Provincial Volleyball Championships

November 29,30 & December 1, 2001

"A"  "AA"  "AAA"  "AAAA"

"A" GIRLS
Shoal Lake
November 29, 30 & December 1, 2001

Championship

Glenboro 2 vs St. Jean Bapiste 0 (25-9, 25-12)

Semi Finals

Glenboro 2 vs Landmark 0 (25-12, 25-14)
St. Jean Baptiste 2 vs Hamiota 1 (27-25, 23-25, 15-13)

Third Place

Hamiota 2 vs Landmark 0 (25-21, 26-24)

All Stars

Janelle Reimer - Landmark
Sheena Hamilton - Hamiota
Meaghan Barnabe - St. Jean Baptiste
Cheis Barnabe - St. Jean Baptiste
Kendle Dubyts - Glenboro
Kristy Fisher - Glenboro

MVP Kendal Campbell - Glenboro

Players Choice Laura Stevenson - Hamiota

"A" BOYS
Strathclair
November 29, 30 & December 1, 2001

Championship

Wawanesa 2 vs 1972 Memorial (Oxford House) 0 (25-20, 25-14)

Semi Finals

Wawanesa 2 vs Treherne 0 (25-21, 25-19)
1972 Memorial (Oxford House) 2 vs Gilbert Plains 0 (25-20, 25-21)

Third Place

Gilbert Plains 2 vs Treherne 0 (25-23, 25-23)

All Stars

Andrew Cuddy - Treherne
Eric Shumka - Gilbert Plains
Steegan Stoski - Gilbert Plains
Courtney Weenusk - 1972 Memorial (Oxford House)
Mark Plet - Wawanesa
Devon Boneham - Wawanesa

MVP  Adrian Robinson - 1972 Memorial (Oxford House)

Players Choice Jarid Fink - Glenboro

Top of Page

"AA" GIRLS
Elton (Forrest)
November 29, 30 & December 1, 2001

Championship

Ashern 2 vs Major Pratt (Russell) 1 (25-12, 21-25, 15-11)

Semi Finals

Ashern 2 vs Souris 0 (25-7, 25-20)
Major Pratt (Russell) 2 vs Elton (Forrest) 0 (25-16, 25-15)

Third Place

Souris 2 vs Elton (Forrest) 1 (25-19, 17-25, 15-10)

All Stars

Karlie Mushie - Souris
Nicole Durnin - Elton (Forrest)
Kendra Dyck - Winnipegosis
Meagan Paradine - Major Pratt (Russell)
Heather Kolomaya - Ashern
Dana Kiesman - Ashern

MVP  Melissa Springer - Ashern

Players Choice Meagan Paradine - Major Pratt (Russell)

"AA" BOYS
Minnedosa
November 29, 30 & December 1, 2001

Championship

Elton (Forrest) 2 vs Gabrielle Roy (Ile des Chenes) 1 (30-28, 24-26, 15-10)

Semi Finals

Gabrielle Roy (Ile des Chenes) 2 vs Rosenort 0 (25-14, 25-23)
Elton (Forrest) 2 vs Major Pratt (Russell) 1 (20-25, 25-16, 15-9)

Third Place

Major Pratt (Russell) 2 vs Rosenort 1 (25-18, 16-25, 15-6)

All Stars

Paul Brunette - Gabrielle Roy (Ile des Chenes)
Matt Friesen - Rosenort
Kyle Nixon - Major Pratt (Russell)
Andre Dupuis - Gabrielle Roy (Ile des Chenes)
Chris Bromley - Elton (Forrest)
Cody Bradley - Elton (Forrest)

MVP  Pat Thompson - Elton (Forrest)

Player Choice Paul Brunette - Gabrielle Roy (Ile des Chenes)

Top of Page

"AAA" GIRLS
Winnipeg
November 29, 30 & December 1, 2001

Championship

Neelin (Brandon) 2 vs Churchill High 0 (25-19, 25-23)

Semi Finals

Churchill High 2 vs Windsor Park 0 (25-21, 25-16)
Neelin (Brandon) 2 vs Neepawa 0 (25-19, 26-24)

Third Place

Neepawa 2 vs Windsor Park 1 (25-21, 23-25, 15-10)

All Stars

Cassie Hawrysh - Neelin (Brandon)
Gabbi Fontaine - Churchill High
Leah Sutherland - Churchill High
Kara Menzies - Neepawa
Jane Harley - Neepawa
Laura Meisner - Windsor Park

MVP  Kathryn McCannell - Neelin (Brandon)

Players Choice Uzomo Asagwara - St. Norbert

"AAA" BOYS
Winnipeg
November 29, 30 & December 1, 2001

Championship

Swan Valley (Swan River) 2 vs Westgate Mennonite 0 (25-21, 25-23)

Semi Finals

Swan Valley (Swan River) 2 vs St. Norbert 0 (25-20, 25-17
Westgate Mennonite 2 vs Garden Valley (Winkler) 0 (25-19, 25-17)

Third Place

Garden Valley (Winkler) 2 vs St. Norbert 0 (25-21, 25-20)

All Stars

Marlin Wiebe - Garden Valley (Winkler)
Ryan Bevan - St. Norbert
Jason Neufeld - Westgate Mennonite
Nathan Toews - Westgate Mennonite
Ryan Stewart - Swan Valley (Swan River)
Brittan Jones - Swan Valley (Swan River)

MVP  Dan Andres - Swan Valley (Swan River)

Players Choice Dan Andres - Swan Valley (Swan River)

Top of Page

"AAAA" GIRLS
Winnipeg
November 29, 30 & December 1, 2001

Championship

Crocus Plains (Brandon) 3 vs Mennonite Brethren 1 (25-20, 19-25, 25-16, 25-14)

Semi Finals

Mennonite Brethren 3 vs Westgate Mennonite 2 (20-25, 25-18, 12-25, 25-21, 15-12)
Crocus Plains (Brandon) 3 vs River East 2 (18-25, 21-25, 25-19, 25-23, 15-11)

All Stars

Nicola Dirks - Westgate Mennonite
Leanne Regehr - River East
Angela Wiebe - Mennonite Brethren
Dana Rudniski - Crocus Plains (Brandon)
Erin Small - Crocus Plains (Brandon)
Nicle Syntak - Crocus Plains (Brandon)

MVP  Meredith Hawryluk - Mennonite Brethren

Players Choice Angela Wiebe - Mennonite Brethren

"AAAA" BOYS
Winnipeg
November 29, 30 & December 1, 2001

Championship

Mennonite Brethren 3 vs Lord Selkirk 0 (25-19, 25-19, 25-21)

Semi Finals

Lord Selkirk 3 vs Miles Macdonell 0 (25-20, 25-15, 31-29)
Mennonite Brethren 3 vs Neelin (Brandon) 2 (25-20, 22-25, 26-28, 25-22, 15-13)

All Stars

Tim Mazur - Miles Macdonell
Lyle Johnson - Neelin (Brandon)
Nick Kostaniuk - Lord Selkirk
Andrew Karol - Lord Selkirk
Stewart Kozlowski - Mennonite Brethren
Mark Pauls - Mennonite Brethren

MVP  Ryan DeRooy - Mennonite Brethren

Players Choice Lyle Jonsson - Neelin (Brandon)