Provincial Volleyball Championships

  "A"  "AA"  "AAA"

"A" GIRLS

Championship

Green Valley (Grunthal) 2 vs Ashern 0 (15-5, 15-9)

Semi Finals

Green Valley (Grunthal) 2 vs Souris 0 (15-7, 15-8)
Ahsern 2 vs  Reston 1 (15-5, 7-15, 15-6)

Third Place

Souris 2 vs Reston 0 (16-14, 15-10)

All Stars

Julie Kornelson - Green Valley (Grunthal)
Bev Couling - Souris
Susie Giesler - Ashern
Lara Campbell - Reston
Sherry Sigurdur - Westmount School Complex (Snow Lake)
Jame Easton - Boissevain

MVP Coralee Smuk - Green Valley (Grunthal)

"A" BOYS 

Championship

Niverville 2 vs Ashern 0 (15-4, 15-10)

Semi Finals

Niverville 2 vs Grandview 0 (15-6, 15-8)
Ahsern 2 vs Glenboro 0 (15-8, 20-18)

Third Place

Glenboro 2 vs Grandview 0 (15-9, 15-9)

All Stars

Chris Courchaine - Niverville
Delbert Peters - Niverville
Jeff Chubaty - Ashern
Clint McGregor - Glenboro
Jody Powel - Grandview
Shawn Paul - Rivers

MVP  David Unger - Niverville

Top of Page

"AA" GIRLS 

Championship

St. Paul's Collegiate (Elie) 2 vs Vincent Massey (Brandon) 1 (15-3, 3-15, 15-13)

Semi Finals

Vincent Massey (Brandon) 2 vs Virden 1 (12-15, 15-9, 15-10)
St. Paul's Collegiate (Elie) 2 vs Goose Lake (Roblin) 0 (15-7, 15-5)

Third Place

Virden 2 vs Goose Lake (Roblin)0 (15-4, 15-11)

All Stars

Collen Duncan - Virden
Jodi Smith - Goose Lake (Roblin)
Pam Flick - Vincent Massey (Brandon)
Connie McKay - Vincent Massey (Brandon)
Julie Murray - St. Paul's Collegiate (Elie)
Cheri Toews - St. Paul's Collegiate (Elie)

MVP  Cheryl Cyrenne - St. Paul's Collegiate (Elie)

"AA" BOYS

Championship

Steinbach Regional 2 vs Dauphin 0 (15-5, 15-6)

Semi Finals

Dauphin 2 vs Crocus Plains (Brandon) 0 (15-4, 15-11)
Steinbach Regional 2 vs Hapnot (Flin Flon) 0 (16-14, 15-4)

Third Place

Hapnot (Flin Flon) 2 vs Crocus Plains (Brandon) 0 (15-8, 15-13

All Stars

Henry Kasdorf - Steinbach Regional
Puba Pathammuong - Steinbach Regional
Steve Pasiciel - Steinbach Regional
Chris Sarin - Dauphin
Brian Antoshko - Dauphin
Rod Powel - Hapnot (Flin Flon)

MVP  Hai Trinh - Steinbach Regional

Top of Page

"AAA" GIRLS

Championship

Lord Selkirk 3 vs Daniel McIntyre 1 (15-6, 15-2, 9-15, 15-12)

Semi Finals

Lord Selkirk 2 vs River East 0 (15-12, 15-1, 15-4)
Daniel McIntyre 3 vs Silver Heights 2 (15-5, 12-15, 15-9, 13-15, 15-11)

All Stars

Tonya Moreton - Lord Selkirk
Janis Kelly - Daniel McIntyre
Anne Shimnowsky - Daniel McIntyre
Judy Gradt - River East
Jenny Gradt - River East
Tara Patrick - Silver Heights

MVP  Lisa Kachkowsky - Lord Selkirk

"AAA" BOYS

Championship

St. Paul's High School 3 vs Lord Selkirk 1 (17-15, 15-3, 13-15, 15-6)

Semi Finals

St. Paul's High School 3 vs John Taylor 0 (15-10, 15-2, 15-12)
Lord Selkirk 3 vs Vincent Massey (Brandon) 0 (15-5, 15-10, 15-7)

All Stars

Shane Roersma - Lord Selkirk
Kerry Kowalchuk - Lord Selkirk
Dave Steven - St. Paul's High School
Paul Zonneveld - St. Paul's High School
Rodel Sicat - St. Paul's High School
Colin Bartlett - John Taylor

MVP  Tim Proctor - St. Paul's High School

Top of Page