Past Provincial Champions

Volleyball

Click on the year icons on this page for more detailed results

 

"A"       "AA"       "AAA"    

"AAAA"    Junior Varsity

 

A Classification

Year

 Boys

Girls

2016

Elton (Forrest)

Boissivain

2015

Rosenort

Elton (Forrest)

2014

 Rosenort

Gilbert Plains

2013

 Hamiota

Glenboro

2012

 Rosenort

Nellie McClung (Manitou)

2011

 Rosenort

St. Claude

2010

 Glenboro

Nellie McClung (Manitou)

2009

 Rosenort

Nellie Mcclung (Manitou)

2008

 Treherne

Nellie McClung (Manitou)

2007

 Glenboro

Shoal Lake

2006

 Rossburn

Ethelbert

2005

 Rossburn

Glenboro

2004

 Ethelbert

Reston

2003

 Glenboro

Glenboro

2002

 Landmark

Hamiota

2001

 Wawanesa

Glenboro

2000

 Landmark

Landmark

1999

 Glenboro

St. Pierre

1998

 Glenboro

St. Pierre

1997

 Glenboro

Treherne

1996

 Landmark

Melita

1995

 Western Christian (Dauphin)

St. Pierre

1994

 Green Valley (Grunthal)

Glenboro

1993

 Rosenort

Green Valley (Grunthal)

1992

 St. Jean Baptiste

Rosenort

1991

 Rossburn

Hamiota

1990

 Landmark

Treherne

1989

 Major Pratt (Russell)

Boissevain

1988

 Niverville

Green Valley (Grunthal)

1987

 Grandview

Green Valley (Grunthal)

1986

 Niverville

Ashern

1985

 St. Paul's Collegiate (Elie)

Green Valley (Grunthal)

1984

 Rivers

Souris

1983

 Green Valley (Grunthal)

Ashern

1982

 Rosenort

Ste. Anne

1981

 Gilbert Plains

Green Valley (Grunthal)

1980

 Ste. Anne

Hartney

1979

 

Hartney

1978

 Westgate

Lord Selkirk

1977

 

Lorette

1976

 Westgate

Riverton

1975

 Grandview

Green Valley (Grunthal)

1974

 Manitou

Hamiota

1973

 Reston

Elphinstone

   

 Top of Page

AA Classification

Year

 Boys

Girls

2016

Carman

Major Pratt (Russell)

2015

Major Pratt (Russell)

Killarney

2014

 Carman

Killarney

2013

 Green Valley (Grunthal)

Elton (Forrest)

2012

 Niverville

Major Pratt (Russell)

2011

 Mennonite Collegiate (Gretna)

Elton (Forrest)

2010

 Niverville

Elton (Forrest)

2009

 Major Pratt (Russell)

Elton (Forrest)

2008

 Goose Lake (Roblin)

Major Pratt (Russell)

2007

 Major Pratt  (Russell)

Ashern

2006

 Major Pratt (Russell)

Ashern

2005

 Niverville

Major Pratt (Russell)

2004

 Elton (Forrest)

Major Pratt (Russell)

2003

 Niverville

Souris

2002

 Major Pratt (Russell)

Souris

2001

 Elton (Forrest)

Ashern

2000

 Niverville

St. Pierre

1999

 Gabrielle Roy (Ile des Chenes)

Morris

1998

 Niverville

Neepawa

1997

 Goose Lake (Roblin)

Morris

1996

 Rosenort

Morris

1995

 Goose Lake (Roblin)

Ashern

1994

 Goose Lake (Roblin)

Goose Lake (Roblin)

1993

 Goose Lake (Roblin)

Morris

1992

 Goose Lake (Roblin)

Niverville

1991

 St. Paul's (Elie)

W.C. Miller (Altona)

1990

 St. Paul's (Elie)

Steinbach Regional

1989

 Vincent Massey

Steinbach Regional

1988

 Steinbach

St. Paul`s (Elie)

1987

 Vincent Massey

St. Paul`s (Elie)

1986

 Vicent Massey

Steinbach Regional

1985

 Vincent Massey

Gimli

1984

 Altona

Vincent Massey (Bdn)

1983

 Steinbach

Gimli

1982

 Norway House

Gimli

1981

 Selkirk

Lorette

1980

 Selkirk

Westgate

1979

 Steinbach

Lord Selkirk

1978

 Gimli

Lord Selkirk

1977

 

Lord Selkirk

1976

 Morris

Lord Selkirk

1975

 Steinbach

Lord Selkirk

1974

 Selkirk

Steinbach Regional

1973

 Thompson

Rossburn

1972

 Rivers

Rossburn

1971

 Rivers

Morden

1970

 Morden

Rossburn

1969

 

Rossburn

1968

 

Gimli

1967

 

Gimli

   

 Top of Page

AAA Classification

Year

 Boys

Girls

2016

Neelin (Brandon)

Louis Riel

2015

Linden Christian

Dauphin

2014

 Calvin Christian

Virden

2013

 Westgate Mennonite

Linden Christian

2012

 Gabrielle Roy (Ile des Chenes)

Linden Christian

2011

 Springs Christian

Neelin

2010

 Springs Christian

U of W Collegiate

2009

 Neelin (Brandon)

