Provincial Volleyball Championships

November 21 & 22, 2003

   JV RURAL  JV URBAN

"A"  "AA"  "AAA"  "AAAA"

JV RURAL GIRLS
November 21 & 22, 2003

Championship

Souris 2 vs Virden 1 (19-25, 25-13, 15-1)

Semi Finals

Souris 2 vs Ashern 0 (24-14,25-20)
Virden 2 vs Garden Valley (Winkler) 0 (25-19, 25-23)

Third Place

Ashern 2 vs Garden Valley (Winkler) 1 (19-25, 25-13, 15-13)

All Stars

Kristen Peters - Garden Valley (Winkler)
Amanda Clark - Ashern
Alyssa Waitby - Virden
Alyssa Crukshank - Virden
Amanda Warnett - Souris
Kelsey Rose - Souris

MVP  Becky Young - Souris

JV RURAL BOYS
November 21 & 22, 2003

Championship

Niverville 2 vs Gabrielle Roy (Ile des Chenes) 1 (25-20, 21-25, 15-8)

Semi Finals

Niverville 2 vs Garden Valley (Winkler) 0 (25-20, 25-20)
Gabrielle Roy (Ile des Chenes) 2 vs Rivers 0 (25-9, 25-12)

Third Place

Garden Valley (Winkler) 2 vs Rivers 0 (25-12, 25-13)

All Stars

Curtis Fehr - Garden Valley (Winkler)
Brent Rempel - Niverville
Nike Neufeld = Niverville
Julien Grenier - Gabrielle Roy (Ile des Chenes)
Philip Hensrud - Gabrielle Roy (Ile des Chenes)
Matt Hebert - Gabrielle Roy (Ile des Chenes)

MVP  Connor Ksrepnek - Niverville

Top of Page

JV URBAN GIRLS
November 21, & 22, 2003

Championship

Fort Richmond 2 vs Crocus Plains (Brandon) 0 (25-17, 25-14)

Semi Finals

Fort Richmond 2 vs Mennonite Brethren 0 (25-8, 25-13)
Crocus Plains (Brandon) 2 vs Vincent Massey (Brandon) 0 (25-10, 25-14)

Third Place

Mennonite Brethren 2 vs Vincent Massey (Brandon) 0 (25-19, 26-24)

All Stars

Heidi Robbins - Vincent Massey (Brandon)
Christine Ewert - Mennonite Brethren
Tessa Klassen - Fort Richmond
Caity Gooch - Fort Richmond
Jenna Gerelius - Crocus Plains (Brandon)
Lori VanDenHam - Crocus Plains (Brandon)

MVP  Kayla Klassen - Fort Richmond

JV URBAN BOYS
November 21 & 22, 2003

Championship

College Jeanne-Sauve 2 vs Mennonite Brethren 0 (25-22, 25-21)

Semi Finals

College Jeanne-Sauve 2 vs Transcona 0 (25-23, 25-17)
Mennonite Brethren 2 vs River East 0 (25-23, 25-21)

Third Place

Transcona 2 vs River East 1 (25-20, 21-25, 15-13)

All Stars

Braden Krahn - River East
Greg Winiarz - Transcona
Matt Livingston - Mennonite Brethren
Stefan Bohn - Mennonite Brethren
Nick Lother - College Jeanne-Sauve
Mike Mallin - College Jeanne-Sauve

MVP  Dan Lother - College Jeanne-Sauve

Top of Page

"A" GIRLS
Landmark
November 27,28 & 29, 2003

Championship

Glenboro 2 vs Landmark 1 (25-23, 24-26, 15-10)

Semi Finals

Landmark 2 vs Ethlebert 0 (25-12, 25-23)
Glenboro 2 vs St. Jean Baptiste 0 (25-21, 25-13)

Third Place

Ethlebert 2 vs St. Jean Baptiste 0 (28-26, 25-29

All Stars

Shantara Baydack - Shoal Lake
Wendy Paziuk - Ethlebert
Lisa Giesbrecht - Landmark
Kelsey Schalla - Landmark
Brittany Fisher - Glenboro
Brittany Cullen - Glenboro

MVP  Ferran Cardinal - Glenboro

Players Choice   Amy Morrison - Hatney

"A" BOYS
La Broquerie
November 27, 28 * 29, 2003

Championship

Glenboro 2 vs Glenella 0 (25-17, 25-11)

Semi Finals

Glenboro 2 vs 1972 Memorial (Oxford House ) 0 (25-16, 25-20)
Glenella 2 vs Ethelbert 1 (14-25, 27-25, 18-16)

Third Place

1972 Memorial (Oxford House) 2 vs Ethelbert 1 (20-25, 25-19, 16-14)

All Stars

Justin Sawchuck - Glenella
Tyler Smith - Glenella
Tommy Okenow - 1972 Memorial (Oxford House)
Curtis Grieves - 1971 Memorial (Oxford House)
Tyler Wallis - Glenboro
Nathan Corrigan - Ethelbert

