Provincial Volleyball Championships

November 23 - 25, 2000

 "A"AA"  "AAA"  "AAAA"

"A" GIRLS
Boissevain
November 23 - 25, 2000

Championship

Landmark 2 vs Hamiota 0 (25-22, 25-17)

Semi Finals

Landmark 2 vs St. Jean Baptiste 1 (20-25, 25-23, 15-9)
Hamiota 2 vs Glenboro 1 (20-25, 26-24, 15-6)

Third Place

Glenboro 2 vs St. Jean Baptiste 0 (25-16, 25-22)

All Stars

Carissa Plett - Landmark
Karen Rawlings - Hamiota
Nancy Mathison - Hamiota
Christine Lavalee - St. Jean Baptiste
Kendal Campbell - Glenboro
Dara McLean - Glenboro

MVP  Tina Giesbrecht - Landmark

Players Choice Tany Montague - Rivers

"A" BOYS
Wawanesa
November 23- 25, 2000

Championship

Landmark 2 vs Wawanesa 0 (25-11, 25-14)

Semi Finals

Landmark 2 vs Trehern 1 (27-29, 30-28, 15-9)
Wawanesa 2 vs St. Joachim (La Broquerie) 1 (13-25, 26-24, 15-9)

Third Place

Treherne 2 vs St. Joachim (La Broquerie) 0 (25-15, 25-12)

All Stars

Jim Albig - Landmark
Caleb Funk - Landmark
Cory Michiels - Treherne
Devon Boneham - Wawanesa
Ajay Friesen - Wawanesa
Roger Turenne - St. Joachim (La Broquerie)

MVP Kevin Plett - Landmark

Players Choice A.J. Friesen - Wawanesa

Top of Page

"AA" GIRLS
Lorette
November 23-25, 2000

Championshp

St. Pierre Joly 2 vs Ashern 0 (25-20, 25-14)

Semi Finals

Ashern 2 vs Major Pratt (Russell) 0 (25-22, 25-23)
St. Pierre Joly 2 vs Sanford 0 (25-17, 25-10)

Third Place

Major Pratt (Russell) 2 vs Sanford 0 (25-23, 27-25)

All Stars

Trisha Turner - Springs Christian
Stacey Dyck - Sanford
Kendra Dyck - Winnipegosis
Tara-Lyn Dorge - Morris
Brady Poshka - Major Pratt (Russell)
Vanessa Hogg - Ashern

MVP  Jocelyn Roy - St.Pierre Joly

Players Choice Jocelyn Roy - St. Pierre Joly

"AA" BOYS 
Niverville
November 23- 25, 2000

Championship

Niverville 2 vs Mennonite Collegiate (Gretna) 0 (33-31, 25-17)

Semi Finals

Niverville 2 vs Goose Lake (Roblin) 1 (25-16. 21-25, 15-12)
Mennonite Collegiate (Gretna) 2 vs Neepawa 1 (20-25, 25-16, 15-13)

Third Place

Neepawa 2 vs Goose Lake (Roblin) 0 (25-12, 25-22)

All Stars

Kevin Evans - Neepawa
Corey Peters - Mennonite Collegiate (Gretna)
Dan Kroeker - Mennonite Collegiate (Gretna)
Chris Regehr - Mennonite Collegiat (Gretna)
Mat Lux - Niverville
Chris Sawatzky - Niverville

MVP  Mike Peters - Niverville

Players Choice Steven Galay - Goose Lake (Roblin)

Top of Page

"AAA" GIRLS
Thompson
November 23-25, 2000

Championship

Nellin (Brandon) 2 vs Virden 1 (19-25, 25-12, 15-9)

Semi Finals

Virden 2 vs Churchill High 1 (21-25, 25-16, 15-8)
Neelin (Brandon) 2 vs Swan Valley (Swan River) 0 (25-11, 25-11)

Third Place

Churchill High 2 vs Swan Valley (Swan River) 0 25-13, 25-22)

All Stars

Kathryn McCannell - Neelin (Brandon)
Manon Paquin - College Louis Riel
Leah Sutherland - Churchill High
Steff Sochan - Dauphin
Erica Cochrane - Virden
Tamara McLellan - Virden

MVP  Jennifer Lopez - Neelin (Brandon)

Players Choice Uzomo Asagawara - St. Norbert

"AAA" BOYS
Thompson
November 23 -25, 2000

Championship

Swan Valley (Swan River) 2 vs College Louis Riel 1 (30-28, 21-25, 15-12)

Semi Finals

College Louis Riel 2 vs Portage 1 (23-25, 25-15, 16-14)
Swan Valley (Swan River) 2 vs Garden Valley (Winkler) 1 (25-11, 23-25, 15-6)

Third Place

Portage 2 vs Garden Valley (Winkler) 1 (17-25, 25-19, 15-12)

All Stars

Ryan Cooke - Swan Valley (Swan River)
Nigel Macaulay - Portage
Michael Kliever - Westgate Mennonite
Denis Ducharme - R.D. Parker (Thompson)
Jacques Anger - College Louis Riel
Joel Charriere - College Louis Riel

MVP  Danny Andres - Swan Valley (Swan River)

Players Choice Robert Prevost - R.D. Parker (Thompson)

Top of Page

"AAAA" GIRLS
Winnipeg
November 23-25, 2000

Championship

River East 3 vs Vincent Massey (Brandon) (25-21, 26-24, 25-12)

Semi Finals

Vincent Massey (Brandon) 3 vs Mennonite Brethren 0 (25-23, 25-23, 25-20)
River East 3 vs Lord Selkirk 2 (25-18, 23-25, 21=25, 25-21, 15-10)

All Stars

Kristen Schwartz - Mennonite Brethren
Kristy Fewchuk - Lord Selkirk
Kim Kerelchuk - Vincent Massey (Brandon)
Danielle Hargreaves - Vincent Massey (Brandon)
Roxanna Koe - River East
Christy Buikema - River East

MVP  Lindsay Poggemiller - River East

Players Choice Kristin Schwartz - Mennonite Brethren

"AAAA" BOYS
Winnipeg
November 23-25, 2000

Championship

Miles Macdonell 3 vs Neelin (Brandon) 2 (16-25, 25-17, 25-21, 20-25, 15-11)

Semi Finals

Miles Macdonell 3 vs Kelvin 1 (25-19, 25-23, 10-25, 25-21)
Neelin (Brandon) 3 vs Dakota 0 (25-13, 25-20, 25-17)

All Stars

Chad Burroughs - Dakota
Tim McDowell - Kelvin
Reed Eastely - Neelin (Brandon)
Lyle Johnson - Neelin (Brandon)
Allan Savagsengouthay - Miles Macdonell
Tim Mazur - Miles Macdonell

MVP  Josh Klassen - Miles Macdonell

Players Choice   Reed Eastely - Neelin (Brandon)