Sanford

2008

 Calvin Christian

Dauphin

2007

 Neelin (Brandon)

Neelin

2006

 Westgate

Neelin

2005

 Sanford

Linden Christian

2004

 Neelin (Brandon)

Neelin

2003

 Portage

Neelin

2002

 St. Norbert

Major Pratt (Russell)

2001

 Swan Valley (Swan River)

Neelin

2000

 Swan Valley (Swan River)

Neelin

1999

 Neelin (Brandon)

Westgate

1998

 Westgate

Virden

1997

 Westgate

Ashern

1996

 Westwood

Westgate

1995

 College Beliveau

St. John`s Ravenscourt

1994

 Westgate

Windsor Park

1993

 Dauphin

Jeanne Sauve

1992

 Westwood

Windsor Park

1991

 Westgate

Garden Valley (Winkler)

   

 Top of Page

AAAA Classification

Year

 Boys

Girls

2016

Lord Selkikr

St. mary's Academy

2015

St. Paul's High School

St. Mary's Academy

2014

 Steinbach Regional

Lord Selkirk

2013

 Lord Selkirk

Mennonite Brethren

2012

 Mennonite Brethren

Neelin

2011

 Miles Macdonell

St. Mary`s Academy

2010

 Dakota

River East

2009

 Mennonite Brethren

Crocus Plains

2008

 Miles Macdonell

Crocus Plains

2007

 St. Paul's High School

Lord Selkirk

2006

 St. Paul's High School

Lord Selkirk

2005

 College Jeanne Sauve

Lord Selkirk

2004

 College Jeanne Sauve

Lord Selkirk

2003

 Dakota

Dakota

2002

 Mennonite Brethren

Crocus Plains

2001

 Mennonite Brethren

Crocus Plains

2000

 Miles Macdonell

River East

1999

 Crocus Plains (Brandon)

River East

1998

 Glenlawn

River East

1997

 Mennonite Brethren

River East

1996

 Mennonite Brethren

Virden

1995

 John Taylor

Miles Macdonell

1994

 Lord Selkirk

Oak Park

1993

 Lord Selkirk

Oak Park

1992

 Dakota

Garden City

1991

 Dakota

Glenlawn

1990

 John Taylor

Oak Park

1989

 Lord Selkirk

Silver Heights

1988

 St. Paul's High School

Lord Selkirk

1987

 Miles Macdonell

River East

1986

 West Kildonan

Lord Selkirk

1985

 Lord Selkirk

Lord Selkirk

1984

 Louis Riel

Kildonan East

1983

 Lord Selkirk

Dakota

1982

 River East

Kildonan East

1981

 Miles Macdonell

Dauphin Regional

1980

 West Kildonan

Pierre Radisson

1979

 Springfield

Lord Selkirk

1978

 Westgate

Lord Selkirk

1977

 

Lord Selkirk

1976

 Miles Macdonell

Lord Selkirk

1975

 Miles Macdonell

Dakota

1974

 Miles Macdonell

River East

1973

 Dakota

Dakota

1972

 Miles Macdonell

Vincent Massey (Wpg)

1971

 Miles Macdonell

Glenlawn

1970

 Dakota

Miles Macdonell

1969

 

Dakota

1968

 

Steinbach Regional

1967

 

Dakota

   

 Top of Page

Junior Varsity Classification

 

A/AA

Year

 Boys

Girls

2016

Carman

MacGregor

2015

Niverville

MacGregor

2014

 Teulon

Major Pratt (Russell)

2013

 Glenboro

Killarney

2012

 Niverville

Killarney

2011

 Green Valley (Grunthal)

Niverville

 

 

 

AAA

Year

Boys

Girls
2016

Niverville

Linden Chirstian
2015

Linden Christian

Neelin (Brandon)
2014

Neelin (Brandon)

College Louis Riel
 

 

 
 

AAAA

Year

Boys

Girls

2016

Lord Selkirk

Jeanne-Sauve

2015

Lord Selkirk

Jeanne-Sauve

2014

Miles Macdonell

St. Mary's Academy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

AAA/AAAA

Year

 

Girls

2013

 Lord Selkirk

Lord Selkirk

2012

 Miles Macdonell

Mennonite Brethren

2011

 Mennonite Brethren

Mennonite Brethren

 

Urban

Year

 

Girls

2010

 Mennonite Brethren

Neelin

2009

 St. Paul's High School

River East

2008

 Dakota

Fort Richmond

2007

 Miles Macdonell

River East

2006

 St. Paul's High School

Lord Selkirk

2005

 St. Paul's High School

Oak Park

2004

 Miles Macdonell

Westwood

2003

 College Jeanne Sauve

Fort Richmond

2002

 Mennonite Brethren

Daniel McIntyre

 

Rural

Year

 

Girls

2010

 Gabreielle Roy (Ile des Chenes)

Dauphin Regional

2009

 Rosenort

Virden

2008

 Niverville

Virden

2007

 Niverville

Killarney

2006

 Goose Lake (Roblin)

Virden

2005

 Niverville

Virden

2004

 Rossburn

Ashern

2003

 Niverville

Souris

 

 

 Top of Page