MVP  Derek Alcock - Glenboro

Players Choice Derek Alcock - Glenboro

Top of Page

"AA" GIRLS
Morris
November 27,28 & 29, 2003

Championship

Souris 2 vs Boissevain 0 (25-14, 25-21)

Semi Finals

Souris 2 vs Goose Lake (Roblin) 0 (25-19, 25-10)
Boissevain 2 vs Morris 0 (25-19, 25-19)

Third Place
Goose Lake (Roblin) 2 vs Morris 0 (25-15, 25-20)

All Stars

Kristi Hunter - Goose Lake (Roblin)
Amanda Warnett - Souris
Holley Kroeker - Boissevain
Cassidy Kroeker - Boissevain
Liz Loewen - Morris
Kayleen Ulrich - Goose Lake (Roblin)

MVP  Rachel Svistovski - Souris

Players Choice Becky Young - Souris

"AA" BOYS
Niverville
November 27, 28, & 29, 2003

Championship

Niverville 2 vs Elton 0 (25-17, 25-13)

Semi Finals

Elton (Forrest) 2 vs Carberry 0 (25-16, 25-17)
Niverville 2 vs Goose Lake (Roblin) 0 (25-21, 25-23)

Third Place

Carberry 2 vs Goose Lake (Roblin) 1 (21-25, 25-18, 15-7)

All Stars

Kyle Chandler - Carberry
Mike Mazur - Goose Lake (Roblin)
Sean Parkin - Elton (Forrest)
Patrick Thompson - Elton (Forrest)
Jordan Screpnek - Niverville
Conner Screpnek - Niverville

MVP  Brad Murray - Niverville

Players Choice  Patrick Thompson - Elton (Forrest)

Top of Page

"AAA" GIRLS
November 27,28 & 29, 2003

Championship

Neelin (Brandon) 2 vs Ashern 1 (25-23, 19-25, 15-11)

Semi Finals

Ashern 2 vs Westgate Mennonite 1 (25-17, 22-25, 15-10)
Neelin (Brandon) 2 vs Major Pratt (Russell) 0 (25-23, 25-22)

Third Place

Major Pratt (Russell) 2 vs Westgate Mennonite 0 (25-19, 25-23)

All Stars

Dayna Kiesman - Ashern
Jenna Kolonaya - Ashern
Erin Redford - Major Pratt (Russell)
Allyson Menzies - Neelin (Brandon)
Kristen Lawson - Neelin (Brandon)
Sonja Enns - Westgate Mennonite

MVP Jayme Menzies - Neelin (Brandon)

Players Choice   Kaitly Wasyliw - Major Pratt (Russell)

"AAA" BOYS
November 27, 28 & 29, 2003

Championship

Portage 2 vs Westgate Mennonite 0 (25-18, 29-27)

Semi Finals

Westgate Mennonite 2 vs Neelin (Brandon) 0 (25-18, 25-20)
Portage 2 vs St. Norbert 0 (25-13, 25-18)

Third Place

St. Norbert 2 vs Neelin (Brandon) 0 (25-13, 25-18)

All Stars

Evan Grimstrup - St. Norbert
Ryan DeCosse - Neelin (Brandon)
Matt Mulvey - Portage
Drew Neufeld - Portage
Curtis Carrick - Westgate
David Harms - Westgate

MVP Glen Pauch - Portage

Players Choice Ryan DeCosse - Neelin (Brandon)

Top of Page

"AAAA" GIRLS
November 27, 28, 29, 2003

Championship

Dakota 3 vs Oak Park 2 (26-24, 17-25, 25-22, 20-25, 15-8)

Semi Finals

Oak Park 2 vs Crocus Plains (Brandon) 2 (25-18, 23-25, 21-25, 25-20)
Daktoa 3 vs College Jeanne-Sauve 1 (25-18, 25-23, 19-25, 25-16)

All Stars

Ashley Ceeighton - Crocus Plains (Brandon)
Erin Niewenberg - College Jeanne-Sauve
Kristen Locke - Dakota
Belinda Sachive - Oak Park
Sabrina Barnes - Oak Park
Michelle Elands - Dakota

MVP  Mami Miyashita - Dakota

Players Choice Kaley Lawrence - Oak Park

"AAAA" BOYS 
November 27, 28 & 29, 2003

Championship

Dakota 3 vs Mennonite Brethren 1 (25-23, 28-26, 21-25, 25-20)

Semi Finals

Mennonite Brethren 3 vs Vincent Massey (Winnipeg) 0 (25-19, 25-17, 25-21)
Dakota 3 vs Miles Macdonell 1 (22-25, 25-27, 25-14, 25-20)

All Stars

Andrew Stevenson - Vincent Massey (Winnipeg)
Jeremy Stubler - Miles Macdonell
Andrew Roorda - Dakota
Crhis Wowchuck - Mennonite Brethren
Ryan Hudson - Dakota
Kevin Friesen - Mennonite Brethren

MVP  Andrew Town - Dakota

Players Choice Glen Galupe - Dakota