgeon Heights Huskies | vs | Garden City Gophers | 22-25, 24-25 | V Boys | Round Robin 1 | |||
Oct 1, 2022 5:00pm | Sturgeon Heights Huskies | vs | Westwood Warriors | 23-25, 17-25 | V Boys | Round Robin 1 | |||
Sep 29, 2022 5:00pm | Daniel McIntyre Maroons | vs | J.H. Bruns Broncos | 25-7, 25-10 | V Boys | Round Robin 1 | |||
Sep 29, 2022 5:00pm | Garden City Gophers | vs | St. Paul's (Wpg) Crusaders | 7-25, 13-25 | V Boys | Round Robin 1 | |||
Sep 29, 2022 5:00pm | Garden City Gophers | vs | Westgate Wings | 25-9, 25-11 | V Boys | Round Robin 1 | |||
Sep 29, 2022 5:00pm | Northlands Parkway Nighthawks | vs | St. Paul's (Wpg) Crusaders | 15-25, 21-25 | V Boys | Round Robin 1 | |||
Sep 29, 2022 5:00pm | Northlands Parkway Nighthawks | vs | Westgate Wings | 25-22, 25-19 | V Boys | Round Robin 1 | |||
Sep 29, 2022 5:00pm | Northlands Parkway Nighthawks | vs | Garden City Gophers | 25-16, 25-22 | V Boys | Round Robin 1 | |||
Sep 29, 2022 5:00pm | J.H. Bruns Broncos | vs | Sturgeon Heights Huskies | 14-25, 12-25 | V Boys | Round Robin 1 | |||
Sep 29, 2022 5:00pm | Daniel McIntyre Maroons | vs | Sturgeon Heights Huskies | 25-19, 25-22 | V Boys | Round Robin 1 | |||
Sep 29, 2022 5:00pm | Vincent Massey (Wpg) Trojans | vs | Sturgeon Heights Huskies | 25-23, 25-13 | V Boys | Round Robin 1 | |||
Sep 29, 2022 5:00pm | Vincent Massey (Wpg) Trojans | vs | J.H. Bruns Broncos | 25-14, 25-14 | V Boys | Round Robin 1 | |||
Sep 29, 2022 5:00pm | Vincent Massey (Wpg) Trojans | vs | Daniel McIntyre Maroons | 24-25, 25-18 | V Boys | Round Robin 1 | |||
Sep 29, 2022 5:00pm | Fort Richmond Centurions | vs | Westwood Warriors | 16-25, 22-25 | V Boys | Round Robin 1 | |||
Sep 29, 2022 5:00pm | Garden Valley Zodiacs | vs | Westwood Warriors | 25-15, 25-18 | V Boys | Round Robin 1 | |||
Sep 29, 2022 5:00pm | Garden Valley Zodiacs | vs | Fort Richmond Centurions | 25-16, 25-16 | V Boys | Round Robin 1 | |||
Sep 29, 2022 5:00pm | Miles Macdonell Buckeyes | vs | Westwood Warriors | 25-11, 20-20 | V Boys | Round Robin 1 | |||
Sep 29, 2022 5:00pm | Miles Macdonell Buckeyes | vs | Garden Valley Zodiacs | 24-25, 25-17 | V Boys | Round Robin 1 | |||
Sep 29, 2022 5:00pm | Jeanne-Sauve Olympiens | vs | Steinbach Regional Sabres | 20-25, 22-25 | V Boys | Round Robin 1 | |||
Sep 29, 2022 5:00pm | Westgate Wings | vs | St. Paul's (Wpg) Crusaders | 15-25, 15-25 | V Boys | Round Robin 1 | |||
Sep 29, 2022 5:00pm | Kelvin Clippers | vs | Maples | 25-23, 21-25 | V Boys | Round Robin 1 | |||
Sep 29, 2022 5:00pm | Mennonite Brethren Hawks | vs | Maples | 25-24, 25-16 | V Boys | Round Robin 1 | |||
Sep 29, 2022 5:00pm | Mennonite Brethren Hawks | vs | Kelvin Clippers | 25-17, 25-21 | V Boys | Round Robin 1 | |||
Sep 29, 2022 5:00pm | Lord Selkirk Royals | vs | Maples | 25-21, 25-18 | V Boys | Round Robin 1 | |||
Sep 29, 2022 5:00pm | Lord Selkirk Royals | vs | Kelvin Clippers | 25-22, 23-25 | V Boys | Round Robin 1 | |||
Sep 29, 2022 5:00pm | Lord Selkirk Royals | vs | Mennonite Brethren Hawks | 25-21, 19-25 | V Boys | Round Robin 1 | |||
Sep 29, 2022 5:00pm | Murdoch MacKay | vs | River East Kodiaks | 11-25, 21-25 | V Boys | Round Robin 1 | |||
Sep 29, 2022 5:00pm | Miles Macdonell Buckeyes | vs | Fort Richmond Centurions | 25-20, 25-24 | V Boys | Round Robin 1 | |||
Sep 29, 2022 5:00pm | Dakota Lancers | vs | River East Kodiaks | 22-25, 21-25 | V Boys | Round Robin 1 | |||
Sep 29, 2022 5:00pm | Dakota Lancers | vs | West Kildonan Wolverines | 25-16, 25-24 | V Boys | Round Robin 1 | |||
Sep 29, 2022 5:00pm | Dakota Lancers | vs | Murdoch MacKay | 25-14, 18-25 | V Boys | Round Robin 1 | |||
Sep 29, 2022 5:00pm | Linden Christian Wings | vs | Tec Voc Hornets | 25-18, 25-14 | V Boys | Round Robin 1 | |||
Sep 29, 2022 5:00pm | Steinbach Regional Sabres | vs | Tec Voc Hornets | 25-17, 25-14 | V Boys | Round Robin 1 | |||
Sep 29, 2022 5:00pm | Steinbach Regional Sabres | vs | Linden Christian Wings | 25-21, 24-25 | V Boys | Round Robin 1 | |||
Sep 29, 2022 5:00pm | Jeanne-Sauve Olympiens | vs | Tec Voc Hornets | 22-25, 25-22 | V Boys | Round Robin 1 | |||
Sep 29, 2022 5:00pm | Jeanne-Sauve Olympiens | vs | Linden Christian Wings | 18-25, 25-19 | V Boys | Round Robin 1 | |||
Sep 29, 2022 5:00pm | Murdoch MacKay | vs | West Kildonan Wolverines | 19-25, 25-21 | V Boys | Round Robin 1 | |||
Sep 21, 2022 5:00pm | West Kildonan Wolverines | vs | River East Kodiaks | 12-25, 23-25 | V Boys | Round Robin 1 |