Provincial Basketball Championships

March 15 & 16, 2002

"A"   "AA"   "AAA"   "AAAA"

 

"A"

GIRLS  
March 15 & 16
Steinbach

Championship

Hamiota 70 over Grandview 50

Semi Finals

Hamiota 63 over Treherne 51
Gandview 55 over Glenboro 52

Third Place

Treherne 69 over Glenboro 57

All Stars

Kendal Campbell - Glenboro
Sheena Grobb - Treherne
Kelli McDonald - Grandview
Jodi Lukey - Grandview
Sheena Hamilton - Hamiota

MVP  Rachelle Daniel - Hamiota

Players Choice   Mya Lowe - Hamiota

BOYS 
March 15 & 16
Steinbach

Championship

Point Des Chenes (Ste.Anne) 66 over Peguis 59

Semi Finals

Pointe Des Chenes (Ste. Anne) 74 over St. Laurent 73 (OT)
Peguis 53 over Ross L. Gray (Sprague) 45

Third Place

Ross L. Gray (Sprague) 53 over St. Laurent 48

All Stars

Graham Carter - Pointe Des Chenes (Ste. Anne)
Cliff Kirkness - Peguis
Daniel Cabana - Ross L. Gray (Sprague)
Craig Boudreau - St. Laurent
Darcy Friesen - Rosenort

MVP  Martin Bazin  - Point Des Chenes (Ste. Anne)

Players Choice   Aaron Lavalee - St. Laurent

Top of Page

 

"AA"  

GIRLS  
March 15 & 16
Birtle

Championship

Carberry 43 over Elton (Forrest) 41

Semi Finals

Elton (Forrest) 40 over Boissevain 32
Carberry 77 over Springs Christian 61

Third Place

Springs Christian 69 over Boissevain 54

All Stars

Jenna Dixon - Elton (Forrest)
Ashley Moffat - Elton (Forrest)
Sasah Viau - Carberry
Tess Stobbe - Boissevain
Trisha Turner - Springs Christian

MVP   Heidi McMillan - Carberry

Players Choice  Sasha Viau - Carberry

BOYS  
March 15 & 15
Russell

Championship

Boissevain 80 over Elton (Forrest) 48

Semi Finals

Boissevain 76 over Springs Christian 48
Elton (Forrest) 99 over Warren 54

Third Place

Warren 68 over Springs Christian 61

All Stars

Carson Dyck - Boissevain
David Rainnie - Boissevain
Pat Thompson - Elton (Forrest)
Ryan Kennedy - Elton (Forrest)
Adam McPherson - Springs Chrisitan

MVP   Daniel Waldron - Boissevain

Players Choice - Broc Lyons - Killarney

Top of Page

 

AAA"

GIRLS   
March 15 & 16
Portage La Prairie

Championship

Neelin (Brandon) 67 over St. Norbert 47

Semi Final

Neelin (Brandon) 51 over College Beliveau 38
St. Norbert 53 over Garden Valley (Winkler) 46

Third Place

Garden Valley (Winkler) 49 over College Beliveau 45

All Stars

Allison Falk - St. Norbert
Uzo Asagwara - St. Norbert
Rhiana Wall - College Beliveau
Emmy McGuinness - Neeling (Brandon)
Jody Boyes - Garden Valley (Winkler)

MVP  Marrla Evans - Neelin (Brandon)

Players Choice   - Uzo Asagwara - St. Norbert

 

BOYS  
March 15 & 16
Portage La Prairie

Championship

Neelin (Brandon) 79 over Edward Schreyer (Beausejour) 59

Semi Finals

Neelin (Brandon) 78 over St. Norbert 58
Edward Schreyer (Beausejour) 75 over R.D. Parker (Thompson) 61

Third Place

St. Norbert 81 over R.D. Parker (Thompson) 76

All Stars

Ryan Bevan - St. Norbert
Justin White - R.D. Parker (Thompson)
Fred Zeiler - Edward Schreyer (Beausejour)
Rob Bachman - Edward Schreyer (Beausejour)
Toon Van Lankvelt - Neelin (Brandon)

MVP   Adam McKay - Neelin (Brandon)

Players Choice  - Jordan Pauls - Garden Valley (Winkler)

Top of Page

"AAAA"

GIRLS   
March 14, 15 & 16
Winnipeg

Championship

Glenlawn 62 over Vincent Massey (Winnipeg) 32

Semi Final

Glenlawn 68 over Fort Richmond 52
Vincent Massey (Winnipeg) 68 over Daniel McIntyre 66

All Stars

Sarah Holder - Fort Richmond
Eleanor Topaio - Daniel McIntryre
Wande Olude - Vincent Massey (Winnipeg)
Jae Pirnie - Glenlawn
Yadili Okwumabua - Glenlawn

MVP  Melanie Schlichter - Glenlawn

Players Choice  - Colleen Lamirande - Glenlawn

BOYS   
March 14, 15 & 16
Winnipeg

Championship

Dakota 86 over Daniel McIntryre 83

Semi Final

Daniel McIntyre 91 over Silver Heights 74
Dakota 63 over Oak Park 56

All Stars

Erfan Nasajpour - Daniel McIntyre
Marvin Topacio - Daniel McIntyre
A.J. Gervais - Dakota
Charlie Brake - Oak Park
Chris Byrnes - Silver Heights

MVP   Alexie Findley - Dakota

Players Choice  Marvin Topacio - Daniel McIntyre